Po antysemickim wybryku w Sejmie, poseł Grzegorz Braun został ukarany m.in. odebraniem połowy uposażenia poselskiego na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Jego fani natychmiast zaczęli zbierać pieniądze, aby osłodzić mu tę stratę. Dziś rano zbiórka, na której koncie było już ponad 70 tysięcy złotych, została zablokowana przez organizatora. Serwis Zrzutka.pl zwróci pieniądze darczyńcom.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Grzegorz Braun z Konfederacji zgasił wczoraj w Sejmie świece chanukowe. Gaśnicą. Chanuka to jedno z ważniejszych świąt obchodzonych przez Żydów.
Braun został po tym incydencie wykluczony z dalszych obrad Sejmu. Będzie też w tej sprawie wniosek do prokuratury. Zapowiedział to marszałek Szymon Hołownia.
Wcześniej prezydium Sejmu ukarało Grzegorza Brauna wykluczeniem z obrad, odebraniem połowy uposażenia poselskiego na okres trzech miesięcy i całości diety parlamentarnej na okres pół roku.
Fani Brauna zbierają pieniądze
W serwisie Zrzutka.pl szybko pojawiła się zbiórka pieniędzy dla posła Konfederacji, która miała mu zrekompensować kary finansowe. Kilkaset osób wsparło jego antysemicką akcję kwotą ponad 70 tysięcy złotych.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Jak podaje serwis Wprost.pl, dziś rano organizator systemu zrzutek zablokował tę zbiórkę. Braun nie dostanie pieniędzy, wpłaty zostaną zaś zwrócone darczyńcom. Miała ona powstać w uzgodnieniu z Braunem, a nadwyżka zostać przekazana na działalność Fundacji FIAT IUSTITIA.
Problem w tym, że owa fundacja prawdopodobnie nie istnieje. Szybkie śledztwo na Twitterze wykazało, że taki podmiot nie jest nigdzie zarejestrowany.
Teraz nie można już dokonywać wpłat "na Brauna". Pieniądze, które trafiły na konto, zostaną zwrócone użytkownikom. "Zrzutka została wyłączona przez organizatora" – brzmi komunikat na stronie internetowej.
Wprost.pl dodaje, że wielu fanów Brauna podkreślało swoje wsparcie dla antysemickiego wybryku posła Konfederacji. "Szczęść Boże Panie Grzegorzu! Tego oczekiwał naród!" – napisał jeden ze wspierających. "Wielki człowiek!" – dodaje kolejny. Wiele komentarzy miało jawnie antysemicki charakter.
Braun został wykluczony z obrad. Będzie wniosek do prokuratury
– Panie pośle Braun. Na podstawie regulaminu Sejmu stwierdzam, że w rażący sposób naruszył pan spokój lub porządek. W związku z tym zbierze się prezydium Sejmu, które zdecyduje o możliwym ukaraniu pana – poinformował po wybryku Brauna marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Hołownia zapowiedział też zgłoszenie wniosku do prokuratury za zakłócenie obrzędu religijnego na terenie kancelarii Sejmu.
– Chcę wyrazić swoje najgłębsze ubolewanie z powodu tego, co się stało. To nie powinno mieć miejsca. To jest policzkiem dla polskiego Sejmu, że coś takiego miało miejsce – dodał również marszałek.
Czym jest święto Chanuka?
Chanuka to w końcu jedno z radośniejszych żydowskich świąt, które upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami i ponowne uświęceni Świątyni. Trwa osiem dni i zaczyna się 25 dnia miesiąca Kislew.
Nazwa "chanuka" została nadana dla upamiętnienia faktu, że żydowscy wojownicy odpoczęli, "chanu" po hebrajsku oznacza zakończenie walki. Centralnym obrzędem Chanuki jest zapalanie świec.
Święto rozpoczyna się od wspólnej wieczerzy, podczas której spożywa się tradycyjne potrawy, placki ziemniaczane, faworki i pączki. Na pamiątkę cudu w świątyni przyrządza się jedzenie smażone na oleju i potrawy mleczne, które są związane z postacią Judyty. Są więc serniki, jogurty i śmietana, którą polewa się placki zwane latkes.