Meta ciągle ulepsza swoje usługi i aplikacje, czyniąc je coraz atrakcyjniejszymi dla użytkowników. Nowa zmiana w WhatsAppie dotyczy statusów. Firma właśnie zapowiedziała, że będzie można w nich dodawać wiadomości głosowe.
Przedsiębiorstwo Marka Zuckerberga napisało na blogu WhatsAppa: "wprowadzamy możliwość nagrywania i udostępniania wiadomości głosowych o długości do 30 sekund w statusie WhatsApp. Status głosowy może być używany do wysyłania bardziej osobistych aktualizacji, zwłaszcza jeśli wolisz mówić niż pisać".
Statusy trafiły do WhatsAppa w 2017 r. Pozwalają one na udostępnianie krótkich powiadomień dotyczących tego, co robi użytkownik, jego znajomym i bliskim kontaktom. Aktualizacje znikają po 24 godzinach. Do tej pory mogły zawierać tekst, zdjęcia, filmy i GIF-y.
WhatsApp – inne zmiany w statusie
Wiadomości głosowe nie są jedyną innowacją w statusach. Meta zapowiedziała również, że wprowadza ikonę wyboru prywatnej grupy odbiorców.
Często ustawiając aktualizację, nie chcemy, by zobaczyły ją wszystkie osoby. Dlatego od teraz użytkownicy WhatsAppa będą mogli wybrać, kto może widzieć ich wpis za każdym razem, gdy go ustawiają – podobnie jak ma to miejsce na Facebooku. Aplikacja zapamięta ostatnie ustawienie i użyje go jako domyślnego dla kolejnego wpisu.
Ponadto w WhatsAppie pojawią się reakcje na status. Użytkownicy aplikacji mogą szybko wyrazić to, co myślą o aktualizacji, wciskając jedną z ośmiu ikonek.
Oprócz tego Meta wprowadza funkcję okręgu. Po prostu od teraz za każdym razem, gdy dana osoba z kontaktu zaktualizuje swój status, wokół jej zdjęcia profilowego wyświetli się okrąg. Takie oznaczenie zobaczymy na listach czatu, listach uczestników grupy oraz w informacjach kontaktowych.
Notatki, czyli opisy na Instagramie
Warto też wspomnieć, że kilka dni temu pisaliśmy o wprowadzeniu możliwości ustawiania opisu na Instagramie. Notatki, bo o nich mowa, to coś trochę na kształt słynnych statusów z Gadu-Gadu. Taka notatka to po prostu wiadomość z tekstem i ikonkami, która liczy do 60 znaków.
Opis jest widoczny u bliskich znajomych i osób śledzących nas na Instagramie przez kolejne 24 godziny. Użytkownicy aplikacji mogą odpisywać na naszą aktualizację; ich odpowiedzi trafią do naszej wiadomości prywatnej.
Funkcja trafiała stopniowo do użytkowników Instagrama na całym świecie, a w ostatnim czasie zawitała również do Polski.
Facebook i Messenger rozładowują baterie w smartfonach
WhatsApp i Instagram należą do Mety, ale najbardziej popularną marką firmy pozostaje Facebook. O tym ostatnim pisaliśmy parę dni temu w kontekście tego, co zdradził o Mecie jej były pracownik.
Otóż okazało się, że firma używa aplikacji Facebook i Messenger do obciążania i szybszego rozładowywania baterii urządzeń użytkowników. Przyczyną jest podobno chęć testowania funkcji wspomnianych programów po ponownym uruchomieniu smartfona czy tabletu.