INNPoland_avatar

Jak odnaleźć grób na cmentarzu? Są od tego aplikacje i inne sposoby [PORADNIK]

Sebastian Luc-Lepianka

31 października 2023, 18:44 · 3 minuty czytania
Już za chwilę Wszystkich Świętych, gdy staniemy przed powracającym problemem - jak odnaleźć groby swoich bliskich w tłumie i labiryncie cmentarza? Na INNPoland doradzamy, jakimi sposobami odnaleźć konkretny grób.


Jak odnaleźć grób na cmentarzu? Są od tego aplikacje i inne sposoby [PORADNIK]

Sebastian Luc-Lepianka
31 października 2023, 18:44 • 1 minuta czytania
Już za chwilę Wszystkich Świętych, gdy staniemy przed powracającym problemem - jak odnaleźć groby swoich bliskich w tłumie i labiryncie cmentarza? Na INNPoland doradzamy, jakimi sposobami odnaleźć konkretny grób.
Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu? Fot. Marek Dybas/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Współcześnie nawigowanie po nekropoliach jest łatwiejsze i rozwiązania mamy dosłownie na wyciągnięcie dłoni - w naszych smartfonach. Odpowiednie aplikacje oferują czasem miasta, są też specjalne przeglądarki, ale to nie jedyne opcje, z jakich możemy skorzystać. Prezentujemy wybrane metody odnajdywania grobów.


Aplikacje mobilne

Wyszukiwarki cmentarne działają w dużych miastach Polski, np. Gdańsku, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie czy Wrocławiu. Korzystając z dedykowanych miejskich aplikacji, możemy nawigować po cmentarzach i wyszukiwać konkretne nagrobki. Są też dostępne ogólnopolskie aplikacje Cmentarz GPS albo Znajdź Grób w App Store - warto jednak pamiętać, że te dwie pozwalają zapisać groby bliskich, aby je potem odnaleźć. Nie wyszukają ich w ciemno.

W sklepie Play możemy trafić także na aplikacje poświęcone konkretnym miejscom pochówku. W Warszawie funkcjonuje aplikacja "Stare Powązki", do zwiedzania Cmentarza Powązkowskiego, a "Szczecińskie Cmentarze" pomogą zlokalizować groby w miejskich cmentarzach komunalnych. Znajdziemy w niej również ściągę do godzin otwarcia i prowadzące na miejsce linie komunikacji miejskiej. Bliźniaczo do niej działa aplikacja "Cmentarz Koszalin".

Do odwiedzania historycznych miejsc spoczynku możemy wykorzystać także apki turystyczne, jak polski MonumentApp o którym pisaliśmy na INNPoland.

Możecie sami sprawdzić, czy w waszym mieście funkcjonują podobne usługi - wystarczy w Sklepie Play czy Apple wpisać słowa "cmentarz" + nazwa miejscowości. Jeśli to się nie powiedzie, spójrzcie, czy miejskie apki nie mają opcji wyszukiwania grobów.

Dedykowane wyszukiwarki

Możecie również wykorzystać jedną z ogólnopolskich baz danych, szczególnie jeśli martwicie się, że apki na smartfony mogą być niezaktualizowane albo nie podoba wam się, jak działają.

Niektóre cmentarze mają swoje oficjalne miejsca w sieci, ale są jeszcze inne popularne wyszukiwarki, jak WebCmentarz, Mogiły, eCmentarze, czy Billion Graves. Jeśli nie straszny nam język angielski albo wybieramy się za granicę, z pomocą przyjdzie Find a Grave.

Zwykle dodaje się do nich mapy. Do znalezienia grobu należy podać imię i nazwisko, datę śmierci, województwo, miejscowość oraz informację, na jakim cmentarzu została pochowana dana osoba. Wówczas zostanie nam wskazana lokalizacja miejsca spoczynku: numer pola oraz alei.

Jeśli nie mamy takich informacji, możemy użyć nawet samego nazwiska. Wówczas jednak wyników wyszukiwania będzie o wiele więcej. Największe wyszukiwarki ogólnopolskie to:

  • WebCmentarz – dane z cmentarzy komunalnych i parafialnych w południowo-zachodniej Polsce oraz na Śląsku;
  • Grobonet – dane z 1300 cmentarzy z całego kraju, na bieżąco aktualizowane;
  • Mogiły – informacje o ok. 700 tys. grobów oraz o ponad 1 mln pochowanych;
  • Księga Zmarłych 24 – dane z ok. 1000 cmentarzy w całym kraju, na bieżąco aktualizowane.

Można również skorzystać z wyszukiwarek lokalnych, m.in. w: Poznaniu, Wrocławie, Warszawie czy Gdańsku.

Firmy opiekujące się grobami

W wielu miastach znajdziemy firmy, które specjalizują się w utrzymywaniu i pielęgnacji grobów. Niektóre z nich oferują dojazd nawet do najmniejszych miejscowości na terenie Polski. Takim firmom można również zlecić odnalezienie grobu.

Koszt usługi wycenia się indywidualnie, ale zazwyczaj jest to powyżej 100 zł. Przy zlecaniu trzeba podać dane pochowanej osoby.

Mapa cmentarza

Tradycyjna metoda na znalezienie grobu zmarłej osoby to skorzystanie z mapy nekropolii. Są one dostępne zarówno na stronach internetowych, jak i samych cmentarzach. Na mapie zobaczymy podział na kwatery, będą zaznaczone alejki oraz wejścia na cmentarz.

Te bardziej szczegółowe są opatrzone numerami rzędów oraz kwater albo i samych grobów. Znalezione informacje wystarczy spisać, a potem sprawdzić miejsce na mapie cmentarza. Jednak ten sposób sprawdzi się tylko dla tych osób, które znają numer danej mogiły.

Cyfryzacja miejsc pamięci, której nie ma

W projekcie ustawy nowelizującej zasady pochówku, której stary rząd nie poświęcił uwagi, znalazł się pomysł cyfryzacji miejsc pamięci - czyli dostępna online centralna baza danych o cmentarzach i miejscach pochówku. Miałaby informować o mapach cmentarzy i zawierać informacje o lokalizacji grobów, osobach pochowanych, a także inne dane ważne dla obywateli, w tym termin, do którego grób jest opłacony.

Ustawa nie weszła w życie w planowanym terminie, 1 czerwca 2023 roku. W Polsce nadal obowiązuje archaiczne prawo, niedostosowane do współczesnych czasów. Więcej o tym problemie i zmienionym podejściu Polaków do pochówku pisaliśmy na INNPoland.

Czytaj także: https://innpoland.pl/200491,jakie-jest-prawo-pochowku-w-polsce-jestesmy-gotowi-na-zmiany