Suchir Balaji, 26-letni były naukowiec z OpenAI i współtwórca ChataGPT, który w ostatnich miesiącach publicznie krytykował praktyki niegdysiejszego pracodawcy, został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w San Francisco.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Według informacji podanych przez lokalne władze, do zdarzenia doszło 26 listopada, po tym jak policja otrzymała zgłoszenie o konieczności sprawdzenia jego stanu zdrowia. Koroner potwierdził, że przyczyną śmierci było samobójstwo, a policja nie znalazła żadnych dowodów wskazujących na udział osób trzecich.
Nagłaśniał jak OpenAI miało łamać prawo
Suchir Balaji był związany z OpenAI przez cztery lata jako badacz. Po odejściu w sierpniu 2024 roku zaczął publicznie wyrażać swoje zastrzeżenia wobec działalności firmy. W październiku udzielił wywiadu New York Times, w którym oskarżył OpenAI o naruszanie amerykańskiego prawa autorskiego przy tworzeniu modelu ChatGPT.
Według niego firma wykorzystywała chronione dane bez zgody ich właścicieli, co miało negatywny wpływ na cały ekosystem internetu. Jako rozwiązanie tego problemu wskazywał wprowadzenie bardziej restrykcyjnych ram prawnych.
Czytaj także:
"Biorąc pod uwagę tempo rozwoju sztucznej inteligencji, przyszedł czas, żeby Kongres wkroczył do akcji. Jedynym wyjściem z tej sytuacji są regulacje" – mówił Balaji w październikowym wywiadzie.
Samobójstwo na tle problemów OpenAI
Śmierć sygnalisty zbiega się w czasie z trwającym naciskiem na jego byłego pracodawcę, dotyczącym tego, jakie materiały firma wykorzystuje do szkolenia swoich flagowych modeli.
Czytaj także:
Firma pod przewodnictwem Sama Altmana zmaga się z wieloma pozwami o bezprawne wykorzystywanie własności intelektualnej. Wśród oskarżycieli pojawiają się najwięksi wydawcy medialni (w tym "New York Times") oraz grupy autorek i autorów.
Zarzucają oni firmie OpenAI nielegalne wykorzystywanie ich prac do szkolenia modeli sztucznej inteligencji. Balaji, jako sygnalista, stanowił istotny głos w tej debacie, wskazując na potencjalne szkody wynikające z działań OpenAI.