Polska firma ENOIK w styczniu 2024 roku uruchomi komercyjnie swój projekt sądu arbitrażowego, opartego na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie ma w ten sposób znacząco skrócić czas i zmniejszyć koszty prowadzenia prostych postępowań. Jak to działa?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jako pierwsza w Europie polska spółka ENOIK opracowała sąd arbitrażowy w aplikacji wykorzystującej algorytmy AI. Procedura przebiegać będzie na platformie online, służącej do przesyłania i generowania niezbędnych dokumentów, ale wyroki dalej będą wydawane przez niezależnych sędziów. Sztuczna inteligencja ma jednak znacząco przyspieszyć ich pracę.
Szybsze procesy
"Naszych arbitrów w procesie wydawania decyzji będzie wspierał wytrenowany na bazie setek tysięcy wyroków sądów powszechnych algorytm. Dzięki temu będziemy w stanie zagwarantować rozstrzygnięcie sporu w ciągu 40 roboczogodzin od uzyskania kompletu dokumentów" – czytamy na stronie firmy.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Arbitraż to alternatywna metoda rozstrzygania sporów prawnych. Wykorzystuje się go głównie do rozwiązywania sporów przedsiębiorców, a cechuje się szybkością, niezależnością arbitrów i odformalizowanym charakterem postępowania. Eksperci ENOIK wskazują także, że dzięki udziałowi AI proces staje się dużo bardziej obiektywny – nazywają to "prawdziwie ślepą Temidą".
– Według danych opublikowanych w bazie statystycznej Ministerstwa Sprawiedliwości w opracowaniu "Średni czas trwania postępowania sądowego w latach 2011 – I kwartał 2022 – wybrane repertoria" od 2011 do 2021 r. oczekiwanie na wyrok wydłużyło się z 4,1 miesiąca do 19 miesięcy. Nawet rok czekania na możliwość egzekucji długów może odebrać przedsiębiorcy płynność – mówi Tomasz Chrząszcz, prezes ENOIK.
Jak to działa?
Jak skorzystać z oferty? Cały proces odbywać się będzie w 100 proc. zdalnie. Potrzebne są następujące kroki:
Utworzenie konta w serwisie
Zawarcie klauzuli arbitrażowej w umowie – jest to zapis, w ramach którego strony zgadzają się, aby spory prawne były rozstrzygane nie przez sąd powszechny, ale poprzez sąd arbitrażowy ENOIK.
Sporządzenie pozwu i wniesienie opłaty sądowej – po złożeniu pozwu strona pozwana będzie miała możliwość ustosunkowania się do stanowiska powoda poprzez wniesienie odpowiedzi na pozew. Następnie pozywającemu przysługiwać będzie prawo do złożenia responsu na odpowiedź na pozew.
Przydzielenie arbitra – wybór arbitra prowadzącego rozstrzygającego spór prawny odbywać się będzie całkowicie losowo, a jego zmiana będzie mogła odbyć się tylko w sytuacjach nadzwyczajnych.
Wydanie wyroku – po przeprowadzeniu postępowania dowodowego system zaproponuje arbitrowi wstępne rozstrzygnięcie sporu prawnego na podstawie wiedzy opartej wytrenowanej na próbie ponad pół miliona przeanalizowanych spraw rozstrzygniętych przez sądy powszechne.
Firma informuje, że ich AI jest wyuczone na podstawie bazy kilkuset tysięcy wyroków, a sprawa zostanie do nich porównana. Ostateczny wyrok zawsze wyda arbiter, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym sprawy i analizie algorytmu.
Wyrok Sądu Arbitrażowego ENOIK będzie miał moc prawną równą z wyrokiem sądu powszechnego. Po nadaniu klauzuli wykonalności wyroku Sądu Arbitrażowego ENOIK komornik będzie mógł rozpocząć jego egzekucję.
Projekt kosztował prawie 8,4 mln zł, z czego inwestycję wsparło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w kwocie 6,4 mln zł z Funduszy Europejskich. Platforma systemowa została zweryfikowana testami integracyjnymi, akceptacyjnymi i bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
2024 rok ze sztuczną inteligencją – ekspertka doradza przedsiębiorcom
Człowiek jednocześnie może się obawiać i ekscytować tym, co przyniesie kolejny rok. Warto też rozważyć, jak upowszechniająca się technologia może przydać się w naszym prywatnym biznesie. O tym INNPoland rozmawiał z Marią Kabacińską Mikołajczak, zajmującą się programem GenAI (generatywnej AI), nauczaniem maszynowym i managerką produktu w firmie SoftServe: