Matematyka nie musi być nudna i ograniczać się do samych równań i schematów. Można się nią bawić też w ramach wyzwań logicznych, które rozgrzeją nasz mózg. A żeby nie było za łatwo, na rozwiązanie tej tajemnicy macie tylko 3 minuty.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kiedy jesteśmy młodsi matematyka bywa źródłem niemałych frustracji. To może się przełożyć na odstawienie jej na dalszy plan w dorosłym życiu, a wtedy właśnie człowiek może mieć najwięcej frajdy z łamigłówek. Przede wszystkim: bo sam chce i może wybrać, co go ciekawi - np. w miejsce typowych obliczeń, zagadka logiczna.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Matematyczne puzzle
Przed wami kilka rzędów równań i waszym zadaniem jest odnaleźć brakującą cyfrę. Oczywiście bez pośpiechu to i kropla drąży kamień, szczególnie jeśli ten może skorzystać ze smartfona.
Dlatego w naszych urządzeniach uruchomimy najwyżej stoper. Ustawmy go na 3 minuty, tyle macie czasu na zrobienie tego zadania. A jest ono dwuetapowe - musicie uzupełnić brakujący numer, a żeby to zrobić należy odnaleźć ukrytą logikę stojącą za poniższymi rzędami (podpowiem, że w każdym czegoś jeszcze brakuje)
Gotowi? Nie oszukujemy i czas start.
21 + 10 = 31
22 + 20 = 84
23 + 30 = 159
24 + 50 = ?
Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Poprawne rozwiązanie
Witam ponownie po trzech minutach, mam nadzieję. Prawidłowa odpowiedź to 296. Jak to możliwe?
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jak wspominałem w podpowiedzi, rzędom czegoś brakuje - mnożenia. W każdym sumę mnożymy jeszcze przez numer rzędu. I tak, nagły skok z 30 do 50 jest dla zmyłki. Więc poprawnie równania wyglądają następująco:
(21 + 10)1 = 31
(22+20)2 = 84
(23+30)3 = 159
(24+50)4 = 296
Więcej zagadek matematycznych
Jeśli macie ochotę jeszcze pogłówkować, zapraszamy do kolejnego matematycznego ćwiczenia