Nadchodzą Święta, magiczny czas dla wielu. I co za tym idzie - czas kolęd i puszczania szlagierów, które lecą w radiu już od kilku tygodni. A gdyby tak nieco zerwać z tradycją i zaskoczyć w wieczór wigilijny czymś nowym? Pomoże sztuczna inteligencja.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Generatywna sztuczna inteligencja potrafi stworzyć wiele, nawet czyjś głos. Może też stworzyć świąteczne piosenki. Nie będziemy jednak wskrzeszać artystów cyfrowymi głosami. Pokażemy wam za to, jak użyć AI do stworzenia ciekawych treści, które mogą posłużyć za bazę do oryginalnego prezentu.
Narzędzia do tworzenia muzyki
Suno AI prócz stworzenia tekstu jeszcze zaśpiewa utwór i uzupełni go o ścieżkę melodyczną, podpowie tytuł i wygeneruje małą grafikę. Na samym starcie możemy przekonać się np. jak brzmi piosenka o mitochondriach albo dla złotej rybki.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Strona jest po angielsku, ale maszyna radzi sobie z różnymi językami. W prawym górnym rogu kliknijmy "make a song", co przeniesie nas do strony społeczności i nie tylko. Możemy tu sprawdzić utwory udostępnione przez innych użytkowników, ale nas interesuje opcja "Create".
Aby skorzystać z Suno, musimy być zalogowani poprzez Google, konto Microsoft lub aplikacji Discord.
Robot-muzyk zrozumie polecenia po polsku, musimy mu tylko zaznaczyć, że tekst również chcemy otrzymać w tym samym języku. Przy pierwszym podejściu radośnie wygenerował mi świąteczne reaggae po angielsku.
Kilka poprawek i już otrzymałem pożądany efekt:
Choinka świeci, gwiazdka na niebie lśni (lśni)
Innowacje, które do nas przychodzą (przychodzą)
Startupy, biznes w nowe technologie
Twórcze pomysły, które świąt ducha oddają
[Refren]
Wesołych Świąt, życzę Wam serdecznie (serdecznie)
Innowacyjnych biznesów, sukcesów w bród (w bród)
Niech technologia nasze marzenia spełnia
Życzy INNPoland wszystkim czytelnikom kochanym
Kolędę możecie odsłuchać także tutaj. Oczywiście nie na tym nie muszę kończyć zabawy - mogę kazać maszynie zmienić głos, dodawać zwrotki, chórki… jedynie trzeba przestrzegać limitu 200 znaków na polecenie i 50 kredytów dziennie, po których wyczerpaniu trzeba odczekać, albo przejść na płatne subskrypcje. A przy okazji, te są wymagane, jeśli chcemy naszą piosenkę wykorzystać w celach komercyjnych.
A to tylko początek zabawy. Kiedy klikniemy na "remix" (albo aktywujemy "Custom mode" na samym początku) możemy bezpośrednio zmieniać tekst i sugerować jego rozwijanie. Tutaj także ustawimy tytuł i gatunek muzyki. Możemy też wkleić gotowy tekst, np. napisany przez nas, aby przekonać się, jak wybrzmi w danym gatunku.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jak (nie) napisać kolęd z AI
Suno AI nie jest idealnym narzędziem. Oprócz konieczności pilnowania, w jakim języku nam zaśpiewa, zdarzało się maszynie dziwnie czytać niektóre słowa albo dobierać zbyt syntetyczne głosy, brzmiące potwornie niewyraźnie.
Sztuczna inteligencja nie zastąpi prawdziwej smykałki do pisania piosenek. Najlepiej zawsze skorzystać z twórczości AI jako podstawy do własnej kreatywności, czego dowodem są próby pisania kolędy z popularnymi chatbotami.
ChatGPT nie trzeba nikomu przedstawiać. Z jego pomocą czy innych generatywnych AI, jak Bing albo Bard, można łatwo stworzyć kolędę - wystarczy go o to poprosić. Rezultaty jednak pozostawiają trochę do życzenia, nawet jeśli poszerzamy nasze prompty, czyli polecenia. Gdybym chciał je doszlifować, poświęcony czas mógłbym równie dobrze na napisanie tekstu samemu od podstaw.
To fragment dzieła ChatGPT, gdy poprosiłem go o kolędę dla INNPoland:
Artykuły, wywiady, biznesowe zmysły,
Polskie startupy, jak perełki w koronie z tysiąca dni.
Wcześniej upewniałem się, czy maszyna wie, o czym pisze i czy rozumie kontekst. A i tak widząc takie teksty aż zęby bolą.
Bard poradził sobie niewiele lepiej (pisownia oryginalna):
O INNPolandie, ty nasza radości,
Opowiadaj nam o świecie przyszłości...
I tak dalej.
Reszty wersów wam oszczędzę.
Do prawdziwego artysty-AI daleka droga
Prawdziwym przełomem byłaby uniwersalna AI, zwana AGI, łącząca w sobie cechy wielu takich narzędzi i dużych modeli językowych. Taki twór rzeczywiście mógłby generować kolędy, sam je śpiewać i poprawiać się na bieżąco. Na INNPoland wyjaśniamy, co to za technologia i dlaczego wielu się jej obawia.