INNPoland_avatar

Tak Parlament Europejski żegna swoich posłów. Wiadomo, ile dostaną odprawy

Sebastian Luc-Lepianka

10 czerwca 2024, 10:04 · 2 minuty czytania
W poniedziałek poznaliśmy już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Część dotychczasowych europosłów opuści Brukselę, ale nie wyjadą z niej z pustymi kieszeniami. Na "pożegnanie" mogą liczyć nawet na 6-cyfrowe sumy!


Tak Parlament Europejski żegna swoich posłów. Wiadomo, ile dostaną odprawy

Sebastian Luc-Lepianka
10 czerwca 2024, 10:04 • 1 minuta czytania
W poniedziałek poznaliśmy już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Część dotychczasowych europosłów opuści Brukselę, ale nie wyjadą z niej z pustymi kieszeniami. Na "pożegnanie" mogą liczyć nawet na 6-cyfrowe sumy!
Odprawy dla byłych europosłów. Fot. Wojciech Strożyk/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Chociaż PKW szybko zliczyło głosy, lista nazwisk jest jeszcze nieoficjalna, bo potencjalni deputowani muszą wyrazić zgodę na objęcie mandatu poselskiego. O samych wyborach więcej przeczytacie w bloku tematycznym naTemat.pl.


Tymczasem opuszczającym Brukselę przysługuje niemała odprawa, naliczana za każdy rok sprawowania mandatu.

Odprawy dla europosłów

Po zakończeniu swojej kadencji obecni europosłowie otrzymają odprawę w wysokości równowartości miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu. Czas otrzymywania odprawy trwa nie krócej niż 6 miesięcy oraz nie dłużej niż 24 miesiące. Odprawa przestaje być wypłacana, jeśli poseł obejmie inną publiczną funkcję albo mandat w parlamencie krajowym, albo przejdzie na emeryturę. Europoseł ma też prawo do rezygnacji z tego świadczenia.

Z Brukselą żegnają się w czerwcu Jerzy Buzek, Jan Olbrycht i Bogusław Liberadzki, którzy nie kandydowali w obecnych wyborach. Będą mogli liczyć na 20 miesięcy wynagrodzenia, w wysokości blisko 200 tys. euro (ok. 862 tys. złotych). Podobną odprawę mogą dostać Ryszard Czarnecki i Jacek Saryusz-Wolski.

Ile zarabia europoseł?

Pensja europarlamentarzysty to 8757,70 euro miesięcznie, czyli obecnie ponad 37 tys. złotych. Jest ona ustalana jako 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości. Uzyskane pieniądze często są inwestowane w mieszkania i działki.

Do tego za każdy dzień pracy w Brukseli czy Strasburgu eurodeputowany może liczyć na dietę poselską. Każdego miesiąca otrzymuje 4950 euro na koszty ogólne, czyli ponad 21 tys. zł na wydatki związane z pełnieniem mandatu (jak np. wynajem biura albo zakup sprzętu). Jeśli w jednym roku parlamentarnym poseł zasiadał na mniej niż połowie posiedzień plenarnych (i nie dostarczył odpowiedniego uzasadnienia), przysługuje mu jedynie połowa diety.

Przyznawana jest im także dodatkowa dieta dzienna na wydatki związane z pobytem w PE w celach służbowych. Wynosi ona 350 euro, czyli ok. 1517 złotych w obecnym kursie. Parlamentarzyści mogą liczyć też na zwroty koszty podróży i zwroty kosztów leczenia.

Emerytury dla europosłów

Byli eurodeputowani są uprawnieni do emerytury po ukończeniu 63. roku życia. Świadczenie emerytalne wynosi 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, nie więcej niż 70 proc. uposażenia. Koszty świadczeń emerytalnych pokrywane są z budżetu Unii Europejskiej.

Po śmierci eurodeputowanego jego żona oraz będące na jego utrzymaniu dzieci mogą otrzymać rentę.

Rekordową emeryturę otrzymuje Donald Tusk - na jego konto wpływa 29 tys. złotych, za wieloletnią pracę na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej.

Czytaj także: https://innpoland.pl/204872,emerytury-poslow-zawrotne-wyplaty-z-zus-dla-siekierskiego-i-donalda-tuska