Ubojnia kotów domowych i jadłodajnia w Wietnamie została zamknięta, a w jej miejsce powstanie sklep spożywczy. Organizacja charytatywna uratowała tak 20 kotów. Właściciel poświęcał 300 zwierząt miesięcznie na mięso.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zamknięto wietnamską restaurację podającą kocie mięso, pochodzące często z kradzieży.
Jej właściciel wyraża żal i podejmuje się zwalczania handlu pupilami.
Organizacja Humane Society International (HSI) walczy z obrotem mięsa kotów i psów.
Szacunkowo w.g HSI w Wietnamie spożywa się 1 milion kotów rocznie. Nielegalny rynek w Chinach zabija 4 miliony kotów rocznie.
Jedno z miejsc gastronomicznych i rzeźni w Wietnamie, które podawało 'thịt mèo' (kocie mięso), zamknęło swoją działalność po tym, jak właściciel Pham Quoc Doanh wyznał, że czuje żal z powodu topienia pupili w setkach. W restauracji podawał bulion i dania mięsne z kotów, a wiele z nich pochodziło z kradzieży.
Plaga kradzieży kotów w Wietnamie
Pham Quoc Doanh był świadomy, że wiele ze zwierząt sprowadzanych do jego lokalu to uprowadzone domowe pupile.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
"Kradzieże kotów są tak powszechne w Wietnamie, że wiem, że wiele z kotów sprzedawanych tutaj to ukochani towarzysze czyichś rodzin, i bardzo mi tego żal" – powiedział Doanh w oświadczeniu zorganizowanym przez organizację charytatywną Humane Society International (HSI).
Ta organizacja non-profit zgodziła się zawrzeć umowę z Doanhem, udzielając mu dotacji na otwarcie sklepu spożywczego, który zastąpi restaurację i rzeźnię kocią, które działały przez pięć lat. Pozostałe 20 kotów z restauracji Doanha zostało również zabrane i będzie dostępne do adopcji.
"Od pewnego czasu czuję autentyczną chęć opuszczenia okrutnego biznesu związanego z mięsem kociaków... Myślę o wszystkich tysiącach kotów, które zarzuciłem i podałem tutaj przez te lata, to przygnębiające" – dodał Doanh, mówiąc, że teraz chce zakończyć handel psami i kotami w kraju.
Program dla zwierząt w Azji
HSI w ramach inicjatywy Models for Change prowadzi program ratowania kotów i innych zwierząt domowych, który od roku działa w Wietnamie. Szacuje się, że w tym kraju zabija się rocznie 1 milion kotów do celów gastronomicznych. Program ma za sobą sukcesy w Korei Południowej, gdzie działał od 2015 roku. Pojawiła się wtedy propozycja zakazu przemytu psiego mięsa, który ma wejść w życie w 2027 roku.
To co dla nas niepojęte, jest wynikiem różnicy w kulturowym i historycznym podejściu do zwierząt w Azji. Niestety tak dużą konsumpcję napędzają w znaczącej części przesądy.
"Mimo, że większość Wietnamczyków nie spożywa mięsa kociaków, wciąż istnieje przekonanie, że spożycie może leczyć pecha, a skala cierpienia jest zdumiewająca" – powiedział Quang Nguyen, menedżer ds. zwierząt towarzyszących i zaangażowania w HSI w Wietnamie. Celem organizacji jest wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu handlu i konsumpcji kociego mięsa w Wietnamie.
Według październikowego sondażu przeprowadzonego przez Nielsen w 2023 roku na zlecenie HSI, 71 procent populacji Wietnamu popiera zakaz handlu i konsumpcji mięsa kotów.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
W 1998 roku premier Wietnamu próbował wprowadzić zakaz polowania, zabijania i spożywania kotów, próbując jednocześnie promować posiadanie kotów jako środek zwalczania szczurów. Jednak według HSI niewiele działań zostało podjętych, a dyrektywa została ostatecznie uchylona w 2020 roku.
Problem pojawia się nie tylko w Wietnamie. Nielegalny rynek, rozwijający się m.in. w chińskiej prowincji Guangdong i sąsiednim regionie Guangxi, co roku dokonuje uboju szacunkowo czterech milionów kotów na potrzeby spożywania, zgodnie z informacjami Humane Society International.
Największa hodowla świń na świecie w Chinach
Jak podaje HSI, większość ludzi w Chinach nie je kociego mięsa Za to obecnie ponad połowa światowej wieprzowiny jest spożywana w tym kraju. Chińska firma Hubei Zhongxin Kaiwei Modern Farming zbudowała 26-piętrowy wieżowiec, który jest prawdopodobnie największym chlewem na świecie. Będzie w nim hodowane 600 tysięcy świń jednocześnie.
Budynek znajduje się na południowych obrzeżach Ezhou i ma na celu zaspokojenie rosnącego popytu na wieprzowinę w Chinach.