W Kraju Środka powstanie ośrodek potocznie nazywany Kuafu, na część mitycznego giganta, który chwycił Słońce. Władzom Pekina marzy się podobne osiągnięcie - nowa placówka ma rozwijać kluczowe technologie do wytwarzania energii termojądrowej, takiej samej, jaką znajdziemy w gwiazdach.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Potężny kompleks, oficjalnie już nazwany CRAFT, ma zostać ukończony do 2025 roku w Hefei i przysłużyć się do przełomu w rozwoju kluczowych technologii, mających replikować na potrzeby przemysłowe procesów zachodzących w Słońcu - czyli fuzji jądrowej.
Agencja informacyjna Xinhua ujawniła jak wygląda od środka powstająca placówka o pełnej nazwie Comprehensive Research Facility for Fusion Technology, w Hefei, prowincji Anhui.
Na nich widzimy fragmenty komponentów, zawieszone pod dumną czerwienią chińskiej flagi, które utworzą komory próżniowe o kształcie bajgla (donuta). W raporcie o ośrodku CRAFT ukazano także magnes ważący 771 ton i inne komponenty.
Ta imponująco wyglądająca maszyneria będzie testowała sposoby, aby ujarzmić energię termojądrową na podstawie procesów zachodzących w gwiazdach. Próby zostaną przeprowadzone na potrzeby Chińskiego Reaktora Testowego Inżynierii Fuzji(CFETR), proponowanego urządzenia tokamak do produkcji energii na dużą skalę, którego ukończenie planowane jest na około 2035 roku.
CRAFT jest jednym z trybów tego ambitnego przedsięwzięcia. W tej samej prowincji Anhui działa EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), nadprzewodzący reaktor fuzji magnetycznej, wykorzystuje pola magnetyczne do zatrzymywania plazmy przy bardzo wysokich temperaturach. Ma już na swoim koncie przełomy w dziedzinie generowania energii z fuzji.
Chiny chcą, żeby osiągnięcia z Anhui przyczynił się do działania Międzynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termonuklearnego (ITER) we Francji, który jest największym na świecie eksperymentem związanym z fuzją.
Hu Jiansheng, wiceszef Instytutu Fizyki Plazmy Chińskiej Akademii Nauk, powiedział w 2022 roku dla Global Times, że Chiny osiągnęły już 80 procent kluczowych badań technologicznych potrzebnych do fuzji jądrowej. Dodał, że Chiny mogą mieć użyteczną energię z fuzji w ciągu 30 do 50 lat.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Czym jest fuzja jądrowa?
Fuzja jądrowa zachodzi, gdy dwa lżejsze jądra łączą się, tworząc cięższe jądro. Ten proces uwalnia ogromne ilości energii, i to także sposób, w jaki nasza gwiazda generuje moc.
Fuzję napędza deuter i tryt, dwie odmiany wodoru. Deuter jest powszechnie występujący w oceanie. Według Xinhua, jeden litr wody morskiej zawiera wystarczająco dużo deuteru, aby wyprodukować energię fuzji równoważną spaleniu 300 litrów (79 galonów) benzyny. Materiały do produkcji reakcji jądrowych można pozyskać też z Księżyca.
– Jest udowodnione, że znajduje się w pyle Księżycowym i jego szczątkowej atmosferze. Jeśli opanujemy technologię fuzji jądrowej Hel-3 w połączeniu z deuterem będzie w stanie wygenerować dwukrotnie większą energię elektryczną niż w elektrowni jądrowej i węglowej. Co więcej, nie ma tutaj potrzeby podgrzewania wody czy budowania turbin, ponieważ ta energia jest bezpośrednio przekładana na energię elektryczną. I, co chyba najważniejsze, w tym procesie nie powstaje radioaktywne promieniowanie – opowiadał dla INNPoland Jarosław Juszkiewicz.