Gry wieloosobowe rozgrywane w czasie rzeczywistym cieszą się ogromnym zainteresowaniem graczy. Jednym z najbardziej popularnych tytułów świata jest Minecraft, w którego średnio gra ponad sto milionów graczy miesięcznie. Jest popularny wśród młodszych użytkowników, ale także, jak alarmują eksperci, wśród przestępców.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Minecraft w rankingach najpopularniejszych gier na świecie zwykle siada gdzieś na podium, obok Fortnite i Robloxa. O fenomenie jego popularności można pisać i pisać, ale nie został on przeoczony przez cyberprzestępców. Firma ESET, zajmująca się cyberbezpieczeństwem informuje, że w grach sieciowych Polska jest w czołówce najbardziej atakowanych państw na świecie.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Cyberprzestępcy atakują graczy w Minecraft
Niebezpieczeństwo ukrywa się w modach, czyli modyfikacjach do gry. Pozwalają one użytkownikom wyjść poza to, co oferuje deweloper. Tworzą je inni użytkownicy, urozmaicając zabawę przez dodawanie nowych stworzeń, zasobów, scenariuszy lub przerabiając grę nawet na bardziej skrajne sposoby. A niektóre mogą zmienić wygląd awatara gracza, albo nawet naprawić błędy. Czy wstawić popularny polski sklep do gry.
Niezależnie od tego, co chcemy poprawić w swoim doświadczeniu z grą, im popularniejsza, tym większy wybór modyfikacji. Niestety cyberprzestępcy wykorzystują kreatywne potrzeby graczy.
Mody do Minecrafta są dostępne do pobrania na stronach internetowych takich jak Planet Minecraft lub Minecraft Mods. Są to publicznie dostępne platformy, dlatego cyberprzestępcy próbują wykorzystać je do swoich celów, aktualizując modyfikacje i rozszerzając je o złośliwy kod.
Niestety, czasami nawet oficjalne zasoby nie są wolne od luk w zabezpieczeniach. Jakiś czas temu 50 000 kont Minecraft zostało zainfekowanych z powodu skórek, do których wstrzyknięto złośliwe oprogramowanie zdolne do sformatowania dysków twardych i usunięcia kopii zapasowych oraz programów systemowych. Skórki były oferowane do pobrania na stronie internetowej gry.
Eksperci z ESET zwracają uwagę, że w Minecraft gra dużo dzieci i na komputerach współdzielonych przez innych członków rodziny, przez co oni stają się narażeni na ataki.
– Pamiętajmy również o wyposażeniu naszych dzieci, grających w gry online, w niezbędną wiedzę. Najmłodsi gracze muszą wiedzieć, że nie powinni pobierać dodatków do gier bez wiedzy i zgody rodziców. Wielu grom towarzyszą również czaty, a to oznacza, że musimy nauczyć nasze dzieci nawyku powstrzymywania się od kliknięć w linki przesłane przez nieznajomych użytkowników – apeluje Kamil Sadkowski, analityk z laboratorium ESET.
Cyberprzestępcy bardzo często przejmują dane osobowe graczy np. za pomocą tzw. infostealerów. Dane ESET pokazują, że ostatnio są one dość aktywne, zwłaszcza w Polsce. Nasz kraj odpowiada za 5,7 proc. wszystkich wykryć tego zagrożenia. Ta liczba, taka sama jak w Stanach Zjednoczonych, sytuuje nas na drugim miejscu na świecie. Infostealer to rodzaj złośliwego oprogramowania, które wykrada informacje z zainfekowanego urządzenia. Skradzione mogą zostać m.in. zapisane w przeglądarkach dane uwierzytelniające, informacje finansowe, pliki cookie z przeglądarek, portfele kryptowalut. Infostealery są sprzedawane jako usługa, np. RedLine Stealer kosztuje zaledwie 150 dolarów miesięcznie, a wdrożenie go na urządzeniu ofiary jest bardzo proste. Oznacza to, że nawet niezbyt wprawni cyberprzestępcy mogą się nimi posługiwać