INNPoland_avatar

W rok zostaje szefem firmy i profesorem honoris causa w Polsce. A... nawet nie jest człowiekiem

Sebastian Luc-Lepianka

12 listopada 2023, 12:04 · 3 minuty czytania
Nazywa się Mika i przełamuje kolejne historyczne bariery. W 2022 roku została prezes i twarzą firmy producenta rumu Dictador, a w tym roku otrzymała w Polsce tytuł profesorski.


W rok zostaje szefem firmy i profesorem honoris causa w Polsce. A... nawet nie jest człowiekiem

Sebastian Luc-Lepianka
12 listopada 2023, 12:04 • 1 minuta czytania
Nazywa się Mika i przełamuje kolejne historyczne bariery. W 2022 roku została prezes i twarzą firmy producenta rumu Dictador, a w tym roku otrzymała w Polsce tytuł profesorski.
Robot Mika prezesem firmy Dictador i profesorem. Fot. Cover Images/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

To nie "Bajki Robotów" Lema, a rzeczywistość - Polska pierwsza na świecie uzyskała profesora honorowego, który jest robotem. Tytuł przyznano na koniec października 2023 roku w Collegium Humanum, na inaugurację nowego roku akademickiego. 


Robot profesor Mika

– Dokonaliśmy aktu, który nie miał precedensu w historii szkolnictwa wyższego ani w Polsce, ani na świecie – powiedział prof. dr hab. Paweł Czarnecki, lektor uczelni.

Mika otrzymała tytuł profesor honoris causa, przyznany jej "za transformację globalnej marki inwestycyjnych rumów Dictador do świata aktywów cyfrowych" jak czytamy na stronie Collegium Humanum. Paweł Czarnecki zauważył, że prof. Mika może z łatwością prowadzić zajęcia na jego uczelni, dzieląc się swoim doświadczeniem zawodowym ze studentami. Na inauguracji Mika przemówiła po polsku.

– Moja obecność na tej scenie jest czysto symboliczna, w rzeczywistości nadanie mi tytułu profesora honoris causa to ukłon wobec wielkości ludzkiego umysłu, w którym wrodziła się idea sztucznej inteligencji – powiedziała uhonorowana.

CEO Dictador

Mika zasiadła na stanowisku eksperymentalnego dyrektora wykonawczego Dictador jesienią 2022 roku. 

– Nie znam prawdziwych weekendów - zawsze jestem dostępna 24/7, gotowa podejmować strategiczne decyzje i używać czarów sztucznej inteligencji – powiedziała Mika w wywiadzie dla agencji Reuters.

Czym zajmuje się sztuczna inteligencja o ciele kobiety? Do jej obowiązków należy m.in. identyfikacja potencjalnych klientów i wybór artystów do projektowania opakowań. Analizuje obszerne dane i dostosowuje je do celów strategicznych firmy. Sama Mika deklaruje też, że jest wolna od uprzedzeń, a jej wybory są bezstronne. Kieruje również zdecentralizowaną automatyczną organizacją Arthouse Spirits, które obejmuje kolekcję NFT. Robot odpowiada także za komunikację ze społecznością tej grupy.

Nie ma jednak absolutnej władzy. Marcin Szołdrowski, europejski prezes zarządu Dictadora informuje Reuters, że istotne decyzje w firmie są nadal podejmowane przez ludzkich wykonawców. Dlatego Mika nie ma np. możliwości zwolnienia pracowników.

Opisana jako bardziej zaawansowana wersja "siostrzanego prototypu" robota AI, Mika została stworzona przez firmę Hanson Robotics, tę samą firmę, która stworzyła znaną Sophię, zdobywającą światową uwagę poprzez liczne wywiady medialne.

AI w firmie

Czas pokaże, czy Mika przestanie być wyjątkiem w skali światowej. Za to z pewnością firmy mogą zyskać na transformacji w kierunku narzędzi opartych o sztuczną inteligencję. O jej zaletach, możliwościach i ograniczeniach rozmawiali na konferencji Masters&Robots 2023, która odbyła się w Warszawie.

W jego trakcie przywódcy i naukowcy zdradzali, jak wygląda ich praktyka z nowymi technologiami, ze szczególnym uwzględnieniem AI, której rozwój określili jako nową rewolucję. Przez cały dzień dzielili się inspiracjami wykorzystania innowacji w biznesie i karierze oraz, zgodnie z hasłem przewodnim spotkania - "tym, co ważne".

Czytaj także: https://innpoland.pl/199999,masters-robots-2023-jak-uzyc-ai-w-firmie