W tych polskich miastach zdecydowanie warto żyć. Oferują najlepsze warunki mieszkaniowe

Mariusz Janik
Sopot, Wrocław i Warszawa – te trzy miasta otwierają przygotowany przez portal RynekPierwotny.pl ranking miast z „najlepszymi warunkami mieszkaniowymi”. Analitycy portalu starają się wskazać w zestawieniu nie tylko te miejscowości, gdzie warunki mieszkaniowe są najlepsze, ale także te, gdzie są najgorsze.
Ranking miast o najlepszych warunkach mieszkaniowych otwiera Sopot. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Ranking powstaje na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Obejmuje miejscowości (w tym roku jest ich 218), w których mieszka ponad 20 tys. osób. – Odpowiada na pytanie, gdzie nasycenie mieszkaniami oraz ich powierzchnią jest największe – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu.

W tym roku ponownie w czołówce znalazł się najsłynniejszy z nadmorskich ośrodków: Sopot. Pewnym zaskoczeniem dla autorów zestawienia był awans Wrocławia – dolnośląska metropolia przesunęła się na 2. pozycję, wyprzedzając Warszawę. Na kolejnych miejscach znalazły się Kołobrzeg, Zakopane, Świnoujście, Piaseczno, Poznań i podwarszawskie Marki.


Awans Wrocławia to zasługa powierzchni użytkowej na mieszkańca – to 34,9 m kw. na koniec 2017 r., ponad 3 m więcej niż w Warszawie. W tegorocznym rankingu poprawiły się też wyniki Łodzi, Krakowa, Gdańska i Szczecina.

Najgorsze warunki mieszkaniowe
Jak podkreśla RynekPierwotny.pl, niewiele zmienia się za to w końcówce zestawienia – z reguły są tam miasta, które „rozbudowywały się na fali PRL-owskiej industrializacji”: Starogard Gdański, Żory, Skawina, Andrychów, Dębica, Orzesze i – zamykające zestawienie – Police. Eksperci podsumowują jednak optymistycznie, że średnia dostępnego metrażu dla całej Polski rośnie, podobnie jak dostępność lokali.