Firma Layered Reality planuje show z udziałem Króla Rock’n’Rolla. Ikona popkultury powróci przy pomocy nowoczesnej technologii, dzięki czemu miliony będą mogły obejrzeć idola jak żywego.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Czy szykuje się prawdziwy powrót Króla? Nie mówimy o naśladowcach ani o teoriach spiskowych, chociaż sposób, w jaki będzie przedstawiony, najbliższy jest wszelkim wierzeniom o jego duchu.
W ramach projektu Elvis Evolution (z logiem uderzająco podobnym do symbolu serialu Mighty MorphinPower Rangers) gwiazdora będzie można zobaczyć jako hologram. Według agencji Reuters, show pojawi się w Londynie, Berlinie, Las Vegas i Tokio. Jak to będzie działać?
Holograficzny Elvis Presley
Za ten nietuzinkowy pomysł odpowiada brytyjski startup Layered Reality. Do "wskrzeszenia" Elvisa zastosowane będą technologie sztucznej inteligencji, rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej (AR/VR). W ten sposób powstanie realistyczny hologram legendarnego muzyka. Same koncerty będą częścią teatralnego show, które ukaże również sceny z życia Elvisa.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Danych dla algorytmu Layered Reality dostarczył właściciel praw majątkowych Presleya, Authentic Brands Group. Jak podaje Reuters, to tysiące zdjęć, filmów i nagrań audio, na których wyszkolono AI.
Elvis Evolution zacznie się w 2024 roku w Londynie. Bilety będą dostępne w sprzedaży później tego samego rok i obecnie można zapisać się na listę oczekujących na oficjalnej stronie.
Wskrzeszanie zmarłych artystów
Takie cyfrowe cuda stają się coraz powszechniejsze. W Polsce w 2020 roku powstał hologram wokalistki Manaam. Kora, czyli Olga Sipowicz zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie.
"Do stworzenia "wirtualnej Kory" wykorzystano technologię Deep Fake, bazującą na sieciach neuronowych i sztucznej inteligencji, która potrafi "uczyć się" ludzkich twarzy, bazując wyłącznie na zdjęciach. Do "nauczenia się" twarzy Kory w algorytm wgrano kilka tysięcy zdjęć wizerunku artystki z lat 90.
Tak przygotowany model twarzy został nałożony na twarz aktorki - Aleksandry Popławskiej, która zaangażowała się w projekt, wykonując jeden z hitów Kory w bardzo ciekawym remiksie Deep Domka - "Po prostu bądź" – czytamy w oficjalnym komunikacie projektu współpracy męża artystki, Kamila Sipowicza z ART73 oraz Leia Display System
Holograficzni artyści jeżdżą z trasami koncertowymi, jak symbol muzyki metalowej, Dio. Tymi technikami "wskrzeszano" także m.in. Abbę, Tupaca i Roya Orbisona. Jak podaje The Guardian, tą technologią zainteresowane są również starzejące się gwiazdy, jak The Rolling Stones.
Ostatni utwór The Beatles
AI pomaga także fanom "Żuków". W rozmowie z BBC Paul McCartney, jeden z ostatnich żyjących beatlesów, przyznał, że planuje wypuścić ostatnią piosenkę zmarłego kolegi, używając do tego technologii generatywnej AI.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Według BBC, do 1980 roku Lennon nagrywał w swoim apartamencie w Nowym Jorku kasety z próbami piosenek, które zostawił w pudełku z podpisem "Dla Paula". Jedną z nich jest piosenka "Now And Then", napisana w 1978 roku. McCartney użył AI, aby na jej podstawie stworzyć głos zmarłego muzyka, którego wykorzysta w wydania ostatniej płyty The Beatles.