To już nie są tylko propozycje. Oto co rząd pozmienia w polskim biznesie

Mariusz Janik
Uproszczenie i uszczelnienie systemu podatkowego – to mają być kluczowe cele nowelizacji przyjętych wczoraj przez rząd. Gabinet Mateusza Morawieckiego zatwierdził poprawki w ustawach o PIT, CIT oraz Ordynacja Podatkowa, a co za tym poszło, w kilku innych ustawach. Wraz z tym niektóre z propozycji, o których dyskutowano w ostatnich miesiącach, przyoblekły się w konkretny kształt.
Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiada, że zmiany w przepisach o PIT, CIT i ordynacji podatkowej uproszczą i uszczelnią system podatkowy. Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta
Wśród tych zmian, o których było ostatnimi czasy głośno, znalazł się exit tax – „podatek od wyjścia”, czy dochodów z niezrealizowanych zysków. W gruncie rzeczy: sankcja dla tych, którzy chcą przenieść firmę do państwa o niższych podatkach lub przyjaźniejszym otoczeniu gospodarczym.

– W dobie postępującej globalizacji rynków międzynarodowych, firmy i osoby prywatne dysponują bowiem szerokimi możliwościami zmiany rezydencji podatkowej, jak i miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, w celu wyboru otoczenia regulacyjnego optymalnego dla swoich potrzeb ekonomicznych” – można przeczytać w oficjalnym komunikacie.


W swoim czasie obrót kryptowalutami kwalifikował się do opodatkowania na poziomie 32 proc. – po zmianach jednak zdecydowano się na zaliczenie przychodów z obrotu walutami wirtualnymi do do przychodów z kapitałów pieniężnych. To oznacza 19-procentową daninę.

Zmiana modelu ekonomicznego
Rząd chce też wprowadzić preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (Intellectual Property Box): 5-procentowa stawka dla dochodów z praw własności intelektualnej, co ma „przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej (…), a także do zmiany modelu ekonomicznego na gospodarkę opartą na wiedzy” – można przeczytać w komunikacie.

Zmienią się również przepisy dotyczące cen transferowych, obciążenia o charakterze biurokratycznym i administracyjnym, pojawią się rozwiązania w zakresie nabywania przez podmioty gospodarcze pakietów wierzytelności, alternatywny sposób opodatkowania emisji euroobligacji oraz ulga dla banków spółdzielczych, dokonujących wpłat na System Ochrony Instytucjonalnej. Po części z uwagi na przepisy unijne wprowadzony zostanie obowiązek ujawniania informacji o schematach podatkowych (Mandatory Disclosure Rules).

Na zmiany nie trzeba będzie długo czekać – w olbrzymiej większości wejdą w życie wraz z początkiem przyszłego roku.