Korzystanie z telefonu w ten sposób może uszkodzić pamięć. Szokujące wyniki badań szwajcarskich naukowców
Masz problemy z pamięcią? Jeśli właśnie rozmawiasz przez telefon, lepiej się rozłącz. Najnowsze badania naukowców ze Szwajcarskiego Instytutu Zdrowia Publicznego właśnie ukazały, że promieniowanie z telefonów komórkowych może mieć negatywny wpływ na obszary mózgu, które są odpowiedzialne za zapamiętywanie.
Okazało się, że u tych nastolatków, którzy regularnie przykładali telefony blisko głowy (np. trzymając urządzenie przy uchu podczas rozmowy), już po roku zaobserwowano negatywny wpływ takiego zachowania na rozwój obszarów mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie. Związek był najbardziej widoczny u osób, które trzymały telefon po prawej stronie głowy.
Ku (poprawie) pamięci
W jaki sposób nie narażać swojego mózgu na szkodliwe promieniowanie ze smartfonów? Badacze wciąż nad tym pracują, lecz wydaje się, że korzystanie z słuchawek czy głośnika podczas rozmowy telefonicznej zminimalizuje potencjalne ryzyko szkód wyrządzanych pamięci.
Co więcej, badania wykazały, że inne formy korzystania z telefonu komórkowego, takie jak wysyłanie SMSów, granie w gry czy przeglądanie stron internetowych, nie mają istotnego wpływu na mózg.
Zbawienny wpływ na pamięć ma również wysypianie się. W INN:Poland pisaliśmy o badaniach, które wykazały, że chroniczne niewyspanie doprowadza do „samozjadania” mózgu.