INNPoland_avatar

Na nasze stoły trafiają warzywa od Putina? Sprzedaje się je jako "Polskie"

Sebastian Luc-Lepianka

27 maja 2024, 11:06 · 3 minuty czytania
Sankcje nałożone przez UE na Rosję nie objęły warzyw. Przez to do Polski o mały włos trafiłby transport niebezpiecznych dla zdrowia ogórków. Afera z ogórkami podkreśliła problem z żywnością z Rosji, który jeszcze nie został rozwiązany.


Na nasze stoły trafiają warzywa od Putina? Sprzedaje się je jako "Polskie"

Sebastian Luc-Lepianka
27 maja 2024, 11:06 • 1 minuta czytania
Sankcje nałożone przez UE na Rosję nie objęły warzyw. Przez to do Polski o mały włos trafiłby transport niebezpiecznych dla zdrowia ogórków. Afera z ogórkami podkreśliła problem z żywnością z Rosji, który jeszcze nie został rozwiązany.
Pokłosie afery ogórkowej. Fot. Piotr Kamionka/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Informacja pojawiła się 20 maja - w raporcie Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach przekazano wiadomość o transporcie potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia ogórków pochodzących z Rosji. Zawierały w sobie pozostałości szkodliwego środka Dichlorvos.


Warzywa ze śladami środka do zwalczania szkodników ostatecznie nie trafiły do Polski, ale rozgrzały na nowo dyskusję o warzywach z kraju najeźdźcy na Ukrainę.

Rosyjskie warzywa w Polsce

Sankcje międzynarodowe w związku z wojną rosyjsko-ukraińską ograniczają eksport i import towarów z i do Rosji jak ropę naftową i zaawansowanych technologii. Nie dotyczy to jednak warzyw.

– Utrzymujący się import warzyw z Rosji ma prostą przyczynę. Wynika z tego, że - wbrew powszechnemu mniemaniu - nie ma embarga na żywność z tego kraju. Dwa lata temu, po wybuchu wojny, UE nie nałożyła embarga na wszystko – mówi Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej w rozmowie z portalem money.pl

Prezes ŚIR wyjaśnia, że do naszego kraju od lat przyjeżdżały warzywa z Rosji i Białorusi. W sezonie zimowym i wiosennym były konkurencyjne, z powodu niższych kosztów produkcji. Przy warzywach gruntowych zaś, jak informuje ekspert, Rosja stosuje dumpingowe ceny.

Jego zdaniem to poważny problem dla unijnych rolników, który potrzebuje niezwłocznej interwencji Komisji Europejskiej. Chociażby z tytułu zupełnie innej polityki klimatycznej w Rosji i odmiennych norm bezpieczeństwa żywności, co udowodniła niedawna afera ogórkowa.

Polski rząd zadeklarował, że przyjrzy się możliwości blokady transportu rosyjskich warzyw. Powraca również dyskusja o walce o właściwe informowanie o kraju pochodzenia produktów rolnych.

Warzywa z Rosji sprzedawane jako krajowe

– Unia stara się od lat zwalczać problem nazewnictwa geograficznego warzyw, ale bądźmy szczerzy, to niekończąca się opowieść. Za utrzymaniem obecnego stanu rzeczy stoi potężne lobby, wyspecjalizowane w omijaniu zasad. Dla sprzedawców liczy się cena. A polscy producenci nie mają jak konkurować z dostawcami z południa Europy, z północnej Afryki. Koszty energii są u nas zbyt wysokie – tłumaczy w rozmowie z money.pl Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.

Dziennikarze serwisu warzywa.pl informowali o zalewającym rynek rosyjskim towarze. Opisują, że z towaru ściągane są etykiety i wymienia się opakowania, aby nie wzbudzać podejrzeń.

"Ogórki z Rosji trafiają na polski rynek już od długich miesięcy. Oficjalnie, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, importerzy sprowadzili do kraju 7,93 tys. ton rosyjskich ogórków w 2023 roku" – czytamy na portalu warzywa.pl

Wedle danych z serwisu w 2023 roku ogórki są dopiero na drugim miejscu największej ilości towarów sprowadzanych z Rosji. Liderem jest cebula, z 21,78 tys. ton. Łącznie do naszego kraju z Rosji w ubiegłym roku napłynęło 38,74 tys. ton warzyw, jak bob, cieciorka, groch, marchew, rzepa, soczewica, pomidory. Sprowadzano także grzyby.

Czytaj także: https://innpoland.pl/206168,handel-z-ukraina-przedluzony-unia-europejska-zdecydowala-o-ograniczeniach