– Decyzja w tej sprawie już jest. Przedłużamy wakacje kredytowe na cały przyszły rok. Będziemy stosowali kryterium dochodowe. Nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci, którzy są bardziej zamożni, bardziej majętni. Ci, których stać na spłatę, niech spłacają – powiedział Morawiecki, pytany o wakacje kredytowe przez reportera Polsat News. Dodał też, że spodziewa się we wrześniu jednocyfrowej inflacji.
Decyzja w sprawie wakacji kredytowych nie jest niespodzianką. Tydzień temu mówił o tym choćby Waldemar Buda, minister rozwoju.
– Zakładamy, że nasza propozycja przedłużenia wakacji kredytowych nadal pozostaje aktualna – twierdził Buda. Była to jego odpowiedź na pytanie, czy obniżka stóp procentowych przez RPP wyczerpuje możliwość wydłużenia wakacji kredytowych na przyszły rok.
Minister przypomniał, że obniżenie stóp procentowych będzie miało realne przełożenie na raty kredytowe za kilka, kilkanaście miesięcy.
– Obniżka nawet o 0,75 pkt proc. to jest cały czas poziom referencyjny 6 proc., co powoduje, że ta rata jest nadal najczęściej znacząco wyższa w stosunku do tego, kiedy zawieraliśmy umowę kredytową np. w 2021 r. czy 2020 r. - gdy te stopy były maksymalnie niskie – powiedział Waldemar Buda.
Jakie kryterium dochodowe?
To na razie niewiadoma. Ale jego istnienie potwierdził Morawiecki. Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że usłyszeliśmy z nieoficjalnych źródeł, iż będzie ono "wysokie". Jego celem jest zatrzymanie wsparcia dla najbogatszych obywateli. Z przyszłorocznych wakacji kredytowych skorzysta prawdopodobnie 90 proc. kredytobiorców.
"Koszt dla sektora bankowego ma zamknąć się w kwocie kilku miliardów złotych, a rząd jest przekonany, że dzięki wysokim nominalnym zyskom w ostatnich dwóch latach, instytucje finansowe będą w stanie udźwignąć pomoc" – czytamy w "Business Insiderze".
Czy obniżka stóp procentowych jest korzystna?
We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wysokość stóp procentowych.
Eksperci nie doszacowali planów RPP. Stopy procentowe zostały obniżone aż o 75 pb., co oznacza, że spadną do poziomu:
Efekty tej decyzji widać zarówno na rynku walutowym, jak i na giełdzie. Kurs złotego szoruje po dnie, giełda również nie może się otrząsnąć po ciosie zadanym przez RPP.
– Rynkowa wycena zakładała, że w najbliższych 12 miesiącach koszt pieniądza zostanie zredukowany o ok. 2 pkt proc., ale zaskoczeniem jest tempo cięcia. Szkodzi ono złotemu. Tuż po obniżce kurs euro wystrzelił ponad 4,55 i osiągał pułapy najwyższe od maja – wskazuje w najnowszym komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
Jednocześnie w Polsce ok. 4 mln ludzi ma kredyt hipoteczny, mamy aktywnych ok. 2,5 mln umów. Prawie 5 mln osób ma kredyt gotówkowy. To olbrzymia grupa, której obniżka stóp pomoże w okiełznaniu domowego budżetu.
Czym są wakacje kredytowe?
W lipcu ubiegłego roku weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Oznaczało to wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych, które są możliwością zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r.
Zobacz także
O możliwym przedłużeniu wakacji kredytowych pisaliśmy w połowie sierpnia. Z ustaleń Polsat News wynikało, że rząd zdecyduje się przedłużyć tzw. wakacje kredytowe. Piotr Müller, rzecznik rządu potwierdził w programie "Graffiti", że takie rozwiązanie "leży na stole".
– Czekamy jeszcze na analizy dotyczące rynku kredytowego i takie decyzje będziemy podejmować we wrześniu – powiedział wówczas.