logo
Podatnik może skorzystać z indywidualnej interpretacji podatkowej Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Reklama.
  • Krajowa Informacja Skarbowa przygotowuje dla podatników indywidualne interpretacje podatkowe
  • Będą pomocne dla osób mających problem ze zrozumieniem Polskiego Ładu
  • Wysłanie wniosku do KIS-u jest płatne
  • Polski Ład

    Prawo podatkowe i Polski Ład to zagadnienia bardzo delikatne i skomplikowane. Aby mieć pewność, że nie popełni się błędu przy rozliczaniu, skorzystaj z indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Dzięki tej interpretacji zyskasz pewność, że przy ewentualnej kontroli nie wystąpią żadne problemy. A nawet jeśli, to stanowisko KIS-u ochroni cię przez konsekwencjami. (Trzeba jednak bardzo szczegółowo opisać swój problem w formularzu). Za usługę odpowiada Ministerstwo Finansów.

    Interpretacja może dotyczyć zarówno tych zdarzeń, które już się wydarzyły (stanów faktycznych), jak i zdarzeń, które dopiero planujesz (zdarzeń przyszłych).

    Ministerstwo Finansów

    Indywidualna interpretacja podatkowa

    Kto i kiedy może z niej skorzystać? Jak czytamy na stronie rządowej, wniosek do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej może przesłać każdy, nawet jeśli powyższe zagadnienie go nie dotyczy. Indywidualna interpretacja podatkowa może dotyczyć zarówno zdarzenia, które już miało miejsce, jak i takiego, które może dopiero nastąpić. Do KIS-u możesz się zwrócić np. w sprawie:

  • interpretacji danego przepisu;
  • rozliczenia ulgi pod kątem Polskiego Ładu,
  • akcyzy,
  • PIT-u,
  • VAT-u,
  • CIT-u,
  • podatku od darowizny;
  • podatku od spadku.
  • Zanim złożysz wniosek, skorzystaj z poniższych źródeł informacji – mogą być pomocne podczas pisania wniosku. Możliwe, że znajdziesz w nich rozwiązanie swojego problemu: skorzystaj z wyszukiwarki interpretacji; odwiedź stronę internetową Krajowej Informacji Skarbowej; zapytaj w najbliższym urzędzie skarbowym, urzędzie celno-skarbowym lub izbie administracji skarbowej (skorzystaj z wyszukiwarki urzędów skarbowych na Portalu Podatkowym); zadzwoń do Krajowej Informacji Skarbowej pod numer 801 055 055 (z telefonu stacjonarnego) lub 22 330 03 30 (z telefonu komórkowego).

    Ministerstwo Finansów

    A gdzie i jak złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową? Szczegóły znajdziesz na www.gov.pl.

    Na stronie rządowej

    Przy tej opcji musisz użyć profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Przejdź na e-PUAP, wybierz "Załatw sprawę", zaloguj się na Profil Zaufany i wypełnij formularz. Dołącz do niego potwierdzenie płatności, kliknij "Dalej", "Podpisz", a potem "Wyślij".

    W Krajowej Informacji Skarbowej

    Wypełnij wniosek z "Co musisz przygotować" i przedłóż go razem z potwierdzeniem przelewu w Krajowej Informacji Skarbowej w Bielsku-Białej na ul. Teodora Sixta 17. Możesz również wysłać dokumenty listownie pod ten sam adres.

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    Ile i jak zapłacić za interpretację?

    40 zł za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Jeśli przedstawisz wiele stanów faktycznych albo zdarzeń przyszłych, zapłacisz za opis każdego z nich. Zapłać przed złożeniem wniosku. Zrób przelew na konto Krajowej Informacji Skarbowej – numer konta NBP 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000. Wpisz w tytule przelewu: Za wydanie interpretacji indywidualnej. Dowód wpłaty dołącz do wniosku albo prześlij w ciągu 7 dni kalendarzowych od złożenia wniosku do Krajowej Informacji Skarbowej. Jeśli zapłacisz za dużo, dostaniesz zwrot nadwyżki.

    Ministerstwo Finansów

    Podatek od od nadzwyczajnych zysków

    W INNPoland pisaliśmy też o innym podatku: od zysków nadzwyczajnych. Opłata ma dotyczyć spółek paliwowych, ale w planach jest uwzględnienie planów inwestycyjnych związane z transformacją energetyczną.

    Jak poinformował wicepremier Jacek Sasin w Radiu Plus, podatek dotknie też spółki energetyczne. Choć zdaniem Sasina one już zostały takich zysków pozbawione: muszą pokrywać koszt regulacji, które zamrażają ceny energii. – Część tych spółek na mocno rosnącej cenie węgla zarobiła bardzo dużo. Głównie chodzi tu o węgiel koksujący. Zyski JSW [Jastrzębska Spółka Węglowa SA – red.] były rekordowe w zeszłym roku, zapowiadają się rekordowe w tym roku. I jest kwestia Orlenu, czyli przerobu ropy naftowej – powiedział Sasin w Radiu Plus.

    Czytaj także: