INNPoland_avatar

Bezkrólewie w ZUS trwa. Jest zaskakująca decyzja premiera Tuska

Adam Bysiek

17 kwietnia 2024, 16:22 · 3 minuty czytania
Dorota Bieniasz, która miała objąć stanowisko prezeski Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ostatecznie nie będzie pełniła tej funkcji. Choć o ZUS zaciekle walczy Platforma Obywatelska z Lewicą, to jednak partia Donalda Tuska postawiła na swoim i przedstawiła nowego kandydata.


Bezkrólewie w ZUS trwa. Jest zaskakująca decyzja premiera Tuska

Adam Bysiek
17 kwietnia 2024, 16:22 • 1 minuta czytania
Dorota Bieniasz, która miała objąć stanowisko prezeski Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ostatecznie nie będzie pełniła tej funkcji. Choć o ZUS zaciekle walczy Platforma Obywatelska z Lewicą, to jednak partia Donalda Tuska postawiła na swoim i przedstawiła nowego kandydata.
Znamy nowego prezesa ZUS – Tusk miał podjąć decyzję Filip Naumienko/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Według ustaleń "Pulsu Biznesu", który powołuje się na swoje źródła, koalicja rządząca dokonała zmiany w planach personalnych, wybierając nowego kandydata na to stanowisko.


Decyzja ta zaskoczyła nie tylko środowisko polityczne, ale także obserwatorów rynku ubezpieczeń społecznych, którzy oczekiwali objęcia tej funkcji przez Bieniasz.

Miała zostać prezeską ZUS, ale ją odwołano

Na początku stycznia 2024 roku premier Donald Tusk podjął decyzję o odwołaniu piastującej swoje stanowisko prezeski w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na wniosek ministry rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Wówczas pracę w straciła Gertruda Uścińska, która zasłynęła z organizacji i finansowania z publicznych pieniędzy katolickich pielgrzymek.

Dorota Bieniasz, której kandydatura została zatwierdzona przez radę nadzorczą ZUS na koniec lutego, wydawała się być jednym z głównych kandydatów na stanowisko prezesa. Zgodnie z doniesieniami "Pulsu Biznesu", premier Donald Tusk nie wyraził zgody na jej nominację, co oznacza, że Bieniasz nie przejmie sterów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zamiast tego, koalicja rządząca, po wielu rozważaniach i negocjacjach, zdecydowała się na Zbigniewa Derdziuka jako swojego kandydata na stanowisko prezesa ZUS.

Zbigniew Derdziuk, będący wybranym kandydatem (jak twierdzi gazeta – przyp. red.), zostanie zatem odpowiedzialny za kierowanie jedną z najważniejszych instytucji w kraju, która ma istotny wpływ na życie milionów Polaków. Sam premier Donald Tusk podkreślał znaczenie tej instytucji dla Koalicji 15 października, twierdząc, że ZUS wymaga gruntownych zmian.

Kim będzie nowy prezes ZUS?

Zbigniew Derdziuk, doświadczony polityk i menedżer, według "PB" został wybrany przez koalicję rządzącą na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Decyzja ta wywołała zainteresowanie ze względu na bogate doświadczenie Derdziuka w obszarze zarządzania oraz jego wcześniejsze zaangażowanie w administrację publiczną, ale też stosunkowo długi okres, przez jaki Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozostaje bez prezesa.

W latach 2006-2007 oraz w 2009 roku pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Banku Pocztowego, co dodatkowo wzbogaca jego doświadczenie w obszarze finansów i instytucji bankowych.

Co więcej, Derdziuk był również aktywnie zaangażowany w życie polityczne, będąc ministrem-członkiem Rady Ministrów w czasie poprzedniego rządu Donalda Tuska. Dodatkowo pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, co świadczy o jego zaangażowaniu na najwyższych szczeblach administracji państwowej.

Według ustaleń gazety w ZUS wyznaczono już termin posiedzenia rady nadzorczej na 23 kwietnia 2024 roku. Sam kandytat, póki co odmówił komentarza w tej sprawie, a politycy Platformy Obywatelskiej pytani dziś przez nas o komentarz do tej nominacji zapewniają, że "jest ona, póki co utrzymywana w tajemnicy" – twierdzi jeden z wiceministrów rządu Donalda Tuska.