logo
Wigilia dniem wolnym od pracy. Rząd wprowadza zmiany Fot. Arkadiusz Ziolek/East News
Reklama.

W tym roku wigilia Bożego Narodzenia (co roku to 24 grudnia) wypada w niedzielę handlową. – Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca – powiedział PAP minister rozwoju Waldemar Buda.

– Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną wigilię – dodał.

Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii. Stay tuned!

Rząd w czerwcu myśli o Wigilii

Jak wcześniej informowaliśmy w INNPoland, fakt, że w tym roku niedziela handlowa wypada w wigilię świąt Bożego Narodzenia nikomu nie jest na rękę. Dlatego rząd musi zmienić ustawę, by tę niedzielę handlową przesunąć.

Tegoroczna, "niepełnowartościowa" niedziela handlowa utrudni wielu osobom zrobienie zakupów. Mnóstwo osób potrzebuje tego czasu, by spokojnie przejść się po sklepach i wybrać prezenty i kupić wszystko na świąteczne stoły. Branża handlowa też cieszy się z tej niedzieli, bo to dzień dużych obrotów. Sytuacja, w której jedna z nielicznych handlowych niedziel jest ucięta w połowie, jest dla handlowców niekorzystna.

Jak pisze "Rzeczpospolita", w czasie wystąpienia na Kongresie Nowoczesnej Dystrybucji minister Waldemar Buda przyznał, że problem przypadającej 24 grudnia niedzieli handlowej musi zostać "rozstrzygnięty". Z jego słów wynika, że rząd dyskutuje nad tą kwestią i zamierza tak zmienić przepisy, by Wigilia była całkowicie dniem wolnym dla pracowników handlu.

Z informacji "Rz" wynika, że w grę wchodzi kilka rozwiązań. Rząd może w ogóle skasować tę niedzielę handlową i handel 24 grudnia nie będzie możliwy. Z doniesień serwisu Money.pl wynika z kolei, że branża handlowa wyszła z inicjatywą o zamianie niedziel, tak by zamiast w Wigilię, ta handlowa przypadała 10 grudnia. I to wydaje się być rozwiązaniem godzącym interesy wszystkich stron.

Problem w tym, że aby zamienić niedziele handlowe ktoś musi złożyć projekt ustawy lub nowelizacji, musi zebrać się Sejm, przegłosować nowe prawo, to samo musi przyklepać Senat. Potem ustawę podpisuje prezydent. A to oczywiście niejedyne obowiązki związane z uchwalaniem ustawy. Musi przecież przejść konsultacje i tym podobne procedury. Wbrew pozorom... czasu na to jest mało. Nie wiadomo też, czy rząd rozstrzygnie też od razu problem na stałe – następna Wigilia w niedzielę przypadnie w roku 2028.

Czytaj także:

Ile mamy jeszcze niedziel handlowych w 2023 r.?

W 2023 roku zostały nam jeszcze cztery niedziele handlowe – 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia i 24 grudnia. A po zmianie ustawy – tylko trzy, chyba że grudniowa zostanie przesunięta na inną niedzielę.

Niedziele handlowe w 2023 roku:

  • 29 stycznia,
  • 2 kwietnia,
  • 30 kwietnia,
  • 25 czerwca,
  • 27 sierpnia,
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia.
  • Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Zakaz postępował stopniowo, by od 2020 r. dojść do obecnego poziomu, czyli z siedmioma niedzielami handlowymi w roku.

    Niedziele handlowe to zawsze ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedziela przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.