Orlen wziął się za projekt małego atomu na poważnie. W poniedziałek 17 kwietnia na jaw wyszło, gdzie płocki gigant może postawić modułowe reaktory jądrowe. Szczegółową mapę przedstawiającą potencjalne lokalizacje opublikował Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Defence24.pl i ekspert energetyczny.
Z mapy można wnioskować, że pierwszy mały reaktor jądrowy zostanie postawiony w pobliżu jednej z siedmiu miejscowości. To: Włocławek, Tarnobrzeg–Stalowa Wola, Dąbrowa Górnicza (cztery zakłady przemysłowe), Ostrołęka (zakład energetyczny) oraz Warszawa i Kraków (dwa zakłady ciepłownicze).
W tych siedmiu lokalizacjach mają być prowadzone dalsze badania. Mapa sugeruje, że Orlen stawia na sprawdzone miejsca, w których działają ogromne zakłady produkcyjne. Z jednej strony są energochłonne, a z drugiej – optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.
– To absolutnie przełomowy dzień. Mały atom to dobra droga do szybkiego uzupełnienia systemu energetycznego. Dziś bezpieczeństwo zapewnia nam energetyka węglowa, ale ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej, w której jesteśmy i w której chcemy być, spalanie węgla będzie coraz droższe. Dzięki jednemu reaktorowi SMR będzie można zaoszczędzić 100-200 mln USD na kosztach zakupu uprawnień do emisji CO2 – oznajmił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono wstępne lokalizacje.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że pierwszy polski reaktor SMR będzie drugim na świecie (po kanadyjskim). Jak dodał, powinien zostać uruchomiony na przełomie 2028 i 2029 r. – Do końca 2023 roku przedstawimy pierwszych 20 lokalizacji pod budowę SMR–ów – wskazał prezes koncernu.
W celu budowy małych reaktorów powołano nową spółkę Orlen Synthos Green Energy. Ma odpowiadać za projekt rozwoju energetyki jądrowej w oparciu o SMR.
Kilka godzin wcześniej zostały podpisane listy intencyjne w sprawie projektu Orlenu. Polska będzie mogła liczyć w tym zakresie na dofinansowanie ze strony USA.
– Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dol., a agencja Development Finance Corporation (DFC) – 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX–300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy – oznajmił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, który brał udział w uroczystości.
Zatem w sumie Polska otrzyma na mały atom aż 4 mld dolarów od USA. Za projekt dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BMRX–300 odpowiada GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). Na ceremonii podpisania listów intencyjnych był obecny także prezes PKN Orlen, który podkreślił, że miejsca wytypowane jako wstępne lokalizacje reaktorów jądrowych będą musiały przejść około dwuletnie badania.