INNPoland_avatar

Zbrojeniówka wydaje na potęgę, choć jest zadłużona. Na nowy sprzęt poszła fortuna

Sebastian Luc-Lepianka

14 września 2023, 08:31 · 3 minuty czytania
Zakończył się niedawno Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Katowicach. Polska Grupa Zbrojeniowa jasno pokazała, że polskie wojsko ma być “naj” w Europie: najlepsze, największe i najdroższe. Padł rekord podpisanych kontraktów, mimo równie rekordowego zadłużenia PGZ. Nie wiadomo, skąd wzięły się na to pieniądze.


Zbrojeniówka wydaje na potęgę, choć jest zadłużona. Na nowy sprzęt poszła fortuna

Sebastian Luc-Lepianka
14 września 2023, 08:31 • 1 minuta czytania
Zakończył się niedawno Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Katowicach. Polska Grupa Zbrojeniowa jasno pokazała, że polskie wojsko ma być “naj” w Europie: najlepsze, największe i najdroższe. Padł rekord podpisanych kontraktów, mimo równie rekordowego zadłużenia PGZ. Nie wiadomo, skąd wzięły się na to pieniądze.
Podczas targów w Katowicach wydano miliardy złotych. Fot. Piotr Molecki/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Data targów MSPO w Katowicach jest być może bardzo na rękę Ministerstwu Obrony Narodowej, bo można się zastanowić, czy zakupy dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej byłby tak duże, gdyby nie trwająca kampania wyborcza. Był to ruch przewidywany przez analityków wojskowych i z pewnością dobrze wyglądający przy hasłach wyborczych zapewniających o bezpieczeństwie Polski na tle wojny w naszym sąsiedztwie. Fakty są takie, że PGZ wpadła w istny szał zakupów i zawarła kontrakty, sięgające nawet do 100 miliardów złotych. 


Obrona przeciwrakietowa

Lwią część wojskowego koszyczka, bo prawie 50 proc. jak informuje wnp.pl, stanowiły kontrakty związane z kontynuacją programu WISŁA II, czyli procesu pozyskiwania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA. Zakupiono ponad 600 pocisków PAC-3 MSE (pociski antyrakietowe), sześć baterii systemu M903 Patriot (48 wyrzutni) i umowę wykonawczą z firmą Raytheon, dotyczącą radarów LTAMIDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor). Jest ich w planach 12, razem ze stacjami zasilającymi.

Do tego podpisano z konsorcjum PGZ-Narew dwie umowy na 138 wyrzutni iLauncher i ponad tysiąc pocisków CAMM-ER (pociski rakietowe ziemia-powietrze).

Łącznie przeznaczono prawie 44 miliardy złotych na obronę przeciwrakietową. Wartość kontraktu może przekroczyć nawet 50 miliardów złotych, za to wedle umów pociski i wyrzutnie będą produkowane w Polsce. Dostawy mają rozpocząć się w 2027 roku i potrwać do 2035 roku.

Systemy artylerii rakietowej

Ze strony możliwości ofensywnych PGZ podpisało umowę wykonawczą na system K239 Chunmoo (system artylerii rakietowej) z koreańskim Hanwha Aerospace. Te wyrzutnie w połączeniu z podwoziem Jelcz tworzą polskie Homary-K. To druga umowa wykonawcza, pierwszą podpisano w październiku 2022 roku. 

MON zamówiło 218 takich wyrzutni, a pierwszy dywizjon (18 wyrzutni) otrzymamy do końca tego roku. Planowana dostawa będzie trwać w latach 2023-2027. Zgodnie z umową w Polsce ma zostać wyprodukowanych ponad 10 tysięcy rakiet 239 mm do tych systemów.

Jeszcze po samym zakończeniu targów MON zatwierdziło umowę ramową z Lockheed Martin na 486 amerykańskich systemów mobilnej artylerii M142 HIMARS. Dostawy mają rozpocząć się pod koniec 2025 roku. Jeśli plany zostaną wykonane, mielibyśmy więcej takiego uzbrojenia niż sami amerykanie. 

Departament Stanu USA zatwierdził możliwość sprzedaży Polsce obsługi technicznej do myśliwców F-16 i związanego z nią wyposażenia bojowego za 389 mln dolarów – poinformował w środę Pentagon.

Głównym wykonawcą zamówienia będzie producent samolotów wielozadaniowych F-16 koncern Lockheed Martin.

Zadłużenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych

Patrząc na statystyki, jeśli uda się zrealizować wszystkie zamówienia, nasza armia zyska nowoczesny sprzęt bojowy i gwałtownie podniesie swój potencjał. Skąd jednak pochodzą pieniądze na to wszystko?

Portal Defence24 podjął się analizy Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Z jego podsumowania wynika, że w 2022 roku wydano z niego 14,496 miliardów złotych na realizację celów określonych w programie rozwoju sił zbrojnych i zaciągnięto 17 miliardów złotych pożyczki. W 2022 roku zastąpił on Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych, z którego udzielono jednej zaliczki w kwocie 1,435 miliardów złotych.

"Z liczby nowych zawieranych umów zbrojeniowych, a przede wszystkim z kwot, na jakie są zawierane, wydaje się, iż zadłużenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych będzie rosło w następnych latach w astronomicznym tempie" – czytamy prognozę na Defence24.

Jeszcze trwają dostawy zamówień z poprzednich kontraktów jak w 2019 roku - 18 wyrzutni bojowych wraz z pociskami artylerii rakietowej GMLRS, pociskami ziemia-ziemia ATACMS oraz amunicją szkolną (łącznie około 300 sztuk pocisków), pojazdami dowodzenia, wozy amunicyjne, ciągniki ewakuacyjne…

Czytaj także: https://innpoland.pl/198124,propozycja-sprzedazy-mysliwca-f15-ex-eagle-ii-boeing-rozmawia-z-pgz