O tym, że święta wypadają w różne dni tygodnia, wie nawet dziecko. Ale nie przewidzieli tego ustawodawcy i wyszło tak, że w tym roku niedziela handlowa wypada w wigilię świąt Bożego Narodzenia. Nikomu nie jest to na rękę, więc rząd musi jednorazowo zmienić ustawę lub wprowadzić nową, by tę niedzielę handlową przesunąć.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Tłusty Czwartek i Boże Ciało zawsze wypadają w czwartek, Środa Popielcowa w środę a wielkanocny poniedziałek w poniedziałek. Z innymi świętami nie jest już tak łatwo i nagle okazało się, że jedna z tegorocznych niedziel handlowych wypada w Wigilię.
Jak nietrudno się domyślić, nikomu nie jest to na rękę. Wigilia jako taka nie jest świętem, to po prostu dzień je poprzedzający. Wrosła jednak w naszą świadomość jako święto i niech tak zostanie. Warto pamiętać, że w ten dzień handel możliwy jest do godziny 14:00 i po drugiej zakupów praktycznie nie zrobimy.
To dość rozsądne, do tej pory wszyscy powinni mieć już skompletowane zakupy, a pracownicy handlu mogą wrócić do domu i zająć się przygotowaniami do świąt. Pakować prezenty, gotować i tak dalej.
Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii. Stay tuned!
Tegoroczna, "niepełnowartościowa" niedziela handlowa utrudni wielu osobom zrobienie zakupów. Mnóstwo osób potrzebuje tego czasu, by spokojnie przejść się po sklepach i wybrać prezenty i kupić wszystko na świąteczne stoły. Branża handlowa też cieszy się z tej niedzieli, bo to dzień dużych obrotów. Sytuacja, w której jedna z nielicznych handlowych niedziel jest ucięta w połowie, jest dla handlowców niekorzystna.
Jak pisze "Rzeczpospolita", w czasie wystąpienia na Kongresie Nowoczesnej Dystrybucji minister Waldemar Buda przyznał, że problem przypadającej 24 grudnia niedzieli handlowej musi zostać "rozstrzygnięty". Z jego słów wynika, że rząd dyskutuje nad tą kwestią i zamierza tak zmienić przepisy, by Wigilia była całkowicie dniem wolnym dla pracowników handlu.
Co zrobić z niedzielą handlową w Wigilię?
Z informacji "Rz" wynika, że w grę wchodzi kilka rozwiązań. Rząd może w ogóle skasować tę niedzielę handlową i handel 24 grudnia nie będzie możliwy. Z doniesień serwisu Money.pl wynika z kolei, że branża handlowa wyszła z inicjatywą o zamianie niedziel, tak by zamiast w Wigilię, ta handlowa przypadała 10 grudnia. I to wydaje się być rozwiązaniem godzącym interesy wszystkich stron.
Problem w tym, że aby zamienić niedziele handlowe ktoś musi złożyć projekt ustawy lub nowelizacji, musi zebrać się Sejm, przegłosować nowe prawo, to samo musi przyklepać Senat. Potem ustawę podpisuje prezydent. A to oczywiście niejedyne obowiązki związane z uchwalaniem ustawy. Musi przecież przejść konsultacje i tym podobne procedury. Wbrew pozorom... czasu na to jest mało. Nie wiadomo też, czy rząd rozstrzygnie też od razu problem na stałe – następna Wigilia w niedzielę przypadnie w roku 2028.
Ile mamy jeszcze niedziel handlowych?
W 2023 roku zostały nam jeszcze cztery niedziele handlowe – 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia i 24 grudnia
Niedziele handlowe w 2023 roku:
29 stycznia,
2 kwietnia,
30 kwietnia,
25 czerwca,
27 sierpnia
17 grudnia,
24 grudnia.
Jeśli nie masz pod ręką kalendarza wolnych niedziel, zawsze możesz to sobie wyliczyć. Zgodnie z ustawą trzy niedziele handlowe uzależnione są od świąt Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Wielkanoc w tym roku przypada 9 kwietnia 2023 r., a Boże Narodzenie standardowo (tu bez niespodzianek) 25-26 grudnia 2023 r.
Niedziela bezpośrednio poprzedzająca dzień 9 kwietnia i dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające 25-26 grudnia w 2023 r. będą niedzielami handlowymi. Handlowe będą też ostatnie niedziele następujących miesięcy: styczeń, kwiecień, czerwiec i sierpień.
W ustawie wprowadzającej zakaz handlu w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Zakaz handlu w niedziele w Polsce
Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie przed niemal pięcioma laty, stopniowo przyjmując coraz ostrzejszą formę. W 2018 r. zakupy można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca.
W 2019 r. – tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, zaś od 2020 r. w całym roku jest tylko siedem niedziel handlowych (choć akurat 2020 r. był wyjątkiem: z uwagi na pandemię wyznaczono wówczas dodatkową grudniową niedzielę handlową, aby rozładować tłumy w sklepach).
Wprowadzenie przez rząd PiS zakazu handlu w niedziele tłumaczono przede wszystkim troską o pracowników handlu. Według inicjatorów tych przepisów zakaz miał również pomóc małym sklepom, które zostały spod niego wyjęte.