W Polsce panuje susza hydrologiczna. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez IMGW deficyty odnotowano już w kwietniu. Trudna sytuacja była szczególnie w maju. Wtedy m.in. w Pile czy Zielonej Górze nie odnotowano nawet kropli deszczu. Aktualnie Polskę nawiedzają obfite opady, ale wcale nie oznacza to poprawy sytuacji. Gminy wydają apele do mieszkańców, żeby zakręcali krany i oszczędzali wodę. Za złamanie takiego nakazu można zapłacić kilka tysięcy złotych kary.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Sytuacja meteorologiczna w Polsce prowokuje wiele zjawisk, które utrudniają lub stwarzają zagrożenie dla funkcjonowania poszczególnych gmin w kraju. O takim stanie rzeczy informuje m.in. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Eksperci wydali komunikaty dotyczące suszy hydrologicznej w Polsce.
Susza hydrologiczna to termin, który określa niedobory zasobów wody w rzekach i jeziorach. Symptomem zjawiska są niskie stany wody i przepływów. Aktualnie sytuacja jest zła w różnych częściach kraju. Z tego powodu ponad sto gmin zdecydowało się wydać komunikaty dotyczące konieczności oszczędzania wody.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
W Polsce trwa susza hydrologiczna. Specjaliści nie mają wątpliwości
Pomimo że Polskę nawiedzają obfite opady i burze, to nie oznacza to, że w kraju sytuacja hydrologiczna jest dobra. Taką diagnozę postawił profesor Robert Czerniawski – dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.
Profesor stwierdził, że nagłe opady wody nie są wystarczającym czynnikiem, który doprowadziłby do dobrej zmiany w kontekście redukcji występowania suszy hydrologicznej. Prof. Czerniawski ocenił także, że w Polsce jest problem związany z magazynowaniem wody.
Tę wypowiedź uzupełnił dr Sebastian Szklarek – hydrolog związany z Polską Akademią Nauk. W komentarzu dla TVN zauważył, że z utrudnieniami wywołanymi suszą hydrologiczną zmaga się praktycznie co roku rolnictwo. Dlatego występuje problem z wodą na powierzchni.
Gminy alarmują: mieszkańcy powinni oszczędzać wodę
Jak zaznaczył twórca popularnonaukowego bloga Świat wody – dr Sebastian Szklarek, problemy z suszą hydrologiczną są najpoważniejsze w północno-wschodniej części kraju. Niedobór wód występuje także w takich regionach jak centralna Polska, Wielkopolska i województwo łódzkie czy część Mazowieckiego. Podkreślił, że w tym roku susza nawiedziła również obszar Kujaw, Warmii i Mazur.
Analitycy ze Świata wody opublikowali na łamach swojego profilu na Facebooku informację, że aż 118 gmin (stan na 10.06.2024 r.) wydało apele i zakazy dotyczące ograniczenia poboru wody wodociągowej. Przykładem tego rodzaju treści jest komunikat wydany przez władze Pruchnika z 11 lipca.
Podobną informację opublikowała spółka Wodociągi i Kanalizacja Szydłowiec. W udostępnionej wiadomości zachęca do tego, aby ograniczyć zużywanie wody w godzinach od 16:00 do 22:00. Podkreślono, żeby nie korzystać z niej na przykład do podlewania trawników, basenów czy do mycia samochodów.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jeśli nie oszczędzasz wody, możesz dostać karę
Mieszkańców, którzy nie stosują się do komunikatów władz gmin, mogą spotkać wysokie kary. Za złamanie zakazów można otrzymać mandat lub grzywnę w wysokości nawet do 5 tys. zł.
Tak drastyczne przepisy porządkowe są wydawane przez rady gmin – w sytuacji, gdy jest to niezbędne, aby chronić życie lub zdrowie obywateli, a także zapewnić porządek i bezpieczeństwo publiczne.
Nagłe opady to są nagłe opady. To nie jest coś ustawicznego, co pozwoli nam przetrwać i utrzymać te wody w dłuższym czasie. My po prostu tej wody nie potrafimy zmagazynować albo nie chcemy zmagazynować i dlatego się borykamy z taką suszą.
Robert Czerniawski
dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego/ źródło: Fakty TVN
W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami zwracamy się z prośbą o racjonalne korzystanie z wody. Proszę o wykorzystywanie wody pitnej z sieci wodociągowej wyłącznie do celów bytowych i powstrzymanie się od podlewania ogródków, trawników, mycia samochodów, napełniania basenów. Ograniczenie zużycia zapewni odpowiednie ciśnienie wody w sieci oraz nie spowoduje przerw w jej dostawie.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Pruchniku
powiatjarosławski.pl/ Apel do mieszkańców gminy o ograniczenie zużycia wody