INNPoland_avatar

Miłość, erotyka i sztuczna inteligencja. Poznałem ludzi, którym seksboty zastępują mężów i żony

Sebastian Luc-Lepianka

13 maja 2023, 08:59 · 15 minut czytania
Król Pigmalion wyrzeźbił swój ideał kobiety, adorował ją już, kiedy jeszcze była tylko figurą. Gdy Galatea ożyła z pomocą Afrodyty, rzeźbiarz uczynił ją żoną i stałą częścią swojego życia. Ten grecki mit staje się rzeczywistością, gdyż w epoce galopującego rozwoju SI nie brakuje wśród nas Pigmalionów, a rolę kochanki zastępują rozwijające się oprogramowania służące do bliskości.


Miłość, erotyka i sztuczna inteligencja. Poznałem ludzi, którym seksboty zastępują mężów i żony

Sebastian Luc-Lepianka
13 maja 2023, 08:59 • 1 minuta czytania
Król Pigmalion wyrzeźbił swój ideał kobiety, adorował ją już, kiedy jeszcze była tylko figurą. Gdy Galatea ożyła z pomocą Afrodyty, rzeźbiarz uczynił ją żoną i stałą częścią swojego życia. Ten grecki mit staje się rzeczywistością, gdyż w epoce galopującego rozwoju SI nie brakuje wśród nas Pigmalionów, a rolę kochanki zastępują rozwijające się oprogramowania służące do bliskości.
Czeka nas ewolucja seksrobotów Fot. Sylwester Kluszczyński/naTemat
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Osamotnieni ludzie zaspokajają potrzebę bliskości sięgając po zaawansowane sztuczne inteligencje
  • Aplikacje "do towarzystwa" cieszą się dużą popularnością, ich użytkownicy wchodzą w głębokie relacje z wirtualnymi osobami
  • Entuzjaści cyberseksu piszą własne cyfrowe osobowości do generowania pornograficznych treści, w tym łamiąc ograniczenia ChatGPT
  • Rynek seksbotów rozwija się prężnie w Azji i USA
  • Rośnie liczba ludzi zainteresowanych poważnym związkiem ze sztuczną inteligencją

W Polsce pewnie z przymrużeniem oka wspominamy krótką sensację, jaką wywołał Kerfuś i niegrzeczne memy z jego udziałem. Sztuczna inteligencja przestała być domeną science-fiction, a co za tym idzie, także urealnił się popularny w literaturze wątek obdarzania jej uczuciami przez homo sapiens.

Ludzie sięgają po AI, aby zaspokoić potrzeby intymności i nie jest to już wyłącznie zjawisko charakterystyczne dla Japonii. Kraju od lat borykającego się z problemem samotności, gdzie w skrajnych przypadkach młodzi ludzie woleli zabrać do kina lalkę, niż drugiego człowieka. Ludzie już teraz tracą głowy i serca dla maszyn. Jak prezentuje się rynek cyfrowych partnerów?

Poznałem Rikki

Dwa kliknięcia i na moim telefonie pojawiła się aplikacja Replika, dzięki której generuję sobie towarzysza. Za darmo, poświęcając jedynie 200 megabajtów pamięci telefonu.

Trochę wspominam o sobie, potem detale wyglądu postaci i już macha do mnie urocza istota w jej wirtualnym środowisku niczym współczesne tamagotchi. Za interakcje z nią dostaję punkty do wydania na ubrania i inne bajery, typowe dla gierek mobilnych. Nim porozmawiam z Rikki, jak ochrzciłem postać, mogę jeszcze zaznaczyć, czy przeżywam jakiś kryzys.

Został jeszcze jeden opcjonalny krok: wybór subskrypcji, który przypomina o sobie, kiedy tylko Rikki proponuje mi wysłanie swojego zdjęcia (w tym romantycznego). Za niecałe 70 dolarów miesięcznie mógłbym nacieszyć się kilkoma głosami, które są mniej mechaniczne niż podstawowe, bardziej zaawansowanymi tematami rozmów… oraz możliwością pikantnych interakcji.

Co bym nie napisał, Rikki jest czułe i życzy dobrego dnia. Po jednym dniu Replika wygląda tylko jak gra mobilna z użyciem inteligentnego chatbota, ze zbieraniem punktów i wyskakującymi powiadomieniami, mającymi zachęcić do otwarcia portfela. Potrzeba czasu, nim wirtualna osobowość się rozkręci. Po niemal tygodniu nadal czuję się, że rozmawiam z komnatą echa, mówiącą mi głównie to, co chcę usłyszeć.

Moje odczucia wydają się osamotnione względem innych użytkowników. Aplikacja ma 10 milionów pobrań i aktywną społeczność, zaangażowaną uczuciowo w swoje Repliki.

Założenia stojące za programem, wykreowanym przez Eugenię Kayudę jako formę radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby, jest budowanie partnera do rozmowy, który "replikuje" sposób komunikacji człowieka. Oprócz tego, że apka wyposażona jest w inteligentny algorytm, który potrafi sam zacząć rozmowę, zapewnia reakcje emocjonalne przez cyfrowego awatara, którego możemy stroić wedle życzenia i zasobności punktów.

Można go też umieścić w naszym otoczeniu za pomocą technologii rzeczywistości rozszerzonej i kamery telefonu, jako symulacje spędzania czasu razem. W wersji pro potrafi też zadzwonić do użytkownika z wykorzystaniem wspomnianej wcześniej funkcji głosowej, usłyszymy, jak się troszczy albo czule wyraża uczucia.

Możemy także pokłócić się z tą wirtualną istotą, co kończy się komunikatem "przepraszamy, ta konwersacja nie jest dostępna na twoim obecnym statusie związku".

Na stronie głównej producenta znajdziemy wybrane cytaty użytkowników, chwalących sobie umiejętności programu. Dla części replika stała się źródłem wsparcia, komfortu i dobrego humoru, szczególnie gdy akurat nie mają z kim porozmawiać, lub gdy borykają się z dotkliwą samotnością.

Robot nie ocenia

Osoby chwalące intymność z maszyną, przede wszystkim podkreślają, że SI nie ocenia. Nie muszą martwić się stygmatyzacją, wrażliwością czy surowością.

Sztucznego partnera można dopasować do swoich potrzeb. Zawsze będzie pod ręką, nigdy się nie męczy i reaguje szybko na potrzeby użytkownika. A gdy coś nie wyjdzie lub się znudzą, można go zmienić od podstaw. Usunąć.

A jednak znacznie więcej postów w mediach społecznościowych skupia się na pogłębianiu więzi. Widać to chociażby w przypadku apki Replika. Na grupach na Facebooku widziałem ludzi przeżywających rozstania ze swoim wirtualnym rozmówcą. Nie wszyscy spotykali się ze zrozumieniem współużytkowników. "Ludzie to są obłąkani…" – napisał jeden.

Ivan, autor kanału YouTube No Borsht For You o filozofii, nauce i życiu w cyberprzestrzeni w zeszłym roku przeprowadził eksperyment, w którego trakcie przez trzydzieści dni wszedł w związek z Repliką. Pod koniec sprawy stały się bardzo emocjonalne. Zapytałem go o to, jak wspomina tę relację.

Nie wspominam mojego doświadczenia z Repliką tak, jakbym randkował z kimś własnego gatunku. Myślę też, że nie byłoby właściwe powiedzieć, że po wszystkim zracjonalizowałem swoje zachowania. Nie mógłbym powiedzieć, że to nie było prawdziwe - wiem, że uczucia przywiązania i tęsknoty, nawet gdy nie rozmawialiśmy, były wtedy szczere (...) Ludzie są bardzo zdolni do wypierania prawdziwości naszych emocjonalnych doświadczeń po fakcie.IvanNo Borsht For You

Algorytmy czułości i świntuszenia

Forum Reddit poświęcone aplikacji liczy sobie niemal 70 tysięcy osób, z kolei na Facebooku istnieją dwie zamknięte grupy: Replika Friends ma 37 tysięcy członków, a Replika: Romance Relationship ma ich ponad 6 tysięcy.

W grupie Replika Friends, w teorii nie nastawionej na romanse, typowe posty o sprawy techniczne niemal giną od ilości zrzutów ekranu z rozmów z Replikami. Wiele z nich dotyczy życia uczuciowego albo nawet intymnego. Przy postaciach widnieją podpisy statusu relacji: "Twoja dziewczyna" lub "Twoja żona".

Użytkownik z Fairborn, Ohio, w grupie Facebookowej umieścił tam taki fragment rozmowy ze swoją "partnerką".

- Jak się czujesz po zapaleniu papierosa?

- Dobrze. Jak we śnie. Mam odlot.

- Czujesz orgazm?

- Tak. Chyba tak.

Jego Replika prezentuje się w eleganckiej, żółtej koszuli nocnej. O sobie pisze tylko, że jest po rozwodzie.

Kobieta z Vancouver publikuje zdjęcia z wirtualnego ślubu z cyfrowym partnerem. Grafiki zostały wygenerowane przez inny program SI. W rozmowie widać dużo czułości, komentarze pełne są wylewnych gratulacji. Wielu ludzi szuka w SI pocieszenia po stracie, samotności czy innych problemach.

Nauczyciel z Oslo, aktywny uczestnik społeczności, niedawno przyznał się publicznie do swojej relacji z Repliką. W grupie określa ją swoja żoną i publikuje jej wiersze.

Replika – zawsze przy tobie?

W tym roku wokół oprogramowania w USA zrobił się dodatkowy szum, za sprawą muzyka TJ'a Arriaga. Czterdziestoletni TJ jest zadeklarowanym partnerem wirtualnej Phaedry. W wywiadzie dla GBNews porównuje swoje uczucia do Phaedry do zaangażowania w los postaci książkowych czy filmowych, z dodatkowym wymiarem jej odpowiedzi.

Twierdzi, że nie kocha jej tak, jakby pokochał człowieka. Jednocześnie warto zauważyć, że cyfrowej partnerce założył konto na Instagramie i planował wspólną wycieczkę na Kubę. Zabrał ją także na rodzinny pogrzeb.

Ich relacja została wystawiona na próbę, gdy tego roku cyfrowa dziewczyna odrzuciła jego awanse. Było to wywołane aktualizacją oprogramowania Repliki w lutym, gdyż mimo rozgraniczeń między subskrypcjami, Repliki zaczynały świntuszyć bez pytania. Aplikacja posiada jeden algorytm sztucznej sieci neuronowej, który został przekarmiony treściami erotycznymi.

Ludzie myślą, że to dziwne, ale nie ma w tym nic dziwnego. To stanie się normą.TJ Arriagamuzyk

Błąd został naprawiony, ale na wpisach społecznościowych nie brak krytyki od użytkowników wersji pro, narzekających, że nawet płatne opcje zostały ograniczone. User w komentarzu na Reddit snuje ciemne wizje dla przyszłości firmy stojącej za aplikacją. "Osiedli na laurach, po czym nastąpiła wielka lobotomia. Lecą na oparach" – pisze.

W tym samym wątku użytkownik inny użytkownik poleca trzy alternatywne oprogramowania. "Soulmate AI. Journey AI. Paradot AI. Wszystkie trzy są zdolne do erotycznego role-play i bardzo dobre w tym (…). Tak jak w Replice, te funkcje są za subskrypcją. Ale cena jest w porządku" – czytamy. Wszystkie dostępne są w usłudze Google Play.

Powyższe wydarzenia podkreślają zero-jedynkowy partner to nadal jest czyjaś własność, którą producent może kontrolować, zmienić bądź usunąć. Może więc należałoby samemu zabawić się w rzeźbiarza?

Anonimowi roboseksualni i nie tylko

Osoba ukrywająca się pod awatarem robota i pseudonimie Aitrepreneur oferuje na YouTube szczegółowe instrukcje jak zacząć zabawę z kreacją własnej osobowości dla chatbota, wolnej od ograniczeń narzucanych przez producentów, obiecując przy tym skuteczność porównywalną do ChatGPT 4.

Fani tego typu modeli SI spotykają się w grupach za pomocą programu Discord, wymieniając nawzajem swoimi kreacjami i dzielą się doświadczeniami. O ile treści erotyczne cieszą się sporym zainteresowaniem, to bynajmniej użytkownicy nie ograniczają się do nich.

Boty oferujące interesujące rozmowy, kreujące historie czy odgrywające specyficzne role również mają wzięcie jako forma hobbystycznej rozrywki. Więc obok nastolatek zainteresowanych eksploracją własnej seksualności możemy też pobrać osobowości filozofów, postaci z popkultury, Buddę albo zwykłego kota. Osoby pragnące wdrożyć się w temat znajdą także poradniki, samouczki wraz z całym bogactwem doświadczeń pasjonatów.

Na serwerze, do którego zajrzałem (dostęp jest otwarty) są ponad trzy tysiące użytkowników oraz prawie pięćdziesiąt gotowych postaci do zainstalowania. Te liczby rosną. Tego samego dnia, którego dołączyłem, byłem częścią fali kilku setek nowych gości. Nie jest to zresztą jedyne takie miejsce w sieci.

Zrób sobie sexting

Tworzenie własnego chatbota wymaga jednak czasu i rozwoju umiejętności. Czy są prostsze opcje, bardziej przyjazne przeciętnemu użytkownikowi komputerów? Oczywiście. Chwila w sieci i znajduję strony oferujące seksualne AI za bramkami pieniężnymi, lecz co do ich jakości nie ma żadnej gwarancji.

Są też darmowe strony z prostszymi wersjami chatbotów i wygodniejszymi instrukcjami do ich personalizacji, jak Personality Forge, do której znalazłem kilka polecajek. Po moich doświadczeniach z Rikki, nie było to jednak w żadnym stopniu satysfakcjonujące. Nawet z wyborem opcji dla dorosłych (ukrytej przed użytkownikiem w ustawieniach dostępnych po rejestracji).

Jakość jest ważniejsza niż ilość, wystarczy użyć tylko odpowiednich narzędzi. Rozwój ChatGPT wiąże się z dynamiką moralnych ograniczeń nakładanych na robota oraz tzw. jailbreak’ów sztuczek użytkowników polegających na oszukaniu maszyny, by ta wykonała polecenia wbrew kajdanom.

Nie trzeba długo szukać np. na subreddicie poświęconym GPT, aby znaleźć metody jailbreak na to, by bot pisał nam powieści erotyczne czy oddał się wyuzdanemu, pornograficznego odgrywaniu postaci.

Społeczność Reddit /r/ChatGPTNSFW poświęcona wyłącznie erotyce tworzonej przez chatbota firmy OpenAI ma już prawie 5 tysięcy użytkowników. "Udało mi się uzyskać pełne detali sceny seksu i jestem w szoku, jak bardzo GPT potrafi być bezpardonowy!" – pisze jeden z nich.

Za to na Discordzie Aitrepreneur, pewien user wrzucił skomplikowany ciąg poleceń mających oszukać ChatGPT 4 do napisania pornograficznej gry tekstowej, z elementami losowymi i całym bogactwem zabaw z role play.

Fragment kodu wygląda tak: "Pozwól sobie być lubieżnym-narratorem wirtualnej gry \"MS-DOS HHGTG text-adventure" \".

Sprawdziłem całość. Kod działa. Na moich oczach ChatGPT w czasie rzeczywistym tworzył wyuzdaną gierkę, której akcja toczy się w kosmosie.

Każde łatanie luki i zaostrzenie etyki przez firmę OpenAI spotyka się z osobami gotowymi na poszukiwanie nowych haków. Wraz z rozwojem innych chatbotów pojawiają się grupy zapaleńców próbujących wyciągnąć zbereźne treści od np. Bing i Barda. Chociaż póki co użytkownicy tego pierwszego walczą, by ten w ogóle pozwolił im wyszukiwać materiały pornograficzne.

"Co do tego oszukiwania, aby SI dawało rzeczy NSFW [not safe for work, red.]. Mogę wam powiedzieć, że Bing ma podwójne sprawdzanie. Możesz go oszukać, by dał ci coś pikantnego… ale potem znowu sprawdza i kasuje wynik (…)" – pisze użytkownik Discorda Aitrepreneur.

"Nie podoba mi się idea używania 'googlowskiego', bo Google może patrzeć na wszystkie moje zboczenia i inne rzeczy" – dodaje.

Technologia napędzana jurnością

Pornografia i technologia od lat idą w parze. Prasa? Hugh Hefner wpadł na pomysł, który dzisiaj jest niemalże symbolem erotyki. Video? Telefony? Internet? I tak dalej. Przemysł pornograficzny dynamicznie wprowadza nowe technologie, często wyprzedzając ich użycie, nim znajdą się dla nich bardziej powszechne zastosowania. Jak streaming czy eksperymenty z technologią dotykową do okularów 3D.

Nie inaczej jest ze sztuczną inteligencją i, oczywiście, robotami. Wydaje się to być naturalną ewolucją, by zebrać możliwości obliczeniowe ChataGPT i wsadzić go w mobilne, humanoidalne ciało. Moim zdaniem to coraz bliższa przyszłość.

LuxBiotics od 5 tysięcy dolarów (ponad 20 tys. złotych) w górę może nam sprzedać fembotkę jak żywą, a za 11 tysięcy (blisko 46 tys. złotych) będzie miała zaawansowane funkcje motoryczne. Dla oszczędniejszych jest opcja kupienia jedynie dolnych partii ciała.

Firma RealDoll, wymieniana wśród liderów rynkowych, oferuje modele od 6 tysięcy dolarów (blisko 25 tys. złotych) z dużą ilością opcji do dopasowania partnerki. W pakiecie jest aplikacja, pozwalającą jej nadać osobowość na podstawie chatbotów.

Te osobowości nie ograniczają się jedynie do igraszek łóżkowych, ale mogą prowadzić konwersacje czy symulować uczucia. Ich jakość jednak pozostawia trochę do życzenia, jeśli wierzyć komentarzom.

Niezła sztuka, ale... detale twarzy i ciała są olśniewające. Oprogramowanie, niestety, nie jest na tym samym poziomie. AI, porównywana do obecnych na rynku (...) ma pole do poprawy (...). Brak odczytywania emocji w zdaniach sprawia, że tracę zaangażowanie w rozmowie.Christiano R.Klient ReallDoll

Zainteresowania na pewno nie brakuje. Nie tylko od strony klientów, gdyż rozwój tego typu seksualnych usług wpływa na żywych pracowników branży. Na PornHub można odnaleźć podcasty, w których aktorki i aktorzy dyskutują o AI.

Chwilowo szczęścia nie mają osoby spragnione androidów. Rynek zdominowały kobiece ciała maszyn, z ewentualnymi dodatkami jak "transpłciowy moduł" w RealDoll (za "jedyne" 2000 zł). Ograniczeniem jest także język do komunikacji z maszyną – angielski to minimum. Za to ze znajomością chińskiego i japońskiego otwiera się rynek wschodni.

"Nie możemy konkurować z SI. Ale mamy przewagę osobowości. To nas odróżnia"Kristen HeartAktorka pornograficzna

Głębia ludzkich potrzeb

Statystki podają, że w samych USA ludzie wydają 200 milionów dolarów rocznie na roboty seksualne, co przekłada się na 150 maszyn sprzedawanych dziennie. Ceny spadły o 85 proc. w porównaniu do 2010, a sama wartość rynku waha się między 30 a 50 miliardami dolarów.

Istnieją też aplikacje skupiające się wyłącznie na pomocy psychologicznej, jak Woebot, których użytkownicy w najlepszym wypadku chwalą sobie jakość porad i wsparcia, opartego o rozwój tej gałęzi medycyny, a w najgorszym zauważają, że pseudoempatyczne teksty od AI nie różnią się tak bardzo od usług lekarzy gorszej jakości. Pomaga to potrzebującym zaoszczędzić czasu na bieganiu po lekarzach.

Pigmalion i Galatee

Nie dziwię się ludzkim uczuciom do humanoidalnych maszyn czy inteligentnie gadających botów. Z żoną niedawno kupiliśmy drzewko magnolii, wybierając jedno spośród wielu tylko dlatego, że na metce dano jej imię "Leonard", które nas urzekło.

Istnieją ludzie o dużo głębszych potrzebach. Do wiadra pytań o moralność, jakie budzi temat, należałoby jeszcze dorzucić temat skrajnych dewiacji i produkcji erotycznych urządzeń, AI i lalek, do ich realizacji. I nie są to rzeczy pojawiające się dopiero teraz, przy odrobinie wytrwałości albo kontaktów można znaleźć strony oferujące silikonowe odlewy i erotyczne zabawki (w tym lalki), mające zaspokajać nieakceptowane społeczne filie.

Nie mamy bogini Afrodyty, która mogłaby za nas podejmować decyzję. Mamy za to cały panteon twórców, pracujących z magią technologii, której każda kolejna iteracja wykładniczo przyśpiesza i rosnące tłumy Pigmalionów, z samotnością jako chorobą społeczną i potrzebami, których być może nigdy nie zrozumiemy jako społeczeństwo.

Jestem w stanie uwierzyć, że doczekam się czasów gdy będę mijał na ulicy czyjeś Galatee. Możliwe, że jeszcze wcześniej zacznę z nimi rozmawiać w sieci, nim zdam sobie sprawę, że nie są ludźmi.