Urlop macierzyński i rodzicielski może trwać łącznie nawet do 52 tygodni. Na tę sumę składają się odpowiedni 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i nawet do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Urlop macierzyński - ile można dostać pieniędzy?
Urlop macierzyński przysługuje kobietom w ciąży, które w odpowiednim terminie złożyły u pracodawcy wniosek o jego przyznanie. Z tego tytułu każda kobieta otrzymuje pieniądze. Jeśli przedłożyła pracodawcy wniosek o urlop macierzyński maksymalnie do 21 dni od daty porodu, wówczas na jej konto będzie wpływać dokładnie 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Warto mieć na uwadze, że wniosek o zasiłek macierzyński nie obejmuje 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, które przysługują drugiemu z rodziców. W przypadku tego okresu wysokość zasiłku zawsze wynosi 70 proc. podstawy wymiaru świadczenia.
Oznacza to, że choć rodzic ma prawo do korzystania z tego fragmentu urlopu rodzicielskiego, to świadczenie pieniężne będzie niższe niż w przypadku urlopu macierzyńskiego. Dla wielu rodzin to ważna informacja do uwzględnienia w planowaniu czasu spędzonego z nowonarodzonym dzieckiem i zarządzaniu finansami w okresie rodzicielstwa.
Pracownica, która zdecyduje się, nie wykorzystać ani jednego dnia przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego w wysokości 81,5 proc. w pierwszym roku życia poczętego dziecka, to obligatoryjnie otrzyma wyrównanie za ten okres w wysokości 100 proc. wymiaru zasiłku.
Urlop macierzyński - jak napisać wniosek?
Aby samodzielnie napisać wniosek o przyznanie urlopu macierzyńskiego, należy zadbać, aby był on prawidłowo skonstruowany. Każdy wniosek musi oczywiście zawierać dane osobowe wnioskodawcy, ale też szczegółowe dane dziecka. Oto komplet informacji, o których musisz pamiętać, pisząc wniosek o urlop macierzyński:
Oświadczenie, które wskazuje, iż drugi z rodziców nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego, jest niezbędne do otrzymania najwyższej kwoty zasiłku przez wnioskującą kobietę.
Gotowy i sprawdzony wniosek o urlop macierzyński - pobierz PDF i doc za darmo
Za portalem Poradnik Przedsiębiorcy publikujemy gotowy wniosek o przyznanie urlopu macierzyńskiego. Już teraz z łatwością możesz go bezpiecznie pobrać na swój komputer i wypełnić, a następnie przedłożyć pracodawcy.
W bazie wniosków i pism INNPoland z omówieniem znajdziesz większość ważnych dokumentów. Publikujemy je na bieżąco.
Urlop macierzyński - kiedy należy złożyć wniosek?
Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie w ciąży. Aktualne przepisy prawa nie określają konkretnej daty złożenia wniosku o urlop macierzyński, jednak wskazują, że taki wniosek kobieta w ciąży powinna złożyć u pracodawcy nie później niż do 21 dnia od daty porodu - wynika to wprost z kodeksu pracy. Oczywiście wniosek o urlop macierzyński można złożyć znacznie wcześniej, również przed planowanym porodem.
Urlop macierzyński - ile można dostać dni wolnego od pracy?
W ramach urlopu macierzyńskiego każdej kobiecie, która złożyła u pracodawcy odpowiedni wniosek, przysługują dni wolne od pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wymiar urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci w ramach jednego porodu i obecnie wynosi kolejno:
W ramach urlopu macierzyńskiego każda kobieta ma prawo wykorzystać do maksymalnie 6 miesięcy wolnego przed datą oczekiwanego porodu.