Jak informuje "Fakt", Ministerstwo Finansów pokazuje stanowisko w sprawie zerowej stawki VAT na żywność – nie przeznaczono na ten cel żadnych środków i wiele wskazuje, że rząd nie przedłuży działania tej tarczy antyinflacyjnej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W czwartkowym wydaniu "Faktu" możemy dowiedzieć się, że przepisy wygasające 31 marca raczej nie zostaną przedłużone. Zerowa stawka VAT na żywność, tarcza wprowadzona w 2022 roku do ochrony przed rekordową inflacją, nie otrzymuje widocznego wsparcia od Ministerstwa Finansów.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Czy zniknie zerowy VAT na żywność?
Sam resort nie mówi wprost. Zapytany przez dziennik odpowiada, że "trwają analizy".
"Od wyniku tych analiz będą uzależnione decyzje co do ewentualnych dalszych rozwiązań ochronnych dla konsumentów. Podjęcie decyzji o przedłużeniu stawki VAT w wysokości 0 proc. na podstawowe produkty żywnościowe powinno opierać się na szacunkach wpływu takiego rozwiązania na konsumentów, ale również kompleksowego wpływu na gospodarkę, w tym budżet państwa – przekazuje "Faktowi" Ministerstwo Finansów.
Co to oznacza dla konsumentów? Odpowiedź jest, niestety, prosta – jeżeli zerowy VAT nie zostanie przedłużony, ceny pójdą w górę. Dziennik wylicza, że cena chleba może pójść w górę o 20 groszy, kostki masła o 30 groszy, a kilogram schabu o 1 złoty.
Analiza "Faktu" skłania się ku temu, że ta tarcza antyinflacyjna zniknie. Na zerowy VAT za żywność nie przekazano, jak informuje dziennik, żadnego dofinansowania, podczas gdy dotychczasowy koszt tarczy szacowany jest na 2,93 miliardy złotych.
Jak działają tarcze antyinflacyjne?
Przypomnijmy: od 1 lutego 2022 r. w Polsce obowiązuje obniżona do 0 proc. stawka VAT na podstawowe artykuły spożywcze. Ale nie jest to jego "domyślna" stawka. W normalnych warunkach VAT na żywność wynosi 5 proc.
Rząd wyliczył, że w roku 2022 zaoszczędziliśmy 8,5 mld zł, w pierwszej połowie 2023 roku w naszych kieszeniach zostało 6 mld zł.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
To pieniądze, które nie trafiły do budżetu. Przejściowe obniżenie VAT-u było jednym z elementów tzw. tarcz antyinflacyjnych, które nie obniżają inflacji, ale czynią ją łatwiejszą do zniesienia dla obywateli.
Jak pisaliśmy na INNPoland, jeszcze w ubiegłym roku Andrzej Domański, obecny minister finansów w rządzie Donalda Tuska, zapowiadał na antenie Radia Zet, że jest za ponownym nałożeniem 5 proc. daniny na najważniejsze artykuły spożywcze.