Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy możemy wesprzeć na kilka sposobów i nie wpływają one na możliwość przekazania 1,5 proc. podatku na wybrane organizacje pożytku publicznego. Jednak jeśli chcemy odliczyć darowiznę na WOŚP (czy dowolną inną) od podatku, potrzebne jest spełnienie konkretnych wymagań.
Podatki i darowizny na WOŚP
Wedle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy przekazujemy darowiznę na cele charytatywne, przysługuje nam możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. A darowizna, przypominamy, jest wtedy, gdy wpłacający ją nie spodziewa się i nie oczekuje żadnego świadczenia wzajemnego od drugiej strony. Ustawodawca określił jednak pewne warunki.
Musimy mieć wszystko udokumentowane, czyli potwierdzenie dokonania darowizny dla konkretnej organizacji, pod postacią np. potwierdzenia przelewu. Akceptowalne są również inne dowody, byle dało się jednoznacznie zidentyfikować obdarowywanego, darczyńcę i jego konkretny cel oraz ile pieniędzy przekazał.
Kwota odliczeń z tytułu darowizn nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu.
Jak co roku, możemy ratować dzieci poprzez WOŚP na kilka sposobów. Nie wszystkie łapią się pod powyższe reguły.
Możemy wziąć udział w jednej z licznych aukcji, jakie odbywają się w Polsce. Stanowią one transakcje zakupu przedmiotu lub usługi i darowizną, de facto, nie są. Z jednym wyjątkiem – gdy wygrywający licytację postanowi, że wystawiająca ją osoba pozostaje właścicielem przedmiotu. Są i takie aukcje, warto więc zapoznać się dokładnie z regulaminem i zasad przy każdej.
Datków dla wolontariuszy z puszkami nie odliczymy od podatku. Nie wystawiają kwitów, a pieniądze są przekazywane anonimowo. To rozumie się samo przez się.
Zobacz także
Przelewy internetowe są do odliczenia. Jak podaliśmy wyżej, gdy mamy kwotę, dane obu stron i wszystko elegancko udokumentowane z podanym celem wpłaty, możemy skorzystać z ulgi podatkowej.
Nieco specyficznie jest z tzw. wirtualnymi skarbonkami. Osoby je zakładające nie są posiadaczem zebranych pieniędzy, ani nie są darczyńcą, nie mogą liczyć na odliczenie od podatku. Za to mają do tego prawo osoby wpłacające na skarbonkę, z zastrzeżeniem do podstawowych warunków: muszą być dowody wpłaty i dane kto, komu, ile i w jakim celu wpłacił.