INNPoland_avatar

Jak pojechać na "wczasy pod gruszą"? Tak wypoczniesz na koszt pracodawcy

Sebastian Luc-Lepianka

07 czerwca 2024, 11:19 · 3 minuty czytania
W ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracodawca może przyznać pracownikom dodatek do wakacji potocznie nazywany "wczasami pod gruszą". Jest to dodatkowe dofinansowanie, obok płatnego urlopu. Kto może w ogóle liczyć na takie benefity?


Jak pojechać na "wczasy pod gruszą"? Tak wypoczniesz na koszt pracodawcy

Sebastian Luc-Lepianka
07 czerwca 2024, 11:19 • 1 minuta czytania
W ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracodawca może przyznać pracownikom dodatek do wakacji potocznie nazywany "wczasami pod gruszą". Jest to dodatkowe dofinansowanie, obok płatnego urlopu. Kto może w ogóle liczyć na takie benefity?
Jak uzyskać dofinansowanie "wakacje pod gruszą"? Fot. Michał Woźniak/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Pracownicy w zakładach pracy mogą otrzymać dodatkowe pieniądze na wypoczynek pochodzące z funduszu socjalnego. Wypłacane są w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla osób zatrudnionych na umowie o pracę i nie ma znaczenia, kiedy pracownik udaje się na urlop. Jednak nie każdy pracodawca musi wypłacać taki dodatek. 


Jak działają "wczasy pod gruszą"?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy, którzy zatrudniają minimum 50 pracowników. Jeśli liczba pracowników wynosi mniej niż 50 osób, a więcej niż 20, fundusz powstaje tylko na specjalny wniosek złożony przez związkową organizację zakładową. Pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą Fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Świadczenie urlopowe wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

Można z tego skorzystać w czasie dowolnego urlopu, nie trzeba też wcale wyjeżdżać. Na "wczasy pod gruszą" nie ma określonej kwoty. Wysokość dofinansowania wakacji zależy od zarobków pracownika i członków jego rodziny. Z ZFŚS mogą skorzystać pracownicy, ich rodziny, byli pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści. Pracodawca w regulaminie funduszu przyznaje prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych.

"W większości zakładów pracy, gdzie tworzy się ZFŚS, dofinansowanie do wypoczynku dla pracowników, ich rodzin i innych osób uprawnionych to zwykle najważniejsza pozycja w wydatkach funduszu" – czytamy na stronie gov.pl

Każdy pracodawca samodzielnie ustala wysokość tego dofinansowania. "Wczasy pod gruszą" są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 1000 złotych. Na wysokość świadczenia nie wpływa staż pracy, kwalifikacje ani wcześniejsze urlopy.

 Strona gov.pl opisuje, jak to działa w praktyce:

"Ewa pracuje w urzędzie. Miała bardzo pracowity pierwszy kwartał roku. Koordynowała pracę nad wieloma sprawozdaniami za poprzedni rok. Dlatego postanowiła odpocząć i w kwietniu wzięła dwutygodniowy urlop. Zdecydowała się na 5-dniową wycieczkę zagraniczną z rodziną. O takiej wycieczce marzyła od dłuższego czasu. Pozostałą część urlopu spędziła w domu i na działce. Podczas wycieczki przekroczyła kwotę, którą planowała wydać. Jednak mogła sobie na to pozwolić, ponieważ w urzędzie, w którym pracuje, pracodawca dofinansowuje wypoczynek pracowników. Aby otrzymać dopłatę do wypoczynku, trzeba wykorzystać urlop w ciągu kolejnych 14 dni kalendarzowych. Po powrocie do pracy Ewa wypełniła wniosek o dofinansowanie do wypoczynku i je otrzymała".

Czytaj także: https://innpoland.pl/169239,sauna-drzemka-masaz-w-pracy-oto-nowe-swiadczenia-dodatkowe-dla-pracownikow