Wyższa kwota wolna od podatku, zniesienie podatku Belki, czy urlop dla przedsiębiorców to tylko kilka z postulatów KO, które pozwoliły partii wygrać wybory. Nowy rząd nie rezygnuje ze swoich zapowiedzi i konsekwentnie wprowadza nowe przepisy, dzięki którym przedsiębiorcom ma pracować się lepiej.
Dowodem na to są m.in. niedawne dyskusje na temat propozycji obniżki składki zdrowotnej, właśnie dla właścicieli firm, ale także i pracowników. Na horyzoncie pojawiła się jednak inna zmiana, prawdziwy konkret. Z myślą o mniejszych firmach stworzono projekt nowelizacji w ustawie o VAT.
Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało projekt nowelizacji Ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzenie zmian ma na celu implementację unijnych przepisów. Sam projekt został opracowany przez Ministerstwo Finansów.
Ustawa o VAT umożliwia wykorzystanie zwolnienia podmiotowego podatnikom, którzy posiadają siedzibę prowadzonej działalności gospodarczej na terenie państwa i u których wartość sprzedaży nie była łącznie w ubiegłym roku podatkowym większa niż 200 tys. zł. Natomiast w przypadku podatników, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, ten limit jest wyliczany adekwatnie do czasu prowadzenia firmy w konkretnym roku.
Nieduże przedsiębiorstwa, które posiadają siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich, ale innych niż Polska, będą mogły skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w Polsce. Natomiast ze zwolnienia podmiotowego w innym państwie członkowskim, w warunkach określonych przez to państwo, będą mogły skorzystać polskie firmy.
Z uzasadnienia RCL możemy dowiedzieć się, że małe firmy będą uprawnione do skorzystania ze zwolnienia z VAT w momencie, gdy roczny obrót nie przekroczy wyznaczonego progu w kraju, w którym należny jest VAT. Warunkiem jest to, że zwolnienie nie może przekroczyć 85 tys. euro albo równowartości kwoty w walucie konkretnego kraju, czyli górnego limitu zapisanego w dyrektywie VAT.
Kolejne zmiany w ramach ustawy mają dotyczyć wprowadzenia nowych zasad określania miejsca świadczenia usług. Dotyczy to usług takich jak: imprezy artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe, czy kulturalne wtedy, gdy odbywają się one wirtualnie.
W uzasadnieniu można też znaleźć informację na temat opcji stosowania progów sektorowych. W momencie, gdy państwa członkowskie używają zróżnicowanych progów w odniesieniu do różnych sektorów działalności gospodarczej, powinny jednocześnie zapewnić, aby wskazany podatnik mógł stosować wyłącznie jeden z tych progów.