logo
INNowatorzy na szóstkę INNPoland.pl / mat. pras.
Reklama.

Sebastian Kulczyk – "InCredibles"

logo

"InCredibles" to prestiżowy i największy w Polsce program budowy kompetencji oraz promocji, który od 2017 roku skupia, szkoli i integruje najbardziej perspektywiczne startupy. Sebastian Kulczyk już od pięciu lat wspiera i promuje najlepsze polskie startupy, oferując im bezpłatne, szyte na miarę warsztaty, indywidualne konsultacje z ekspertami, inwestorami oraz udział w międzynarodowych konferencjach.

incredibles.pl

Wszyscy znają Sebastiana Kulczyka jako spadkobiercę znacznej części rodzinnej fortuny i zdolnego biznesmena. Zdolnego, bo ową fortunę pomnaża. Ale mniej ludzi widzi, że Sebastian Kulczyk idzie własną drogą, bardzo konsekwentnie. Olbrzymie pieniądze inwestuje w swoją pasję, czyli nowe technologie.

Najchętniej angażuje się w przedsięwzięcia będące połączeniem technologii z obszarami mogącymi mieć pozytywny wpływ na nasze codzienne życie. Założył fundusz venture capital Manta Ray i stworzył projekt akceleracyjny InCredibles.

InCredibles to najszybciej rozwijający się i najbardziej rozbudowany merytorycznie program budowy kompetencji dla startupów w Polsce. To kilka miesięcy bezpłatnego wsparcia przez polskich i zagranicznych mentorów – uznanych founderów, inwestorów, doradców i specjalistów z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży i marketingu, strategii, komunikacji, finansowania i HR.

– Dzielimy się nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale też sprawdzonymi kontaktami. Skutecznie łączymy InCredibles z inwestorami, klientami i kontrahentami. W ciągu kilku lat stworzyliśmy sieć mentorów, centrów kompetencji, organizacji branżowych i funduszy venture capital, która stała się unikalną platformą wsparcia, rozwoju oraz inspiracji młodych liderów przedsiębiorczości. I jak co roku, stawiamy na odpowiedzialnych, takich, którym nie jest wszystko jedno jak, i z kim robią biznes – mówi Sebastian Kulczyk.

Program mentoringowo-edukacyjny InCredibles wyróżnia autorska formuła "szytych na miarę" warsztatów oraz indywidualnych konsultacji z mentorami, potencjalnymi klientami, inwestorami oraz uznanymi praktykami biznesu.

InCredibles to także platforma projektów i inspiracji wspierających rozwój polskiego ekosystemu startupowego. We współpracy z partnerami merytorycznymi InCredibles inicjuje i współtworzy specjalistyczne raporty, debaty, publikacje oraz patronuje wydarzeniom edukacyjnym dedykowanym młodym polskim przedsiębiorcom.

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska - "Top Charity"

logo

Za aukcję "Top Charity" i prace nad polsko-amerykańskim funduszem odbudowy Ukrainy. Ich zaangażowanie przekłada się na konkretną pomoc dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują, wykorzystując potencjał współpracy międzynarodowej.

wielkaaukcjacharytatywna.com

To prawdopodobnie najbardziej znana para polskiego biznesu. Tak, są piekielnie bogaci i lubią, gdy wokół nich coś się dzieje. Ale tę rzeczywistość wolą kreować czynieniem dobra, a nie skandalami. Lubią mówić o działaniach charytatywnych, wyznając zasadę, że w ten sposób można skłonić innych bogaczy do działania. I to w ich przypadku sprawdza się znakomicie.

Latem zeszłego roku Omenaa Mensah i Rafał Brzoska ogłosili wynik Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023. Udało się podczas niej zebrać aż 28 372 000 zł.

– Wylicytowaną kwotę przekażemy na edukację i wsparcie psychologiczne dla dzieci z polskich domów dziecka, dzieci ulicy z Ghany i dzieci z Ukrainy. 30 proc. zasili projekty Konsorcjum Filantropijnego – mówiła para na balu charytatywnym.

– Mieliśmy nadzieję, że pobijemy ubiegłoroczny wynik, ale nie sądziliśmy, że uda nam się zebrać tak gigantyczną kwotę! Jesteśmy dumni, że nasi goście drugi rok z rzędu udowodnili, że mają wielkie serca. Młody polski biznes stanął na wysokości zadania i pokazał, jak zjednoczony i dojrzały jest w kwestiach pomagania i filantropii – dodają Omenaa Mensah i Rafał Brzoska.

Ich działalność została doceniona i uhonorowana. W 2023 roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, prezydent Andrzej Duda przyznał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Rafał Brzoska został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej gospodarki, za działalność społeczną i charytatywną". Tytuł otrzymała też dziennikarka i filantropka Amma Omenaa Mensah "za wybitne zasługi w działalności filantropijnej i charytatywnej".

Anja Rubik – Fundacja #SexEdPL

logo

Multimedialna platforma, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. Fundacja promuje takie wartości jak wzajemny szacunek, inkluzywność, równość, empatia i odpowiedzialność.

sexed.pl

Publiczne wypowiedzi częstochowianki bywały czasem kontrowersyjne, szczególnie dla ludzi o konserwatywnych poglądach. Ale Anja Rubik wymyka się stereotypom i mówi to, co chce. I napisała o seksie książkę.

A potem z jej mówienia i pisania o seksie zrodziło się SEXED.PL. To coś więcej, niż fundacja. To multimedialna platforma, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji.

"Informujemy o ryzykach związanych z życiem seksualnym, prezentując równolegle seks i seksualność w sposób pozytywny, podkreślając takie wartości, jak wzajemny szacunek, inkluzywność, równość, empatia i odpowiedzialność" – czytamy na stronie SexEd.pl.

Anja Rubik w kooperacji z czołowymi psychologami_żkami i seksuologami_żkami zrobiła coś niebywałego. Od zera stworzyła prężny, profesjonalny i działający poza strukturami państwa program edukacji seksualnej. Bo państwo w tej materii zawiodło i poległo.

Każdego tygodnia materiały i treści edukacyjne SEXEDPL osiągają miliony odsłon. Dzięki warsztatom oraz anonimowym konsultacjom online z ekspertami, fundacja pomaga setkom dzieci, nastolatkom i dorosłym miesięcznie. Organizuje kampanie edukacyjne zwiększające świadomość, walczące ze stygmatyzacją i przełamujące tematy tabu.

SEXEDPL współpracuje z artystami, filmowcami i liderami, wspólnie tworząc projekty wokół edukacji seksualnej, które mają na celu dotarcie do jak najszerszego grona ludzi.

Fundację i program doceniają najbardziej wpływowe globalne instytucje, takie jak ONZ czy Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych.

Dariusz Żuk - AIP

logo

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości stanowią integralną część budowy sprzyjającego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Inkubatory wspierają rozwój startupów i przedsiębiorczości akademickiej, zapewniając przestrzeń, mentoring, szkolenia i dostęp do źródeł finansowania.

AIP

Mówił o coworkingach, zanim to było modne. Współtwórca Business.Link Poland, przestrzeni biurowej dla innowacyjnych, początkujących firm, ale też zmieniających się korporacji.

Coś, co z początku było kolorową, nowoczesną przestrzenią biurową do wynajęcia, przekształciło się w pełnoprawny program akceleracyjny dla start-upów, przez który przewinęły się blisko 3 tysiące młodych firm.Business Link przejęła Skanska, pozostawiając Żuka na stanowisku.

Bo Darek Żuk po prostu doskonale wie, co robi. Tworzył również sieć Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (obecnie AIP), fundusze AIP Seed i bValue i fundację Polska Przedsiębiorcza. W ramach tych wszystkich produktów funkcjonowało ponad 14 tysięcy start-upów i korporacji.

Giganci Programowania

logo

To innowacyjna placówka edukacyjna, w której kształcą młodych ludzi zainteresowanych nowymi technologiami i programowaniem. Szkołę stworzyli w 2015 roku czterej absolwenci Politechniki Warszawskiej.

giganciprogramowania.edu.pl

Dawid Leśniakiewicz, Piotr Pełka, Sebastian Langa, Radosław Kulesza to czterej absolwenci Politechniki Warszawskiej, którzy w 2015 roku powołali do życia szkołę programowania dla dzieci. Brzmi niewinnie? To posłuchajcie tego: Giganci Programowania funkcjonują w Polsce w ponad 60 własnych placówkach oraz 70 placówkach franczyzowych. A 2 lata temu wyszli ze swoim biznesem za granice Polski.

Mają placówki własne w Hiszpanii, Chile i Meksyku oraz placówki franczyzowe w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, na Słowacji, w  Niemczech, Singapurze oraz Australii. Oprócz tego wydali 3 książki o programowaniu dla dzieci.

Gigantów Programowania doceniła firma EY, wyróżniając ich w plebiscycie "Entrepreneur of the year". W 2022 roku dostali Nagrodę Specjalną za "budowanie kompetencji przyszłości wśród najmłodszych".

Celem szkoły jest wykształcenie w uczniach cech, które pozwolą bez kompleksów funkcjonować w przyszłości na nowoczesnym rynku pracy. Szkoła dba również o wyrównywanie szans osób narażonych na wykluczenie – promuje edukację techniczną dla dziewczynek oraz rozwija działalność w mniejszych miejscowościach.

Kursy Gigantów Programowania skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat z podziałem na odpowiednio dobrane grupy wiekowe. Program kursów przygotowywany jest przez wyspecjalizowanych programistów, którzy umiejętnie dobierają materiał do możliwości uczniów w danym przedziale wiekowym.

– Wiemy, że niezależnie od wieku, to motywacja odgrywa kluczową rolę w nauce, dlatego wciąż rozbudowujemy naszą ofertę o kolejne kursy, by każdy z naszych uczniów mógł rozwijać się w obszarze, który go najbardziej interesuje – podkreślają twórcy firmy.

Władysław Grochowski

logo

Założyciel i prezes Grupy Arche posiadającej sieć kilkunastu hoteli w Polsce. Jego misją jest ratowanie polskich zabytków, dawania im drugiego życia. W naszej liście umieszczony za tę świadomość ratowania dziedzictwa i budowania modelu biznesowego w oparciu o tę misję.

arche.pl

Władysław Grochowski jest prawdopodobnie najbardziej nietypowym polskim przedsiębiorcą. Teoretycznie wszystko robi odwrotnie, niż powinien. Ale się tym nie przejmuje, więc wychodzi mu znakomicie. Poznajcie życiorys Władysława Grochowskiego.

Urodził się w 1952 roku, skończył studia operatorskie na łódzkiej filmówce, ale od 1977 roku pracował na własnym gospodarstwie rolnym. W latach 1990-1997 był wójtem gminy Trzebieszów w województwie lubelskim. W roku 1991 otworzył firmę deweloperską Arche SA. Został jej głównym akcjonariuszem i prezesem. Na ten biznes pożyczył 2 tysiące złotych.

Nie ma smartfona, używa mało skomplikowanego telefonu, który zresztą i tak rzadko odbiera. Nie używa komputera, najważniejsze maile dostaje w formie wydruku, innych nie czyta. Pracuje 3-4 dni w tygodniu. Ekstrawagancko jak na szefa wycenaniej na miliard złotych sieci dewelopersko-hotelowej, prawda? Co więcej: otwarcie przyznaje, że w życiu nie przeczytał żadnego biznesplanu, bo kieruje się emocjami i intuicją.

Takie podejście do interesów powinno Władysława Grochowskiego wykosić z biznesowej elity. Ale idzie mu świetnie! Grupa Arche wybudowała do tej pory ponad 10 tysięcy mieszkań i zarządza siecią hotelową z 4 tysiącami pokoi i 27 restauracjami.

To nie wszystko: za zarobione pieniądze Arche inwestuje w renowację starych budynków. Dzięki Władysławowi Grochowskiemu podupadłe i niszczejące pałace, dworki, ale i tereny poprzemysłowe (dawne fabryki czy cukrownie) zamieniają się w piękne i tętniące życiem hotele.

– Pomagania nigdy dosyć, bo byśmy się gdzieś zapędzili, gdybyśmy tylko zarabiali pieniądze. Takie problemy jak ubóstwo, nierówności społeczne czy wojny przypominają nam, żebyśmy się opamiętali – mówił w 2022 roku, gdy przyznano mu tytuł Przedsiębiorcy Roku podczas konferencji Impact'22.

Obecnie do Grupy Arche należy 18 hoteli, wśród nich są Pałac i Folwark Łochów, Cukrownia Żnin, Dwór Uphagena Gdańsk czy Fabryka Samolotów Mielno. Doszło do tego, że to właśnie do Grochowskiego, a nie na przykład konserwatora zabytków zgłaszają się osoby, które chcą ratować stare budynki!

Biznesmen ze swoją żoną Leną założył Fundację Leny Grochowskiej, która zapewnia mieszkania i pracę dla repatriantów z Kazachstanu. Fundacja organizuje również konkursy sztuki nieprofesjonalnej "szukamy Nikifora", plenery i wystawy malarstwa, kolonie dla dzieci z Ukrainy oraz pracę dla osób niepełnosprawnych.