INNPoland_avatar

Czy 2 kwietnia to niedziela handlowa? W tych sklepach zrobimy zakupy

Konrad Bagiński

31 marca 2023, 19:23 · 3 minuty czytania
2 kwietnia będziemy mieć drugą w tym roku niedzielę handlową. Musieliśmy na nią czekać 2 miesiące. W założeniu niedziela handlowa ma nam ułatwić zrobienie większych zakupów przed nadchodzącymi świętami. Wielkanoc już za tydzień.


Czy 2 kwietnia to niedziela handlowa? W tych sklepach zrobimy zakupy

Konrad Bagiński
31 marca 2023, 19:23 • 1 minuta czytania
2 kwietnia będziemy mieć drugą w tym roku niedzielę handlową. Musieliśmy na nią czekać 2 miesiące. W założeniu niedziela handlowa ma nam ułatwić zrobienie większych zakupów przed nadchodzącymi świętami. Wielkanoc już za tydzień.
2 kwietnia to niedziela handlowa ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • 2 kwietnia mamy 2 w tym roku niedzielę handlową.
  • Wiele sklepów korzysta z okazji, by przyciągnąć klientów specjalnymi ofertami.
  • Musimy jednak pamiętać, że sporo placówek może zamknąć się wcześniej, warto to sprawdzić przed zakupami.

Niedziela 2 kwietnia 2023 roku będzie pierwszą w tym roku niedzielą handlową. Fani robienia zakupów właśnie w niedziele musieli czekać na to dwa miesiące. A na kolejną poczekają niespełna miesiąc.

Sklepy szykują na 2 kwietnia sporo ofert specjalnych, ale warto zwrócić uwagę na godziny otwarcia, bo wiele placówek zamknie się wcześniej, niż w dzień powszedni.

Duże sieci sklepów – jak Biedronka czy Lidl – już zaczęły informować klientów, że w najbliższą niedzielę będą mogli normalnie zrobić zakupy.

Wspomniane dyskonty w czwartki i piątki wprowadzają do sprzedaży wiele towarów w obniżonych cenach. Tym razem jest ich naprawdę sporo, a do tego oferty trwają do niedzieli. Promocje i oferty specjalne będą dotyczyły także galerii handlowych.

Wiele sklepów sieci Biedronka i Lidl przestanie handlować już o 20:00, inne będą otwarte nawet do 23:00. Nie ma tu jednej zasady, godziny trzeba sprawdzić samemu. Na szczęście sklepy podają je w gazetkach promocyjnych i na swoich stronach internetowych.

Netto i Dino będą zamykać swoje sklepy o 20:00. Różnica jest taka, że pierwsza sieć otworzy je o 8:00 rano, druga o 8:30. Hipermarkety Auchan będą otwarte do 21:00, supermarkety do 20:00.

Kalendarz niedziel handlowych 2023

Siedem (a w zasadzie 6,5) niedziel handlowych – taką pulę dni mamy do wykorzystania w 2023 roku, o czym informowaliśmy wcześniej w INNPoland.

Do sklepów i galerii handlowych wybierzemy się na zakupy w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Handlowe będą także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie w grudniu – w tym wigilia – oraz jedna tuż przed Wielkanocą w kwietniu.

Niedziele handlowe w 2023 roku:

  • 29 stycznia,
  • 2 kwietnia,
  • 30 kwietnia,
  • 25 czerwca,
  • 27 sierpnia,
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia.

Jeśli nie masz pod ręką kalendarza wolnych niedziel, zawsze możesz to sobie wyliczyć. Zgodnie z ustawą trzy niedziele handlowe uzależnione są od świąt Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Wielkanoc w tym roku przypada  9 kwietnia 2023 r., a Boże Narodzenie standardowo (tu bez niespodzianek) 25-26 grudnia 2023 r.

Niedziela bezpośrednio poprzedzająca dzień 9 kwietnia i dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające 25-26 grudnia w 2023 r. będą niedzielami handlowymi. Handlowe będą też ostatnie niedziele następujących miesięcy: styczeń, kwiecień, czerwiec i sierpień.

Pechowa niedziela handlowa przed Bożym Narodzeniem 2023

W roku 2023 trochę pechowo wypada ostatnia niedziela przed Bożym Narodzeniem – w Wigilię. Część sklepów prawdopodobnie zrezygnuje z otwierania się w ten dzień, większość zamknie się w okolicach pory obiadowej.

Wigilia jako taka nie jest świętem, to po prostu dzień je poprzedzający. Wrosła jednak w naszą świadomość jako święto i niech tak zostanie. Warto pamiętać, że w ten dzień handel możliwy jest do godziny 14:00 i po drugiej zakupów praktycznie nie zrobimy.

W ustawie wprowadzającej zakaz handlu w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.

Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele wszedł w życie przed niemal pięcioma laty, stopniowo przyjmując coraz ostrzejszą formę. W 2018 r. zakupy można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

W 2019 r. – tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, zaś od 2020 r. w całym roku jest tylko siedem niedziel handlowych (choć akurat 2020 r. był wyjątkiem: z uwagi na pandemię wyznaczono wówczas dodatkową grudniową niedzielę handlową, aby rozładować tłumy w sklepach).

Czytaj także: https://innpoland.pl/192539,niedlugo-start-nowej-platformy-handlowej-filipiak-zagrozi-allegro