Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Zniesienie limitu składek ZUS niezgodne z konstytucją

Patrycja Wszeborowska
Ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ZUS właśnie zostały podtrzymane. Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że kontrowersyjna ustawa o zniesieniu górnego limitu składek ZUS jest częściowo niezgodna konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zniesienie limitu składek ZUS jest niezgodne z konstytucją. Flickr.com / Lukasz Plewnia / CC BY-SA 2.0
Orzeczenie TK
Trybunał Konstytucyjny pochylił się nad ustawą dotyczącą zmiany zasad naliczania składek ZUS-owskich na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. Niesławny projekt rządu, który miał wejść w życie z początkiem 2018 r. zalała fala krytyki, przez co zdecydowano o odsunięciu reformy w czasie.

Dziś sędziowie TK zdecydowali, że zniesienie limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia jest częściowo niezgodne z konstytucją. Nie narusza art. 2 konstytucji mówiącego, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, jednak narusza art. 7, który mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.


Wspólne zdanie odrębne do wyroku zgłosili sędziowie: Julia Przyłębska, Zbigniew Jędrzejewski, Michał Warciński.

Czym jest limit składek ZUS?
Limit składek ZUS polega na tym, że po przekroczeniu rocznego limitu w wysokości 30-krotności średniej pensji w Polsce nie trzeba płacić składek emerytalnych i rentowych. Zdaniem rządu w Polsce korzysta z tego 350 tys. najlepiej zarabiających Polaków.

Choć zmiana miała wnieść do budżetu państwa dodatkowe 5,4 mld zł rocznie, wiązała się z dużymi problemami dla pracowników i przedsiębiorstw. Ci pierwsi straciliby sporą część pensji, z kolei wiele firm pozamykało już budżety na 2019 r. i musiałyby szukać dodatkowych pieniędzy na opłacenie składek.