Oto ranking najlepiej zarządzanych polskich miast. Kilku z nich się tam nie spodziewaliśmy

Patrycja Wszeborowska
Nie jest wielkim zaskoczeniem, że tytuł najlepiej zarządzanego polskiego miasta wędruje do Warszawy. Zdziwić może jednak fakt, że w pierwszej dziesiątce rankingu na najbardziej zrównoważony rozwój uplasowały się aż trzy miasta, które nie są stolicami województw.
W pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zrównoważonym rozwojem znalazło się 7 stolic województw. 123rf.com
W przeprowadzanym przez Eugeniusza Sobczaka i Michała Staniszewskiego badaniu wzięto pod uwagę 15 wskaźników, m.in. wydatki per capita na inwestycje majątkowe i transport, liczbę osób pracujących i bezrobotnych, napływ i odpływ ludności oraz odsetek mieszkańców korzystających z sieci wodociągowej i kanalizacji.

Pod ich kątem miastom przyznawane były punkty. Opracowany ranking obejmuje przedział 15 lat (2003-2017), co sprawia, że badanie jest tym bardziej reprezentatywne i wiarygodne.

Warszawa, Poznań i Rzeszów najlepiej zarządzanymi miastami
W kategorii miast na prawach powiatu pierwsze miejsce zajęła Warszawa. Miasto przodowało w wydatkach na projekty inwestycyjne na mieszkańca i łącznie osiągnęło ponad 1608 pkt. Tuż za stolicą uplasował się Poznań z wynikiem 1376 pkt, zaś trzecie miejsce zajął Rzeszów.


W pierwszej dziesiątce znalazły się również Wrocław (1281 pkt), Katowice(1277 pkt), Kraków (1277 pkt), Sopot (1232 pkt), Bielsko-Biała (1221 pkt), Krosno (1220 pkt) oraz Gdańsk (1208 pkt).

W kategorii gmina miejska najlepiej wypadły małe miasta turystyczne. Pierwsze miejsce z wynikiem 2044 pkt zajęła Krynica Morska, na drugim miejscu uplasował się Karpacz z 2010 pkt, zaś podium zamykała Łeba z 1264 pkt.

Co ciekawe, Kleszczów, czyli najbogatsza w Polsce gmina, w kategorii gmin wiejskich zajęła dopiero trzecie miejsce. Wyprzedziły ją Tarnowo Podgórne oraz Kobierzyce.