INNPoland_avatar

Papież mówi, że AI jest darem od Boga. Tak tej technologii chce używać Watykan

Sebastian Luc-Lepianka

08 sierpnia 2023, 19:15 · 3 minuty czytania
Papież Franciszek, znany też jako bohater memów w kurtce Balenciagi zabiera kolejny raz głos na temat sztucznej inteligencji. Katolicki duchowny nie odwołuje się jednak do wygenerowanych obrazków z jego podobizną, a do szerszego kontekstu problemów z taką technologią.


Papież mówi, że AI jest darem od Boga. Tak tej technologii chce używać Watykan

Sebastian Luc-Lepianka
08 sierpnia 2023, 19:15 • 1 minuta czytania
Papież Franciszek, znany też jako bohater memów w kurtce Balenciagi zabiera kolejny raz głos na temat sztucznej inteligencji. Katolicki duchowny nie odwołuje się jednak do wygenerowanych obrazków z jego podobizną, a do szerszego kontekstu problemów z taką technologią.
Papież uważa nowe technologie za dar od Boga. Fot. AP/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka opublikowała komunikat zawierający przesłanie papieża Franciszka na następny Światowy Dzień Pokoju, który jest obchodzony przez Kościół katolicki 1 stycznia. To będzie 57-edycja tego święta i jej tematem jest "Sztuczna inteligencja i Pokój".


Co papież mówi o AI

Informacja pojawiła się w dzienniku "Vatican News". W komunikacie czytamy, że Papież Franciszek zachęca do otwartego dialogu na temat znaczenia nowych technologii. Głowa Kościoła zauważa, że sztuczne inteligencje są wyposażone w "zakłócający potencjał i dwuznaczne skutki". 

Papież nie piętnuje ich, chociaż sam padł ofiarą zabawy swoim wizerunkiem. Zwraca bardziej uwagę na potrzebę czuwania nad rozwojem AI, przestrzegając przed "zakorzenieniem się logiki przemocy i dyskryminacji" w czasie korzystania, z chociażby chatbotów. Papież Franciszek pragnie skierować tory rozwoju tej technologii w kierunku korzystnym dla ludzkości. 

"Ochrona godności osoby i troska o rzeczywistą otwartość na całą rodzinę ludzką są bowiem warunkami nieodzownymi, aby rozwój technologiczny mógł przyczynić się do promocji sprawiedliwości i pokoju na świecie" – czytamy fragment przemówienia zaplanowanego na przyszły rok. Papież Franciszek podkreślał we wcześniejszych wypowiedziach, że technologie jak Internet czy sztuczna inteligencja są darem.

Stolica apostolska obserwuje rozwój technologii

Dziennik watykański informuje, że Stolica Apostolska zawsze była uważna na etyczne wykorzystanie AI, ale też angażuje w rozważania o technologii strony zarówno z innych religii, jak i naukowców i deweloperów. Współpracuje także z Organizacją Narodów Zjednoczonych, dyskutując o ryzyku i nadużyciach możliwych z udziałem AI w dziedzinie zbrojeń i konfliktów.

W dniu 10 stycznia 2022 roku Papieska Akademia Życia zaangażowała się w poszerzenie dokumentu "Rome Call for AI Ethics" (Rzymskie Wezwanie do Etyki AI), który w 2020 roku podpisali przedstawiciele firm takich jak Microsoft i IBM oraz przedstawiciele judaizmu i islamu. Celem jest promowanie "algoretyki" - czyli jak to ujął Papież Franciszek, etycznej refleksji nad stosowaniem algorytmów.

Na początku lipca br. Watykan powołał Instytut Technologii, Etyki i Kultury (ITEC). To efekt współpracy papieża z Centrum Markkula Uniwersytetu Santa Clara. Ich pierwsza publikacja nazywa się "Ethics in the Age of Disruptive Technologies: An Operational Roadmap" co można przełożyć jako "Etyka w dobie Rewolucyjnych Technologii: Operacyjny plan działania". Na stronie ITEC określa to też w wersji skróconej jako "ITEC Handbook", czyli przewodnik.

Czytaj także: https://innpoland.pl/195758,papiez-opublikowal-dokument-o-nowych-technologiach-porusza-temat-ai

Książka jest efektem licznych spotkań przedstawicieli Watykanu z ekspertami od technologii. Zacznijmy jednak od tego, czym ona nie jest. Na samym wstępie mamy deklarację, że to narzędzie, które ma sugerować rozwiązania na problemy etyczne, ale nie jest przeznaczone do porad prawnych czy zarządzania. I nie da ostatecznych odpowiedzi ani nie użyje w tym celu żadnych odniesień do wiary.