INNPoland_avatar

Polacy nie gęsi, swój ChatGPT mają. A do tego w najlepszej cenie: za darmo

Sebastian Luc-Lepianka

05 grudnia 2023, 13:22 · 3 minuty czytania
Nazywa się PLLuM i tworzony jest przez konsorcjum krajowych jednostek naukowych. Nowy model językowy będzie wytrenowany specjalnie w języku polskim, a do tego dostępny za darmo dla wszystkich. Nie tylko w tym ma być lepszy od rocznego już ChatGPT.


Polacy nie gęsi, swój ChatGPT mają. A do tego w najlepszej cenie: za darmo

Sebastian Luc-Lepianka
05 grudnia 2023, 13:22 • 1 minuta czytania
Nazywa się PLLuM i tworzony jest przez konsorcjum krajowych jednostek naukowych. Nowy model językowy będzie wytrenowany specjalnie w języku polskim, a do tego dostępny za darmo dla wszystkich. Nie tylko w tym ma być lepszy od rocznego już ChatGPT.
PLLuM, jak działa polska AI? Fot. Wygenerowano przy pomocy AI
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

PLLuM oznacza Polish Large Language Universal Model, czyli polski duży uniwersalny model językowy. Skrót czyta się jak śliwka z języka angielskiego (plum), dlatego też ten owoc został maskotką projektu.


Będzie od początku trenowany na treściach z rodzimego języka, co może otworzyć go na szersze zastosowania komercyjne w kraju niż duża konkurencja, jak Bard albo właśnie ChatGPT.

Czym jest PLLuM?

Nad modelem pracują Politechnika Wrocławska (lider), Państwowy Instytut Badawczy NASK, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), Instytut Podstaw Informatyki PAN, Uniwersytet Łódzki oraz Instytut Slawistyki PAN.

PLLuM będzie pierwszym polskojęzycznym otwartym dużym modelem językowym, do tego wykorzystującym model inteligentnego asystenta. 

 – Wypracowany przez czołowe jednostki badawcze przy współpracy z administracją publiczną, zgodnie z zasadami odpowiedzialnego rozwoju systemów AI, transparentny i całkowicie dostępny otwarty model będzie innowacją na skalę światową w rozumieniu przedsięwzięcia łączącego dostęp do danych, kompetencji, zasobów technicznych oraz know-how jednostek naukowych i rządowych we wspólnym celu wspierania nauki i gospodarki, w tym konkurencyjności polskich przedsiębiorstw – informuje w oficjalnym ogłoszeniu Wojciech Pawlak, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Jak czytamy na stronie NASK, konsorcjum stojące za projektem uważa, że dotychczasowe duże modele językowe na otwartych licencjach są niedostatecznie wytrenowane w zbiorach pochodzących z języka polskiego.

PLLuM ma stać się wsparciem przede wszystkim dla polskich przedsiębiorców, dostępnym dzięki bezpłatnej licencji. Pomoże też w nauce - zarówno uczniom, dzięki dostępowi do bazy danych o rodzimej kulturze, historii i tak dalej, ale także do samych badań technologii sztucznej inteligencji.

Model dla nauki

– Model PLLuM będzie stymulował rozwój nauki w Polsce nie tylko w obszarze rozwoju AI, ale także wyjaśnialności sztucznej inteligencji (XAI - Explainable AI). A na tego konia szczególnie warto stawiać – bo temat krytycznej analizy jest równie ważny co sam rozkwit możliwości AI, a poza tym, jako Polska, mamy szansę zajmować tu czołowe pozycje na świecie – podkreśla dr Inez Okulska, kierowniczka Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu z NASK-PIB. 

Posiadając własny duży model językowy, nasz kraj będzie samodzielnie w stanie badać taką problematykę jak halucynacje tworzone przez AI i pracować nad tworzeniem lepszych promptów, czyli zapytań, w naturalnym języku polskim.

Na portalu Forsal.pl czytamy, że we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym kończy się właśnie kompletowanie infrastruktury, z której powstanie PLLuM. Sprzęt ma być warty około 130 milionów złotych.

Co sztuczna inteligencja może zmienić na rynku pracy?

Pod koniec listopada o swojej wizji świata, zmienionego przez sztuczną inteligencję, wypowiadał się Bill Gates.

Podczas rozmowy Gates usłyszał pytanie o to, jak sztuczna inteligencja wpłynie na rynek pracy i zwykłych ludzi. W odpowiedzi stwierdził, że jego zdaniem nie będzie ona w stanie zastąpić w pełni człowieka, ale może doprowadzić do tego, że ludzie "nie będą musieli pracować tak ciężko".

Czytaj także: https://innpoland.pl/201667,sztuczna-inteligencja-okiem-billa-gatesa-miliarder-zdradzil-co-mysli-o-ai