Wiemy, gdzie się podziało 240 milionów na stulecie niepodległości. To budżet na... 6 lat

Patrycja Wszeborowska
Na co poszło nasze 240 milionów zł? – pytali rozżaleni internauci, kiedy okazało się, że stulecie niepodległości naszego kraju będzie obchodzone wyjątkowo skromnie. Z wyjaśnieniami pospieszył wiceminister kultury Jarosław Sellin, który zapewnił w piątek w Sejmie, że pieniądze zostały rozdysponowane nie tylko na najbliższe dwa dni, lecz na sześć lat świętowania.
Wiceminister kultury Jarosław Sellin jest pełnomocnikiem ds. programu obchodów stulecia niepodległości. Powiedział, że pieniądze na obchody są rozdysponowane na 6 lat. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Gdy wyszło na jaw, że na obchody stulecia niepodległości Polski nie przyjadą zagraniczni goście, zaś punktem kulminacyjnym uczczenia wolności naszego kraju będzie odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego, wielu zaczęło zastanawiać się, gdzie podziała się kwota 240 mln zł z rządowego programu „Niepodległa”.

Niepodległość świętowana przez 6 lat
Właśnie to pytanie zadała wczoraj wiceministrowi kultury Jarosławowi Sellinowi posłanka Monika Wielichowska (PO). W odpowiedzi usłyszała, że program „Niepodległa” jest realizowany od 2017 do 2022 r. i obejmuje trzy filary: wydarzeń lokalnych i regionalnych, wydarzeń centralnych i wydarzeń międzynarodowych, promujących polską kulturę na świecie.


– Jeśli chodzi o ten filar lokalny, to mamy już zgłoszonych ponad 3,5 wydarzeń w roku 2017 i 2018; wiele z nich już zrealizowanych, wiele wspartych lub dofinansowanych. To samo jeśli chodzi o czołowe instytucje kultury – mówił wiceminister.

Na poparcie swoich słów zaprosił posłankę do Zamku Królewskiego na wystawę „Znaki Wolności”, wspomniał również o wystawach „Świat Orderów” i „400 wydarzeń w najważniejszych salach koncertowych i wystawienniczych, muzeach na całym świecie" organizowanych wcześniej w Łazienkach Królewskich.

Pieniądze na lokalne drogi, hymn i pokaz mody
Według Jarosława Sellina, publiczne pieniądze poszły również na wiele lokalnych wydarzeń - np. na „szczawieńskie drogi do niepodległości, zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Szczawna Zdroju” poszło ponad 22 tys. zł.

Wiceminister kultury wspomniał również o uroczystości państwowej w Warszawie, w ramach której będzie odprawa wart i odśpiewanie hymnu w 700 miejscach. Dodatkowo na Krakowskim Przedmieściu ma się odbyć wielki festiwal „Niepodległa”, gdzie miejsce będą miały m.in. prezentacja polskiego doświadczenia historycznego, polskiej mody dwudziestolecia międzywojennego, kulinariów i uroczystość wręczenia Orderów Orła Białego.

Wieczorem 10 listopada ma się odbyć również wielki koncert ku polskiej niepodległości.

Monika Wielichowska, w odpowiedzi na wyjaśnienia Jarosława Sellina stwierdziła, że ciężar organizacji wydarzeń regionalnych spadł na samorządy, ponieważ rząd i prezydent ich „nie udźwignął”.