Giełdy, po krótkim odbiciu w nocy, kontynuują spadki po piątkowym upadku Sillicon Valley Bank (SVB) z USA. Goldman Sachs przewiduje, że Fed wstrzyma podwyżki stóp procentowych. Póki co, rynki spływają czerwienią, warszawska giełda również.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Spadki na giełdach z piątku wciąż kontynuowane. Panikę wywołał upadek banku
W piątek zamknięto Silicon Valley Bank. W weekend władze USA miały ręce pełne roboty. Ustalono, że wszystkie depozyty klientów będą dostępne
Ta pomoc nie uspokoiła jednak nastrojów, po krótkim odbiciu rynki kontynuują rajd w dół
Giełdy od wejścia do gry Europy spływają czerwienią w poniedziałek 13 marca, kontynuując spadki z piątku. Chwilą optymizmu powiało w nocy, po tym, jak amerykańska administracja ogłosiła pomoc dla depozytariuszy upadłego Silicon Valley Bank (SVB).
Na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w poniedziałek rano WIG20 tracił blisko 3 proc., co pogłębiło spadki z piątku.
"Akcja Fed i FDIC nie uspokoiła europejskich rynków" – napisał na swoim Twitterze analityk DI Xelion Piotr Kuczyński (FDIC to Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów)
"Gracze boją się o losy mniejszych banków, a pojawiający się dylemat: ostra walka z inflacją za pomocą dużych podwyżek stóp kontra straty banków rodzi niepokój na rynkach. Zakładam, że to jest (na tym etapie) strach przesadny" – dodał.
Upadek SVB. Reakcja administracji USA
W sprawie konsekwencji związanych z upadkiem SVB, amerykański Fed (odpowiednik naszego banku centralnego, tj. NBP) zwołał specjalne posiedzenie na poniedziałek na godz. 16:30 (czasu polskiego).
Już w weekend administracja USA zareagowała. FDIC zapowiedziała ochronę deponentów dwóch banków: Silicon Valley Bank i Signature Bank. Do tego Fed i Skarb Państwa ogłosiły program terminowego finansowania banków, mający na celu zapewnienie dodatkowej płynności.
W opinii ekonomistów Goldman Sachs, Rezerwa Federalna (Fed) może wstrzymać w marcu podwyżki stóp procentowych i wrócić do nich dopiero od maja i najpewniej o 25 punktów bazowych.
Z kolei jeszcze przed upadkiem banku spekulowano, że na najbliższym posiedzeniu FOMC (odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej w USA) podniesie je i to mocniej niż prognozowano. Ta wizja się oddala, bo mogłaby skutkować recesją.
Klienci posiadający depozyty w upadłym Silicon Valley Bank (SVB) od poniedziałku mają dostęp do wszystkich środków - zapowiedział w niedzielę Departament Skarbu, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC).
Swoje pieniądze otrzymają też klienci drugiego zamkniętego banku, Signature Bank. Prezydent Joe Biden zapowiedział w niedzielę, że w poniedziałek wypowie się na temat sytuacji po bankructwie banku SVB.
Zkolei sekretarz Skarbu USA Janet Yellen zapowiedziała, że Departament Skarbu będzie chronić wszystkich deponentów SVB.
SVB był 16. największym bankiem w USA, odgrywającym znaczącą rolę w obsłudze firm i funduszy Doliny Krzemowej – podaje money.pl. Ogłoszenie przez niego upadłości jest największą zapaścią bankową w Ameryce od kryzysu finansowego w 2008 r. Wzbudza obawy o możliwe rozprzestrzenienie się problemów na inne banki.