Andrzej Duda podpisał się pod ustawą, zrównującą dokumenty cyfrowe i fizyczne. W aplikacji mObywatel będziemy mogli korzystać z mobilnego dowodu osobistego, a także legitymacji ucznia czy prawa jazdy dla nowych kierowców.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W aplikacjimObywatel będziemy mogli korzystać z dowodu osobistego na równych prawach, co z tradycyjnego. Jak podaje oficjalna strona prezydent.pl, w podpisanej 14 czerwca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie określono przepisy, na jakich warunkach to się odbywa, ale też puszcza inne elektroniczne dokumenty w obieg.
E-dowód działał już od 2019 roku, ale w tej chwili stał się równowarty dowodowi osobistemu. Jak czytamy na stronie gov.pl, pozwala logować się do portali administracji publicznej i korzystać z jej usług online (za które będzie można też od razu zapłacić), składać elektroniczne podpisy i używać automatycznych bramek granicznych, jak na lotniskach.
Jak czytamy w informacji prasowej, aplikacja obsłuży też inne dokumenty - pojawi się m.in. MLegitymacja ucznia, elektroniczne tymczasowe prawo jazdy, legitymacja nauczyciela, mobilne prawo do wykonywania usług medycznych i legitymizacja osoby niepełnosprawnej.
Zmiany w ustawach
Zmiany zostają wprowadzone w ponad 30 ustawach, co jest konsekwencją rozwiązań zastosowanych w mObywatelu.
"Regulacje zawarte w ustawie o aplikacji mobilnej mObywatel zastąpią dotychczasowe przepisy art. 19e–19j ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, na podstawie których obecnie funkcjonuje aplikacja mObywatel." - czytamy w oświadczeniu.
Zwraca też uwagę zmiana w prawie o ruchu drogowym. "Zmiany wprowadzone do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym przewidują umożliwienie finansowania wydatków związanych m.in. z udostępnianiem, utrzymaniem i rozwojem aplikacji mObywatel oraz funkcjonowaniem systemu mObywatel z Funduszu CEPiK." – czytamy. Jest to uzasadnione planami wprowadzania dodatkowych usług dla kierowców, jak pełne elektroniczne prawo jazdy.
Dla kogo jest mObywatel?
Korzystanie z aplikacji jest w pełni dobrowolne i bezpłatne. W każdej chwili możemy ją odinstalować i zrezygnować z jej usług, musimy tylko unieważnić certyfikat użytkownika,
"Użytkownikiem aplikacji mObywatel będzie mogła zostać osoba fizyczna, która została uwierzytelniona w sposób, o którym mowa w art. 20a ust. 1 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne albo złożyła wniosek o wydanie dowodu osobistego, a jej tożsamość i obywatelstwo zostały potwierdzone w sposób, o którym mowa w art. 29a ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. Wyjątek od powyższej zasady stanowią użytkownicy mLegitymacji szkolnej oraz legitymacji studenckiej w postaci dokumentu mobilnego." – napisano w oświadczeniu
Co dalej z mObywatelem?
Elektroniczne prawo jazdy ma pojawić się w lipcu tego roku. W przyszłości, prócz funkcji dla kierowców, pojawi się coraz więcej usług dla obywateli. Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński zapowiadał, że już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu.
Jak podaje portal gazeta.pl, Sekretarz zapowiadał, że we wrześniu mObywatel ma pozwolić za darmo zastrzegać, że nie chcemy zaciągać zobowiązań finansowych. Ma to nas chronić np. w sytuacji, gdy zgubimy dowód osobisty oraz ograniczyć liczbę przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości.