Po długim weekendzie w sklepach czeka nas apokalipsa. Chleba i mięsa raczej nie znajdziemy

Adam Sieńko
W pierwszej połowie listopada czekają nas dwa niehandlowe dni z rzędu. Najpierw sklepy zostaną zamknięte z okazji Dnia Niepodległości, potem czeka nas jeszcze 12 listopada, w który posłowie postanowili dać nam w prezencie dodatkowy dzień wolny. Przedstawiciele branży handlowej ostrzegają jednak, że w związku z tym mogą nie dać rady wystarczająco dobrze zaopatrzyć sklepów w pieczywo, warzywa i mięso.
Przedstawiciele branży handlowej ostrzegają, że po listopadowym weekendzie mogą nie dać rady wystarczająco dobrze zaopatrzyć sklepów w pieczywo, warzywa i mięso Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
– Zatowarowanie po dwóch wolnych dniach będzie sporym obciążeniem: tak dla handlu, jak i logistyki czy sklepów – mówi money.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu. Jego zdaniem problem pojawi się we wtorek rano. – Chodzi przede wszystkim o produkty świeże: pieczywo, warzywa czy mięso. Stworzy nam się wąskie gardło z 12 na 13 listopada – dodaje.

Ptaszyński opowiada, że sklepy ostatnie zaopatrzenie zrobią 10 listopada, a miejsca do magazynowania nie mają zbyt dużo. Dlatego już 12 może być problem z kupieniem produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia jak mięso, chleb czy warzywa. – A co dopiero we wtorek 13 - nie obejdzie się bez ogromnej pracy hurtu – opowiada dyrektor PIH.


Zamieszanie wokół 12 listopada
Listopadowa przerwa będzie pod względem długości podobna do świąt Bożego Narodzenia. Tyle, że w tym przypadku, posłowie zaskakują właścicieli sklepów niemal w ostatniej chwili. Sejm przegłosował, że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy dopiero w nocy z 23 na 24 października. Teraz będzie na ten temat obradować drugi raz – zastanawiając się nad poprawkami wniesionymi przez Senat.

Z tego względu o tym, czy ostatecznie 12 listopada będzie wolnym, dowiemy dowiemy się ledwie kilka dni wcześniej. Sejm zaczyna obradować 7 listopada. Później akt prawny trafi do prezydenta, który mimo początkowego wahania, ma być już zdecydowany na złożenie podpisu pod ustawą.