Nowe przepisy dotyczące kontroli trzeźwości pracowników pokazują, że nie zdawaliśmy sobie sprawy ze skali niepokojącego zjawiska: picia alkoholu w pracy. Nasze normy poluzowała pandemia, podczas której spożycie alkoholu poszło w górę. I nie chce spadać. Odpowiedzią są kontrole trzeźwości w pracy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od lutego pracodawcy mogą łatwiej kontrolować trzeźwość pracowników.
Dla wielu zaskoczeniem są efekty kontroli, nie zdawali sobie sprawy ze skali problemu.
Nawet co 10 Polak spożywa alkohol codziennie, nasze normy poluzowała pandemia.
– Część pracodawców nawet nie wiedziała, że ma problem z pracownikami pod wpływem alkoholu. Wielu z nich pytało się nas wcześniej wprost: po co mamy wprowadzać takie zasady, przecież u nas wszyscy są trzeźwi, znamy swoich pracowników. Po kontroli niektórzy pracodawcy zdali sobie sprawę, że problem jednak istnieje – mówi Anna Wojciechowska, ekspertka prawa pracy, w rozmowie z "Forbesem".
Jak duży jest problem?
Wiadomo, że Polacy z roku na rok piją coraz więcej. Wg danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych od kilkunastu lat Polak średnio spożywa ponad 9 l czystego alkoholu rocznie. Na początku poprzedniej dekady wartość ta była bliższa 9, jednak w ostatnich latach niebezpiecznie (2019 i 2021) zbliżyła się do 10.
Można w przybliżeniu założyć, że przeciętny Polak wypija rocznie niemal 10 l czystego alkoholu. Alkohol pije 80 proc. dorosłych Polaków, a 8-10 proc. robi to codziennie.
– W okresie lockdownu Polacy zaczęli częściej zaglądać do kieliszka. Wielu z nich przekroczyło granicę między zdrowiem i chorobą – mówi dr Bohdan T. Woronowicz, psychiatra i specjalista ds. uzależnień w rozmowie z medonet.pl.
Eksperci podkreślają, że pandemia sprzyjała piciu: praca zdalna, więcej czasu "bez nadzoru", do tego ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Wszystko to przyczyniło się do wzrostu picia alkoholu.
Czemu pijemy więcej?
– Większość ludzi, u których problem alkoholowy rozwinął się w ostatnim czasie, chętnie powie, że to przez pandemię. Natomiast to najczęściej pokazuje tylko tyle, że ten problem był już wcześniej, tylko alkohol był na tyle wpleciony w codzienne schematy, że ten człowiek funkcjonował w miarę dobrze – mówi portalowi abczdrowie.pl Krzysztof Jaźwiec, terapeuta uzależnień i niepijący alkoholik z Ośrodka Terapii "Strefa Trzeźwości".
– Pandemia oznaczała wymuszoną z zewnątrz zmianę stylu życia, a osoby uzależnione czy nadużywające alkoholu nie radzą sobie ze zmianami. Każda zmiana systemu, która zaburza ich normalne funkcjonowanie, jest wyzwalaczem takiej chęci odreagowania. Jak można odreagować? Oczywiście, pijąc alkohol – zauważa terapeuta.
Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o szkodliwej konsumpcji mówimy w przypadku 18,6 proc. pijących Polaków. W tym odsetku 11,3 proc. pije ryzykownie, czyli od 6 do 12 l czystego etanolu rocznie (blisko jedna czwarta całego konsumowanego alkoholu). Natomiast 7,3 proc. nadużywa alkoholu, pijąc rocznie powyżej 12 l czystego etanolu.
Kto wypija te wszystkie poranne małpki?
Portal Abczdrowie.pl wspólnie z HomeDoctor pod patronatem merytorycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził wśród Polaków badanie. Wykazało ono bardzo niepokojącą tendencję – zjawisko picia niewielkich ilości wódki przed lub w trakcie pracy.
Szacuje się, że w dni robocze przed godziną 12 sprzedawanych jest ponad milion butelek wódki o małych pojemnościach (100 ml i 200 ml), czyli tzw. małpek. Wśród osób, które sięgały po alkohol w trakcie pandemii, większość badanych (58,2 proc.) w ciągu dnia wypijała 1-2 porcje alkoholu, czyli odpowiednio 50 ml wódki, 200 ml wina lub 500 ml piwa. Co 5. ankietowany deklarował picie 3-4 porcji alkoholu, a co 10 - nawet 5 lub 6 porcji.
Reasumując: zmiana przepisów dotyczących badania trzeźwości pracowników podczas pracy dopiero otwiera oczy na zjawisko picia alkoholu podczas wykonywania obowiązków służbowych.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl