INNPoland_avatar

"Ile tam osób potrzebujecie?". Dotarliśmy do Araba z TikToka od wiz i podaliśmy się za polską firmę

Adam Bysiek

14 września 2023, 16:57 · 7 minut czytania
Postanowiłem sprawdzić, jak działa firma w Dubaju, której pracownicy w mediach społecznościowych oferują szybkie załatwienie wizy do Polski. – Zanim samolot przyleci i papiery załatwimy, to kilka dni minie. Ja bym prosił od razu o e-mail i informację w nim, ile tam osób potrzebujecie (...). Już jutro działamy – mówi mi pośrednik wizowy.


"Ile tam osób potrzebujecie?". Dotarliśmy do Araba z TikToka od wiz i podaliśmy się za polską firmę

Adam Bysiek
14 września 2023, 16:57 • 1 minuta czytania
Postanowiłem sprawdzić, jak działa firma w Dubaju, której pracownicy w mediach społecznościowych oferują szybkie załatwienie wizy do Polski. – Zanim samolot przyleci i papiery załatwimy, to kilka dni minie. Ja bym prosił od razu o e-mail i informację w nim, ile tam osób potrzebujecie (...). Już jutro działamy – mówi mi pośrednik wizowy.
Rozmawialiśmy z pośrednikiem wizowym z Dubaju. Fot. Google Maps/TikTok @zaroshahmed
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W Dubaju i Polsce prężnie działa firma Wizard Immigration Center, która chwali się opiniami zadowolonych klientów, którzy po uiszczeniu z góry podanej opłaty cały czas trafiają do Polski.


W ramach małego dziennikarskiego śledztwa nawiązałem kontakt z przedstawicielem tej arabskiej korporacji. Informację zwrotną dostałem już po 3 minutach od przesłania wiadomości.

Pełen profesjonalizm i dbałość o detale

Tak rozbudowanej witryny internetowej, jak ta należąca do Wizard Immigration Center, mogłaby pozazdrościć niejedna organizacja współpracująca z rządem w Polsce. Dodatkowo strona jest bardzo dobrze wypozycjonowana.

Czytaj także: https://innpoland.pl/blogi/bartlomiejdabkowski/143613,a

Domena agencji jest zarejestrowana z końcówką .com. Takie rozszerzenie domeny internetowej gwarantuje administratorowi strony międzynarodowy zasięg. Postanowiłem również sprawdzić autorytet tej witryny według Google – wynosi aż 14 punktów.

Internetowym laikom wyjaśniam, że to wysoka pozycja w rankingu zaufania, jakim wyszukiwarka darzy poszczególne witryny, znacząco wpływa na poziom dotarcia do osób wyszukujących konkretne frazy w danym kraju np. "szybko wiza Polska", "jak ominąć urząd wiza Polska", "ile kosztuje wiza do Polski". Te właśnie najczęściej kierują do witryny zarządzanej przez Wizard Immigration Center.

Kup sobie wizę do Polski bez problemów

Właściciele i pracownicy Wizard w bardzo skuteczny sposób wykorzystują media społecznościowe do promowania swojego biznesu. Na TikToku z łatwością, po wpisaniu prostych hasztagów w języku angielskim i arabskim, można trafić na materiał, w którym aplikant otrzyma konkretne informacje na temat tego, w jaki sposób szybko dostać wizę z pomocą biura.

Wszystkie materiały wideo cieszą się ogromną oglądalnością generowaną przez osoby żywo zainteresowane jak najszybszym uzyskaniem wizy do Polski za wszelką cenę.

Rozmawiamy z arabskim pośrednikiem z TikToka

Skontaktowałem się z arabskim pośrednikiem wizowym z TikToka. Tym samym, którego nagrania mogliście zobaczyć w głównych wydaniach serwisów informacyjnych. Mężczyzna cały czas był przekonany, że prowadzę firmę, która potrzebuje pilnie pracowników (taką rolę przyjąłem na potrzeby materiału – przyp. red.).

Arabski pośrednik biegle władał językiem angielskim. Był przyjacielski, zwracał się do mnie na ty. Zapytałem go wprost, czy będzie w stanie dostarczyć wirtualnej firmie, za odpowiednią opłatą, 12 pracowników z Bliskiego Wschodu. Bez wahania odpowiedział, że "nie będzie z tym problemu".

Co ty, Adam, będziesz czekał. Zanim samolot przyleci i papiery załatwimy, to kilka dni minie. Ja bym prosił od razu o e-mail i informację w nim, ile tam osób potrzebujecie, bo my to w Polsce mamy ich tyle, że starczy dla wszystkich od razu, a wiesz, że tańsi są niż Ukraińcy. Adam, piszesz do mnie dzisiaj i jutro już działamy. Zarosh Ahmed pośrednik z Dubaju

Strona, której głównym celem jest werbowanie klientów, opatrzona jest licznymi zdjęciami najbardziej charakterystycznych miejsc w Polsce. Zwróćcie uwagę na to, jak bardzo jest to skuteczny sposób uwiarygadniania swojej skutecznej działalności w Polsce przez firmę z Dubaju.

Wystarczy postawić się na miejscu zdesperowanej osoby, która bijąc głową w mur, czeka na decyzję w sprawie wizy od pół roku i nagle trafia na profesjonalną witrynę, gdzie dowiaduje się, że posiadane oszczędności może zainwestować w siebie i rodzinę – dokonując opłaty za usługę Wizard Immigration Center. Biura, które chwali się opiniami innych, już "szczęśliwych" i "zadowolonych klientów".

Cennik za dostanie się do Polski

Firma Wizard Immigration Center skupiła swoją działalność wyłącznie w Polsce.

Na głównej stronie firmy z Dubaju, z łatwością znajdujemy szczegółowy opis procesu, któremu poddana zostaje każda osoba po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Jak ustaliliśmy opłata początkowa to 2000 dirhamów, czyli około 2 tysięcy złotych.

Jak okaże się później, to jedynie opłata wstępna, jednak zdecydowana większość osób, które ją uiściły – dziś cieszy się wizą pracowniczą, już w Polsce. Proces "aplikacji" o wizę pracowniczą rozpoczyna się od nawiązania kontaktu z Wizard.

Osoby odpowiedzialne za korespondencję z imigrantami na pierwszą wiadomość odpowiadają bardzo szybko. Każda taka odpowiedź zawiera w swojej treści wskazanie, że potrzebne jest "tylko odesłanie swoich kompletnych danych, włącznie ze zdjęciem dowodu osobistego".

Sprawę handlu wizami skomentowała w rozmowie ze mną posłanka Koalicji Obywatelskiej, która nie szczędziła słów krytyki pod adresem rządzących.

To nie tylko jest handel wizami, to jest handel bezpieczeństwem Polaków. Przecież nikt, co te pieniądze brał, nie kontrolował tych ludzi, czy oni nie są terrorystami, czy nie są zagrożeniem. Jeśli połowa doniesień medialnych jest faktem, to możemy śmiało mówić o mafii wizowej. Szkoda, że w tej mafii byli lub są przedstawiciele rządu PiS. Ja bym się chciała spytać o rolę ministra Raua, który był przełożonym pana Wawrzyka, a który obecnie jest jedynką listy PiS w Łodzi. Media donoszą, że wiedział o procederze, a przynajmniej był ostrzegany. Jeśli nie wiedział, to znaczy, że był nieudolny, jeśli jednak wiedział, to znaczy, że jest współwinny. Musiał znać rozporządzenie, które przygotował minister Wawrzyk, a które zatrzymał na szczęście spot Donalda Tuska. Wszystko wskazuje, że większe zagrożenie dla Polski stworzył ten proceder handlu wizami, niż stwarzają migranci przepychani przez granicę z Białorusią. Dodatkowo możemy powiedzieć o wielkim skandalu i kompromitacji ogólnoświatowej Polski.Katarzyna Lubnauerposłanka Koalicji Obywatelskiej

Kolejne opłaty za gwarancję otrzymania wizy

Wróćmy do tak zwanej opłaty początkowej, która wynosiła 2000 dirhamów. Jak pisałem, wydatków związanych z otrzymaniem wizy – przypomnijmy, w firmie z Dubaju, a nie w ambasadzie – jest znacznie więcej.

Cały proces współpracy z Wizard jest szczegółowo opisany na ich witrynie internetowej. Przetłumaczyliśmy oryginalny tekst na język polski, tak aby był dla wszystkich zrozumiały.

Jak wynika z oficjalnych komunikatów podawanych na stronie przez jej administratorów, po uiszczeniu wszystkich opłat – dokładnie czterech – klient biura otrzymuje gwarancję, że wizę otrzyma. Zwróćmy uwagę na fakt, że na żadnym etapie "procesu aplikacji", Wizard nie wspomina o tym, że pomimo uiszczenia "wymaganych opłat" ambasada wizy może jednak nie przyznać.

Liczba opinii związanych z działalnością biura w Dubaju wygląda imponująco. Ponad 500 osób, które oceniają kooperację z nim, wprost wskazuje na to, iż ich proces aplikacji zakończył się sukcesem.

Popyt na wizy do Polski za łapówki – przyczyna

Nasze ustalenia postanowiliśmy skonfrontować z opinią i wiedzą uznanej orientalistki, dr Blanką Dżugaj – specjalistką w zakresie relacji międzykulturowych.

Zacznijmy od tego, że problem łapówek jest w Azji i krajach Bliskiego Wschodu ogromny. Dla większości z tych ludzi, to ostatnie oszczędności ich życia. Po zapłaceniu sum, o które pan mnie pyta oni nie mają za co przeżyć. Często dochodzi do tego, że np. profesor zamiata ulicę w Berlinie lub w Warszawie. Musimy jednak dokonać pewnego podziału na kraje, z których wyjeżdża inteligencja, a państwa, gdzie cała wioska składa się na to, by jeden mężczyzna mógł wyjechać. Weźmy sobie Syrię, taki najbardziej jaskrawy przykład, gdzie wojna domowa trwa już 12 lat. To ona doprowadziła do całkowitej ruiny gospodarczej. 90 proc. społeczeństwa, czyli uświadommy sobie - 9/10 osób żyje w totalnym ubóstwie. Z kolei 70 proc. ludności, tj. 14 milionów osób nie ma jak zaspokoić odstawowych potrzeb egzystencjalnych. Równolegle ceny żywności są tam dokładnie 30 razy wyższe w porównaniu z rokiem 2012. dr Blanka Dżugajdoktor nauk humanistycznych, orientalistka

Nasza rozmówczyni zwraca też uwagę na to, że o ile nasza publikacja dotyczy działalności konkretnej firmy, to problem jest znacznie szerszy, ponieważ analogiczne biznesy działają z powodzeniem na terenie całego Bliskiego Wschodu i Afryki. Tu przywołuje i opisuje sytuację w Libanie.

Spójrzmy na Liban, który jeszcze nie dawno był uznawany za Szwajcarię Bliskiego Wschodu, a teraz mamy tam dramatyczną sytuację. Tam ponad 80 proc. ludzi żyje znacznie poniżej granicy ubóstwa, a ponad połowa potrzebuje pomocy humanitarnej. Przy tym wszystkim kryzys polityczny sprawia, że ta pomoc jest coraz trudniejsza. Nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie za bardzo chce udzielać pożyczek, bo nie jest pewien stabilności politycznej i finansowej państwa. To wszystko, w połączeniu z powszechnym przyzwoleniem, pomimo, iż zabrania tego religia, na łapówkarstwo sprawa, że ludzie korzystają z takiej formy "załatwienia sobie" wizy. dr Blanka Dżugajdoktor nauk humanistycznych, orientalistka

Oni już tu są – chwalą się sukcesem

Dotarliśmy do nagrań wideo, w których arabscy imigranci dziękują firmie z Dubaju za natychmiastowe załatwienie im wizy pracowniczej.

Mówiąc do najprawdopodobniej kamery telefonu, trzymają w ręce otwarty paszport, gdzie widoczny jest znaczek wizowy i zdjęcie ich twarzy.

Wszystkie produkcje zostały opublikowane na kanale w serwisie YouTube, który ma aż... 3 subskrybentów. Poniżej publikujemy dwa najciekawsze.

Kolejne przedstawia mężczyznę, prawdopodobnie z Meksyku, co każe nam sądzić, że organizacja ma charakter międzynarodowy, a nawet międzykontynentalny. Przypomnijmy, że biuro w większej mierze bazuje na werbowaniu klientów spoza granicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy nie mają możliwości wyboru innego kraju docelowego niż Polska.

Kolejne niejasności - co tutaj nie gra?

Dogłębnie analizując proceder oferowania wiz obywatelom z całego świata przez Wizard Immigration Center, dotarliśmy do kanału, który opublikował nagrania z mężczyznami, którzy chwalą się wizami otrzymanymi do Polski. Wszystkie zostały opublikowane dokładnie rok temu.

Co drugie z nich jest nagrane w tym samym miejscu, a to oznaczałoby, że ich autorzy tego samego dnia byli w stanie w jednym mieście, o tej samej porze i w tym samym miejscu zgromadzić dwóch klientów, którzy otrzymali wizę - akurat dzięki pośrednictwu firmy Wizard.

Poniżej publikujemy zdjęcia tych materiałów, które ewidentnie w taki właśnie sposób zostały nagrane.

Kolejne zestawienie znów prezentuje dwa różne kadry filmów, które mają jednak wiele punktów wspólnych: data ich nagrania, emisji i miejsce realizacji zdjęć...

Serwis+ czyli kup sobie pracę w Polsce

Główna strona firmy z Dubaju zawiera też zakładkę "Serwis plus". Klikając w nią, możemy się dowiedzieć, że Wizard oferuje swoim klientom też bardziej rozbudowany "pakiet wizowy".

Korzystają z niego bardziej zamożni klienci, których stać na zainwestowanie większej sumy pieniędzy na początku współpracy. Wówczas osoby takie są zachęcane licznymi ofertami pracy, które zawierają informacje o wysokości pensji, mieście docelowym ich podróży oraz wymiarze pracy podanym w godzinach. Dokładnie 6 z nich wskazuje Szczecin jako miejsce wykonywania pracy, z pozostałych dwóch wynika, że imigranci trafiają do Płud (granica Warszawy, okolice Białołęki)

Dotarliśmy również do nagrania, które wprost wskazuje, że osoby pomagające werbować potencjalnych klientów tej konkretnej firmie, mają swoje przedstawicielstwo w Polsce. Materiał, który posiadamy, prezentuje jedno z wielu połączeń pomiędzy Polską a firmą w Dubaju.

Widzimy na nim Polkę (świadczy o tym język komunikacji oraz podpis w oknie rozmowy), po której wypowiedzi słyszalny jest aplauz grupy pracowników Wizarad Immigration Center.

Jak i gdzie działa biuro oferujące wizy do Polski

Ustaliliśmy, iż jedynym adresem, pod którym arabska firma prowadzi działalność, jest budynek zlokalizowany w ścisłym centrum Dubaju - One By Omniyat Business Bay. Firma wynajmuje w nim lokal usługowy o stosunkowo małym metrażu, z przeznaczeniem na prowadzenie działalności biznesowej.

Poprosiliśmy Ministerstwo Spraw Zagranicznych o komentarz w omawianej w artykule sprawie, ale do chwili publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.