INNPoland_avatar

Resort mówi o "przełomie". Sprawdźcie, co oferuje nowy mObywatel

Sebastian Luc-Lepianka

23 maja 2024, 12:54 · 2 minuty czytania
W rządowej aplikacji mObywatel 2.0 pojawi się nowe udogodnienie skierowane do przedsiębiorców. To usługa Firma, która m.in. przyśpieszy przekazywanie danych do faktur. Resort cyfryzacji zapewnia, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą zachwycane.


Resort mówi o "przełomie". Sprawdźcie, co oferuje nowy mObywatel

Sebastian Luc-Lepianka
23 maja 2024, 12:54 • 1 minuta czytania
W rządowej aplikacji mObywatel 2.0 pojawi się nowe udogodnienie skierowane do przedsiębiorców. To usługa Firma, która m.in. przyśpieszy przekazywanie danych do faktur. Resort cyfryzacji zapewnia, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą zachwycane.
Usługa Firma w aplikacji mObywatel 2.0 Fot. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ministerstwo Cyfryzacji zaczyna stopniowe wdrażanie nowej usługi w swojej flagowej aplikacji dla obywateli. mObywatel 2.0 wzbogaci się o rozwiązania oferujące szczególną wygodę dla przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobową.


Usługa Firma w mObywatel 2.0

Co oferuje resort? Poprzez Firmę będziemy mogli łatwo kopiować komplet danych do faktury albo wybrane informacje, jak numer NIP czy REGON, z możliwością łatwego przesłania ich dowolnym wybranym kanałem komunikacji z kontrahentem. Dostępne będą także dodatkowe stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej, oraz kody PKD oraz dodatkowe kody PKD, definiujące jej obszar.

Oprócz tego będziemy mogli przez mObywatela pobrać zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na swój telefon. Pojawi się ono w dokumencie PDF, który będziemy mogli przekazać dalej, np. podczas załatwiania urzędowych formalności.

Aplikacja połączy się z bazą CEIDG przy każdym uruchomieniu, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do statusu naszej działalności gospodarczej. Ma to ułatwić rejestrowanie firmy, zawieszanie jej czy wznowienie jej po zawieszeniu. Pojawią się okna z datą zgłoszenia rozpoczęcia firmy, ostatniego zawieszenia lub datą zgłoszenia wznowienia.

W usłudze zobaczymy to pod postacią jednego z trzech statusów

  • Oczekująca na rozpoczęcie – kiedy jesteśmy w trakcie zakładania działalności gospodarczej, zobaczymy ten status wraz z datą zgłoszonego rozpoczęcia prowadzenia firmy. 
  • Aktywna – będzie widoczny w trakcie prowadzenia działalności.
  • Zawieszona – obok tego statusu zobaczymy datę ostatniego zawieszenia firmy oraz datę ew. zgłoszonego wznowienia.

Błędy w CEIDG możemy poprawić poprzez usługę Zmiana danych w CEIDG, na stronie Biznes.gov.pl. Sprawy urzędowe swojej firmy prowadzimy z Konta Przedsiębiorcy, gdzie będziemy zarządzać także pełnomocnictwami.

Pierwsi wybrani użytkownicy mogą już korzystać z usługi Firma od 22 maja. Usługa stanie się dostępna publicznie od poniedziałku 27 maja br.

Wakacje od ZUS dla mikroprzedsiębiorców

Rządowy projekt dotyczy przedsiębiorców samozatrudnionych, czyli osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, oraz obejmuje małe firmy zatrudniające do 9 osób. Te osoby mogą złożyć wniosek (dostępny wyłącznie elektronicznie) o wakacje od ZUS. Jeśli zostanie zatwierdzony, objęte nim osoby będą mogły liczyć na zwolnienie z opłat ZUS, Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego, co ważne – przez jeden miesiąc w roku.

W tym czasie zachowają pełną ochronę, ich składki pokryje bowiem budżet państwa. Wyjątkiem ma być składka na ubezpieczenie zdrowotne – ta pozostanie obowiązkowa.

Czytaj także: https://innpoland.pl/206282,wakacje-od-zus-ulga-dla-mikroprzedsiebiorcow-coraz-blizej