INNPoland_avatar

Dziedzic za sterami imperium finansowego. George Soros przekazał firmę synowi

Sebastian Luc-Lepianka

12 czerwca 2023, 09:36 · 3 minuty czytania
Miliarder i filantrop George Soros przekazał swoje imperium finansowe młodszemu synowi, Alexandrowi Sorosowi. Majątek Sorosa wart jest 25 miliardów dolarów.


Dziedzic za sterami imperium finansowego. George Soros przekazał firmę synowi

Sebastian Luc-Lepianka
12 czerwca 2023, 09:36 • 1 minuta czytania
Miliarder i filantrop George Soros przekazał swoje imperium finansowe młodszemu synowi, Alexandrowi Sorosowi. Majątek Sorosa wart jest 25 miliardów dolarów.
George Soros. FABRICE COFFRINI/AFP/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W wywiadzie dla serwisu "The Wall Street Journal" Alexander Soros przyznał się, że ojciec przekazał mu kontrolę nad Open Society Foundations. Jego ojciec, George Soros, ma 92 lata. 


Co to jest Open Society Foundations?

OSF działa w ponad 120 krajach na świecie, w tym w Polsce. Organizacja finansowała w naszym kraju m.in. Fundację Batorego. Jest to organizacja non-profit, przekazuje łącznie około 1,5 miliarda dolarów organizacjom pozarządowym na wspieranie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.

W wywiadzie dla "WSJ" Alexander, wiek 37 lat, zapowiedział, że nie tylko będzie kontynuował cele organizacji, ale rozszerzy jej działalność m.in. na prawa kobiet. Młodszy Soros miał się już spotykać w tych sprawach z prezydentem Brazylii Lulą da Silvą i premierem Kanady Justinem Trudeau.

Kim jest Alexander Soros?

Jest jednym z pięciorga dzieci George’a Sorosa. Z drugiego małżeństwa z Susan Weber jest starszym z dwóch synów. Od 2018 roku jest wśród Young Global Leaders, organizacji z Genewy zarządzanej przez World Economic Forum.

Od 2012 założył własną fundacją pod własnym imieniem, zajmująca się walką o sprawiedliwość społeczną i prawa człowieka.

Kim jest George Soros?

To progresywny filantrop i miliarder, węgierski ekonom żydowskiego pochodzenia. Walczy o prawa mniejszości. Oprócz wspomnianej Fundacji Batorego, w naszym kraju finansuje także Stowarzyszenie 61, prowadzące portal MamPrawoWiedzieć.pl. W Polsce bankier krytykowany był m.in. przez Pawła Kukiza. Jak podaje serwis Newsweek, Soros był też atakowany na Węgrzech.

Viktor Orbán w 2017 roku miał uznać George za szefa mafii, która zagrażać ma przyszłości Europy. Fundacje Sorosa stały się celem operacji węgierskiego wywiadu, a Orbán próbował zamknąć ufundowany przez filantropa Uniwersytet Środkowoeuropejski.

Chociaż atakowany jest przez europejską prawicę, jak podaje serwis Newsweek, Soros od 2012 roku ogranicza swoją aktywność w Europie Środkowej. Na zachodzie Soros jest ciągłym celem dla teorii spiskowych. Zwolennicy Donalda Trumpa upatrywali w nim osoby odpowiedzialnej za finansowanie demonstracji przeciw byłemu prezydentowi USA.

Porównany do Magneto

Jedną z osób publicznie atakujących Sorosa jest Elon Musk, co miliarder uczynił w swoim ekscentrycznym stylu.

Czytaj także: https://innpoland.pl/194099,kolejne-kontrowersje-elona-muska-uderza-w-disney-i-casting-ciemnoskorych

Przeczytamy na Twitterze, że Elon porównuje George Sorosa, amerykańskiego finansistę, do Magneto, fikcyjnego łotra z X-Men. Po czym przeprasza. W imieniu Magneto. I wdaje się w dyskusje ze swoimi fanami, dyskutując o wyższości komiksowego peleryniarza nad ekonomem.

Użytkownik Brian Krassenstein zauważył rzeczywiste podobieństwa pomiędzy postacią i osobą - Soros i Magneto przetrwali holokaust oraz byli atakowani treściami antysemickimi za swoje dobre intencje. Elon odpowiedział z jednoznaczną krytyką.

A o co w ogóle poszło? Soros sprzedał swoje udziały w Tesli. Według Forbes, w ubiegłym kwartale filantrop był jednym z wielu, którzy sprzedali duże ilości akcji w Tesli, uderzając w 70 proc. wzrost kursu akcji po słabym wyniku firmy z 2022. Atak na George'a Sorosa może odnosić się też do teorii spiskowej, że finansista używa swoich fundacji aby zalewać Europę uchodźcami i korumpować amerykańskich polityków.