Skąd te nagłe spadki w Mentzen SA?
Skąd te nagłe spadki w Mentzen SA? Fot. Anita Walczewska/East News
Reklama.

Debiut Mentzen SA na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie był rekordowy. Już chwilę po 11 jak firma wystartowała na rynku NewConnect, cena za akcję wynosiła 44,10 zł. Przewyższyła aż o 22,5 proc. stawkę ustaloną w ramach pierwszej oferty publicznej, która równała się 36 zł. Notowania spółki o oznaczeniu XDD komentował na bieżąco sam lider Konfederacji.

Dnia 3 lipca XDD osiągnęło szczyt notowań na poziomie 71,94 zł… i kurs zaczął spadać. Co się dzieje? Wyjaśnia nam to Eryk Szmyd, Analityk XTB.

Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.

Co się dzieje na giełdzie Mentzen SA?

Serwisy branżowe określiły ten debiut jako spekulacyjną karuzelę albo wręcz "wydmuszkę". Z pewnością medialne działanie Mentzena pomogło mu nakręcić zainteresowanie. Sam zachęcał wręcz do spekulacji. 

– Wycena Kancelarii Mentzen w dniu debiutu giełdowego była wysoka i implikowała wysoką, dwucyfrową wycenę cena/zysk, jeśli wynik netto za rok 2023 mógłby być jakimkolwiek 'kompasem' na rok 2024. Tymczasem istnieją pewne sygnały, które mogą prowadzić do wniosków, że przynajmniej w pewnej części był on efektem bardziej świadomego zarządzania kosztami i "odchudzenia" spółki przed planowanym debiutem. Nie dziwi więc, że szybko nadeszła realizacja zysków – komentuje Eryk Szmyd z XTB.

Analityk wskazuje nam, że mimo głośnego startu, Kancelaria Mentzen nadal nie jest wolna od typowych lęków towarzyszących inwestowaniu w małe i średnie przedsiębiorstwa. Optymizm konsumentów studzi inflacja, wysokie stopy procentowe i stagnacja w konsumpcji, mimo wysokiego wzrostu płac oraz trend zamykania jednoosobowych działalności i mniejszych biznesów. Perspektywy w średnim terminie ekspert określił jako "mgliste".

– O ile popyt ze strony istniejącej grupy klientów Kancelarii Mentzen może być nadal spory, a firma może stopniowo zwiększać udziały w rynku… ten nie wydaje się obecnie rynkiem jednoznacznie perspektywicznym i wzrostowym. Optymistycznie wygląda model subskrypcyjny grupy, a "medialna" osoba Sławomira Mentzena oraz fakt, że fundacja Mentzen posiada dominujące udziały w firmie może przyciągać zainteresowanie. Także w ramach IPO, fundacja relatywnie niewiele akcji "oddała" inwestorom indywidualnym, co może sugerować silną koncentrację na generowaniu wzrostu dla akcjonariuszy w przyszłości – ocenia Szmyd.

Dla biznesu Kancelarii Mentzen analityk widzi perspektywy na giełdzie, ale jak to określił: trendy, w których ta operuje, stoją pod znakiem zapytania. Na plus dla niej ocenia działanie automatyzacji procesów z pomocą AI oraz skokowy wzrost liczby klientów.

Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

Jeśli ten rok nie przyniesie Kancelarii sporego wzrostu klientów byłby to raczej znak ostrzegawczy. O ile sam biznes Kancelarii nie jest wysokomarżowy, inwestorzy powinni uważnie spojrzeć na dynamiczny wzrost przychodów w ostatnich latach. Poza IPO pewnym katalizatorem wzrostu może być niepewność i skomplikowanie rozliczenia podatku za rok 2024, z powodu wejścia "podatku minimalnego" od 1 stycznia 2024. Utrzymanie "efektu skali", zwiększanie udziałów w rynku i próba zdobycia udziałów przede wszystkim w rynku dużych przedsiębiorstw, w długim terminie może wystarczyć do istotnego zwiększenia kapitalizacji – tłumaczy analityk.

Mentzen SA jest właścicielem większości udziałów w kancelarii Sławomira Mentzena, a także należącej do niego firmy Mentzen Legal. Obszarem działalności grupy kapitałowej jest świadczenie usług w sferze doradztwa prawnego i podatkowego. Zajmuje się ona także obsługą księgową: mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Klienci mogą korzystać z tych usług w ramach modelu subskrypcyjnego.

Czytaj także: