Nasze mózgi to niesamowite organy. Oprócz tego, że zasuwają szybciej niż niejeden komputer, potrafią sprawić, że coś, czego wcześniej nie znosiły, stanie się nagle rozrywką. Jak szkolna matma, dzięki której możemy stworzyć łamigłówki.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wiecie, że mamy szybkość obliczeniową większą niż współczesne komputery? Nawet mały kawałek tkanki mózgowej z kłębkiem nerwów działa wydajniej niż krzemowe procesory, a w dodatku wykazuje zdolność do uczenia się. Oczywiście po latach odstawiania matmy na bok nasze połączenia nerwowe trzeba do celów obliczeniowych rozruszać, a do tego świetnie spisują się puzzle i zadania.
Matematyczna łamigłówka
W dzisiejszej zagadce trzeba wykonać stosunkowo proste obliczenie. Haczyk? Są w nim duże liczby i macie na to ograniczony czas, bo tylko 30 sekund. Przy czym powinno wam zależeć na tym (i wtedy najciekawiej zadanie działa), aby wykonać je jak najszybciej, np. w 10 sekund.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Najlepiej zrobić je w pamięci, czyli nie potrzebujecie urządzeń innych niż to, na którym wpatrujecie się teraz w ekran. I ewentualnie ustawiony gdzieś stoper albo ktoś życzliwy, kto mierzy wam czas. Gotowi? Oto zadanie, a odpowiedź znajdziecie poniżej. Czas start!
1000 + 40 + 1000 + 30 + 1000 + 20 + 1000 + 10 = ?
Rozwiązanie zadania
W jakim czasie uzyskaliście wynik? A czy na pewno poprawny? Na tym równaniu miały być wykonywane testy na ochotnikach. Jedna piąta ankietowanych otrzymywała odpowiedź 5000, która nie jest poprawna.
Rozwiązanie zadania to 4100.
Skąd więc tak popularna błędna odpowiedź? Chodzi o szybkość. W powtarzającym się wzorze, gdy mózg działa w pośpiechu, może pomylić się w zerach i dziesiątkach. U części ludzi pojawia się odruch, że po 4090 + 10 podnoszą od razu do 5000, ponieważ wzór przyzwyczaił ich do podnoszenia wartości tysiąca.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Więcej zagadek
Jeśli macie ochotę jeszcze pogłówkować, zapraszamy do kolejnego matematycznego ćwiczenia.