Kiedy Polacy są nakarmieni po grillowaniu, Ministerstwo Cyfryzacji raczy nas kąskami o nadchodzącym projekcie mObywatel 2.0, w tym rozbudowane o mDowód. Nowy dowód osobisty ma zapewniać wszystkie podstawowe funkcje takiego dokumentu w celach potwierdzenia tożsamości, wejdzie w obieg na przełomie czerwca i lipca tego roku.
Nie jest to koniec jego funkcji. Ministerstwo zapowiada, że w trzecim kwartale wprowadzi funkcję zastrzegania numerów PESEL, w celu ochrony przed kradzieżą tożsamości oraz zapowiada możliwość załatwiania spraw za pomocą pełnomocnictwa. Mają też nastąpić zmiany graficzne, dostosowujące aplikacje do bieżących standardów i w celu wygodniejszej obsługi.
Aplikacja zrobi też ukłon w stronę nowych kierowców. Obecnie możemy sprawdzać punkty karne i dane pojazdu, ale świeżo upieczeni kierowcy będą mieć dostęp tymczasowego elektronicznego prawa jazdy. Wedle zapowiedzi ma być dostępne w 0,3 sekundy po zakończeniu egzaminu.
Dodatkowo będziemy mogli przez aplikacje płacić za usługi administracyjne, błyskawicznie i bez prowizji. Z tego samego poziomu będziemy mieli też pod kontrolą wszystkie zobowiązania względem państwa.
Zapowiadana jest integracja z następującymi rejestrami:
Przed startem wersji 2.0 możemy zapoznać się z funkcją nową autoryzacji w bieżącym serwisie mObywatel. Wykorzystuje ona profil zaufany do składania podpisów w wygodniejszy sposób z pomocą powiadomień PUSH, pozwala też na wprowadzanie w nim zmian bez użycia kodów SMS. Musimy tylko wejść na nasze konto i uruchomić to ustawienie. W tym roku wprowadzona została także mLegitymacja rencisty.
Ministerstwo Cyfryzacji dumnie podaje statystyki 10 milionów pobrań w samym pierwszym kwartale tego roku. Wzrostu zainteresowania aplikacją mObywatel prezentuje się następująco:
Wśród najpopularniejszych funkcji ministerstwo wymienia te dla kierowców (6 milionów użytkowników) oraz Kartę Dużej Rodziny (556 tysięcy pobrań). Największy wykładniczy skok pobrań odnotowano w latach 2021-2022. Oprócz oczywistej sytuacji sprzyjającej rozwojowi aplikacji, którą wymusiła na Ministerstwie pandemia, nie da się też nie zauważyć w dokumentacji z tego okresu zmian w zasadach dotacji i budżetu na cele informatyzacji.