logo
Od 9 października mObywatel zyskuje usługę "Historia pojazdu" Fot. Erwin Scheriau/AFP/East News
Reklama.

Wśród bieżących nowości w aplikacji od Ministerstwa Cyfryzacji wyróżnia się integracja od dawna wyczekiwanej usługi "Historia pojazdu". Rozporządzenie przygotowujące jej wdrożenie było gotowe od końca września i teraz została udostępniona dla 10 milionów Polaków, korzystających z mObywatela na smartfonach

Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.

Jak działa "Historia pojazdu"?

To rządowa usługa dostępna do tej pory wyłącznie za pośrednictwem dedykowanej strony. Dzięki niej sprawdzimy w jednym, wygodnym miejscu wszystkie podstawowe informacje i dane techniczne o naszym pojeździe. Możemy w niej pilnować także historii wizyt w stacjach kontroli pojazdów. Z pomocą usługi, do czego wystarczy już smartfon, możemy np. w czasie kolizji udowodnić, że posiadamy ważną polisę OC.

Dane są wprowadzane do CEPiK na podstawie dowodu rejestracyjnego, informacji o normie emisji i wiadomości o dacie odbioru dowodu rejestracyjnego z urzędu.

Kontrola samochodów z użyciem aplikacji

Dla wybierających się za poszukiwaniem własnych czterech kółek strona jest też cennym źródłem informacji o pojeździe, który nas interesuje. Klienci mogą dowiedzieć się np. czy wartość drogomierza była kompletna i czy pojazd nie widnieje w bazie jako kradziony. 

Jest to też kluczowe źródło informacji dla szkół czy zaniepokojonych rodziców, którzy z pomocą tej usługi mogą sprawdzić stan autokaru, jaki zabierze pociechy np. na wycieczkę.

W systemie możemy przejrzeć oś czasu, a na niej następujące szczegółowe dane:

  • rok produkcji pojazdu,
  • datę pierwszej rejestracji,
  • datę poszczególnych badań technicznych i zarejestrowane w ich czas przebiegi (jeżeli w danym roku rejestracja przebiegu była obowiązkowa),
  • zmiany właścicieli na przestrzeni lat,
  • informację czy właściciel był osobą fizyczną, czy firmą,
  • przebiegi zarejestrowane w czasie kontroli drogowych,
  • wystąpienie szkód istotnych.
  • Warto pamiętać, że sprawdzimy tak tylko samochody zarejestrowane w Polsce. Aby sprawdzić dane pojazdu, musimy posiadać kompletów danych: numer rejestracyjny, numer VIN (albo numer nadwozia, podwozia czy ramy) oraz datę pierwszej rejestracji.

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    W tej chwili na stronie gov.pl nie ma ograniczeń co do tego, kto może skorzystać z usługi. Mając powyższy komplet danych, może to zrobić osoba nieletnia, jak i zagraniczny gość. Dzieje się tak, ponieważ raport udostępniany w ramach "Historii pojazdu" nie zawiera danych poufnych.

    logo
    Jak sprawdzić historię pojazdu w mObywatelu? Fot. mObywatel

    Przy korzystaniu z usługi za pośrednictwem mObywatela zrobią to tylko osoby zarejestrowane w aplikacji

    Aktualizacja mObywatela - uwaga na oszustów

    Nowa zmiana przyszła wraz z aktualizacją do wersji 4.18.0. Jak informuje portal Telepolis, złodzieje wykorzystują już bezgraniczne zaufanie obywateli do aplikacji rządowej. Pojawiają się doniesienia o SMS-ach, w których podsuwany jest fałszywy link celem zaktualizowania aplikacji do najnowszej wersji. 

    Nie należy otwierać linków z takich wiadomości - prowadzą one do podrobionej apki która każe nam logować się z pomocą danych bankowości elektronicznej. Jak łatwo zauważyć, dalej już z górki, aby pechowca okraść.

    Aplikację mObywatel należy aktualizować ręcznie z oficjalnych sklepów Google Play (na Android) i Apple Store (na iOS).

    mObywatel dla piłkarzy, wyborców i inne nowości

    W najbliższym czasie do aplikacji mObywatel zapowiedziano, że będzie honorować dwa kolejne rodzaje dokumentów:  cyfrowe wersje legitymacji zawodników i trenerów zrzeszonych w Polskim Związku Piłki Nożnej (PZPN).

    "Cieszę się, że to właśnie PZPN, który zrzesza setki tysięcy sympatyków sportu, jest pierwszą organizacją sportową, która włącza się w mObywatela. Liczę na to, że kolejne instytucje i organizacje związane ze światem sportu, pójdą w jego ślady" - powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Zapowiedział, że legitymacje trenerskie pojawią się jeszcze w tym roku.

    Dla obywateli kluczowe jest, że w tej chwili mogą skorzystać z aplikacji mObywatel, aby pomóc sobie w nadchodzących wyborach parlamentarnych 2023. Na INNPoland stworzyliśmy krótki poradnik, jak ustalić z pomocą apki adres komisji wyborczej.

    Czytaj także: