Jak wykorzystać potencjał ''małych ojczyzn''? Eksperci z całego świata zjeżdżają do Polski, by o tym debatować

Dawid Wojtowicz
6 sesji plenarnych podzielonych na 180 paneli, podczas których omawia się kluczowe sprawy regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Tematy? Polityczne cele i gospodarcze projekty, a także innowacyjność, ochrona zdrowia, wsparcie dla biznesu, modele zarządzania i rozwój kultury. O tym właśnie będą dyskutować goście 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, które odbędzie się już 4-6 września. Jednym z bloków tematycznych konferencji będzie ścieżka ''Inwestycje i rozwój''.
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju to największa konferencja ekonomiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. W dniach 4-6 września odbędzie się XXVIII edycja wydarzenia. Jedną z platformy dyskusji będzie blok tematyczny ''Inwestycje i rozwój'''. Forum Ekonomiczne
W ramach tej platformy dyskusji zaproszeni z różnych krajów paneliści wezmą pod lupę kluczowe dla przyszłości Europy gałęzie gospodarki, począwszy od budownictwa i infrastruktury transportowej, a skończywszy na turystyce. Na pierwszym planie będą oczywiście inwestycje i to zarówno w rozumieniu inwestycji wewnętrznych poprawiających codzienne życie obywateli, jak i działań służących pozyskiwaniu kapitału od inwestorów zagranicznych.
Miejscem naturalnie sprzyjającym relacjom gospodarczym są regiony przygraniczne. W panelu dyskusyjnym ''Inwestycje transgraniczne szansą na rozwój regionów przygranicznych'' debatujący eksperci wyjaśnią znaczenie tego rodzaju inwestycji jako kluczowych instrumentów budowania dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy państwami. Jednym z nich będzie były premier Saksonii, prof. Georg Milbradt, ekonomista, który w czasie swojej kadencji działał aktywnie na rzecz zbliżenia pomiędzy Polską i Niemcami poprzez m.in. rozbudowę infrastruktury transgranicznej.
Gościem 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy będzie były premier Saksonii, działacz CDU i ekonomista – prof. Georg Milbradt Weźmie on udział w panelu o roli inwestycji transgranicznychForum Ekonomiczne
W zakresie transportu infrastruktura będzie motywem przewodnim kolejnego dużego panelu zatytułowanego ''Przyszłość infrastruktury drogowej w Europie''. Transport to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań rozwoju ekonomicznego Europy. Paneliści przedstawią koncepcje mogące zrewolucjonizować ten dział gospodarki, a także omówią takie strategiczne dla naszego regionu projekty jak szlak ''Via Carpatia'' czy trasa Rail Baltica. W debacie udział wezmą m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i szef litewskiego resortu komunikacji Rokas Maciulis.

''Regionalna integracja rynków kapitałowych, czyli jak przyciągnąć globalnych inwestorów do Europy Środkowo-Wschodniej?'' to tytuł następnego panelu zaplanowanego w harmonogramie forum ''Inwestycje i rozwój''. Jednym z uczestników obrad poświęconych zachętom inwestycyjnym, jakie państwa Europy Środkowo-Wschodniej mogą zaoferować światowym graczom, będzie Timur Khromaev, Przewodniczący Ukraińskiej Komisji Państwowej ds. Giełdy i Papierów Wartościowych, która dba o rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności na Ukrainie.
Podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy głos zabiorą najwyżsi przedstawiciele polskiego rządu. W delegacji rządowej znajdzie się minister infrastruktury Andrzej AdamczykForum Ekonomiczne
Podczas XXVIII Forum Ekonomicznego duży nacisk zostanie położony również na gałąź gospodarki budującą wizerunek każdego kraju. Mowa o turystyce, która paliwo czerpie dziś z atrakcji wykorzystujących nie tylko naturalne i przyrodnicze zalety danego regionu, ale również walory kulturalne, czyli miejsca związane z historią, festiwale czy kulinaria. O tym, jak odwołująca się do regionalizmów promocja turystyki może stać się kołem zamachowym krajowych gospodarek, opowiedzą eksperci panelu ''Turystyka – jak wykorzystać potencjał miast i regionów?''.

Forum Ekonomiczne to coroczne spotkanie liderów świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Po raz pierwszy wystartowało w 1992 roku. W jego ramach odbywają się liczne dyskusje dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie z udziałem przedstawicieli państw, szefów największych firm oraz uznanych ekspertów. Program międzynarodowego wydarzenia dzieli się na bloki tematyczne takie jak Forum Regionów czy Nowa Gospodarka. Konferencja organizowana jest przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich.

Artykuł powstał we współpracy z Forum Ekonomicznym